Wyjątkowo długo polskie władze żużlowe kazały czekać klubom, które mają startować w przyszłorocznych rozgrywkach na obowiązujące w kolejnym sezonie regulaminy. Na stronie Polskiego Związku Motorowego opublikowano je późnym wieczorem 31 października, a zatem zaledwie kilka godzin przed rozpoczęciem oficjalnego okienka transferowego. W nowych regulacjach pojawiło się kilka ważnych zmian, a o niektórych z nich mówiło się głośno już wcześniej. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z nich.
Dwóch Polaków na pozycjach młodzieżowych w każdej lidze
W art. 1158 Regulaminu Drużynowych Mistrzostw 2. Ligi pojawił się bardzo ważny zapis w kontekście budowy składów na kolejny sezon. W punkcie 3. przeczytać możemy: "W rozgrywkach DM II Ligi z numerami startowymi 6. i 7. oraz 14. i 15. mogą być zgłoszeni wyłącznie krajowi zawodnicy młodzieżowi, nie posiadający licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM." Najprościej mówiąc, wprowadza to obowiązek wystawiania dwóch polskich młodzieżowców w składach meczowych.
Oczywiście jeśli chodzi o drużyny zagraniczne, czyli te z Daugavpils i Landshut w ich przypadku nadal zawodnikami młodzieżowymi będą ci, którzy mają ważne licencje, wydane w tych właśnie krajach, czyli na Łotwie i w Niemczech. W poprzednich dwóch sezonach dopuszczona była możliwość startów zagranicznych juniorów w polskich ekipach, dzięki czemu kluby łatwiej kompletowały składy. Przed kolejnym sezonem nastąpiła zatem dosyć ważna zmiana w tym zakresie, a tak późne jej opublikowanie stawia niektóre kluby w problematycznej sytuacji w okienku transferowym.
ZOBACZ WIDEO: W Grand Prix jechał ze złamaną ręką. Ujawnia co stało się później
Zmiana dopuszczalnego wieku u zawodnika rezerwowego
W poprzednich latach przyzwyczailiśmy się już do możliwości wystawiania w drużynach zawodnika rezerwowego, który w meczowych zestawieniach zajmował numer 8. lub 16. Ta regulacja nie uległa zmianie, niemniej podniesiono graniczny wiek w takich sytuacjach. Tym samym w kolejnym sezonie we wszystkich klasach rozgrywkowych zawodnikami rezerwowymi mogą być ci, którzy w danym sezonie nie ukończyli więcej niż 24 lata.
Wcześniejsze zasady mówiły o dopuszczalnym limicie wieku 23 lat. Nie zmieniono natomiast niczego, jeśli chodzi o narodowość takich zawodników. Tym samym z numerami 8. lub 16 w składach każdej z drużyn może się znaleźć zarówno Polak, jak i obcokrajowiec, który w przyszłym sezonie nie skończył więcej niż 24 lata.
Rozszerzenie przepisu o zastępstwie zawodnika
W poprzednim sezonie kluby mogły korzystać z przepisu o zastępstwie zawodnika tylko w przypadku tego, który miał najwyższą średnią na liście obowiązującej na dany okres. W kolejnym roku we wszystkich klasach rozgrywkowych w rundzie zasadniczej będzie można zastępować tych, którzy będą na zwolnieniach lekarskich i będą legitymować się pierwszym lub drugim współczynnikiem w danej drużynie. W rundzie finałowej, czyli w fazie play-off natomiast przepis ten będzie dotyczył najlepszej trójki według średnich opublikowanych w odpowiednim terminie.
Zmiany zestawów przed biegami nominowanymi
Do tej pory przed każdym meczem sędzia zawodów losował odpowiedni zestaw, według którego obie drużyny startowały przez 15 wyścigów. W kolejnym sezonie będzie obowiązywała zmiana, według której po 13 biegach, czyli dokładnie przed tzw. nominowanymi może dojść do zmiany. Wtedy to bowiem drużyna, która będzie przegrywała spotkanie (w przypadku remisu będzie to ekipa przyjezdna) wybierać będzie zestaw pól startowych na dwie ostatnie odsłony meczu. Jest to nowość, o której mówiono krótko po zakończeniu poprzedniego sezonu i zapowiedzi te znalazły potwierdzenie w opublikowanych w ostatni dzień października regulaminach.
Możliwość dopuszczenia drużyn rezerwowych do startu w 2. Lidze Żużlowej
Większość pamięta sytuację, w której Unia Leszno wystawiała rezerwową drużynę, startującą na torze w Rawiczu. Taka możliwość będzie ponownie obowiązywać właśnie w przyszłym roku, lecz tym razem możliwość zbudowania drugiego zespołu otrzymają również kluby, które będą występować w drugiej klasie rozgrywkowej. Tym samym do rozgrywek Drużynowych Mistrzostw 2. Ligi dopuszcza się rezerwowe ekipy klubów Ekstraligi i 1. Ligi Żużlowej.
W ostatnim czasie głośniej zrobiło się o takiej możliwości w kontekście wystawienia drugiego zespołu, który miałby startować na torze w Krakowie, przez ośrodek z Rzeszowa. Teraz, gdy zostało to potwierdzone regulaminowo nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby tak się stało. Rezerwowa drużyna ma prawo awansu o klasę wyżej, pod warunkiem, że w niej nie mogłaby występować ta podstawowa.
W przypadku posiadania dwóch drużyn zawodnik (bez względu na obywatelstwo) do końca roku kalendarzowego, w którym kończy 24 rok życia ma prawo startu bez ograniczeń zarówno w pierwszej, jak i w drugiej. Finaliści Speedway of Nations U21 oraz cyklu SGP2 z roku poprzedzającego dany sezon nie mają prawa startu w drugiej drużynie klubowej z numerami startowymi 6., 7. i 8. oraz 14., 15. i 16. Dosyć ważnym i oczywistym punktem jest również to, iż zabronione jest zgłaszanie w składach drużyn tego samego zawodnika w przypadku, gdy zawody różnych klas rozgrywkowych odbywają się jednego dnia.
Czytaj także:
W tym roku poprawili swoje notowania. W kolejnym mają walczyć o mistrzostwo w lidze
Zajęli ostatnie miejsce, ale się utrzymali. Obecny skład nie wygląda najlepiej