Żużel. Złoty Kask wyłonił reprezentantów Polski w eliminacjach do GP i SEC

Poniedziałkowy Złoty Kask był jednocześnie krajową kwalifikacją do eliminacji międzynarodowych do Grand Prix 2025 i TAURON SEC 2024. Najlepsi otrzymali oficjalne przepustki do jazdy w nich, choć wciąż nie znamy kompletu reprezentantów.

Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski
Szymon Woźniak WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Szymon Woźniak
Od kilku sezonów turniejem, który ma za zadanie wyłonić reprezentantów Polski do jazdy w eliminacjach najważniejszych indywidualnych imprez międzynarodowych, jest Złoty Kask. W Lany Poniedziałek w Opolu turniej z udziałem krajowej czołówki wygrał Dominik Kubera, dla którego jest to pierwszy taki sukces w karierze. Zapisał się tym samym w historii polskiego żużla, jako szósty zdobywca wszystkich Kasków, ponieważ jako junior zrobił to w Srebrnym i Brązowym.

Kubera, a także Kacper Woryna i Przemysław Pawlicki (kolejni zawodnicy z podium turnieju w stolicy polskiej piosenki) awansowali jednocześnie do eliminacji do Grand Prix 2025 oraz do eliminacji do TAURON SEC 2024. Przypomnijmy, że Kubera w tym roku będzie startować jako pełnoprawny uczestnik światowego cyklu, ale nie przeszkadza to w tym, aby równocześnie brać udział w kwalifikacjach do przyszłorocznej edycji.

Czwarty w Opolu był Szymon Woźniak, który odebrał nominację do walki o GP 2025. Przed rokiem udało mu się przebrnąć przez eliminacje i odnieść sukces w GP Challenge. Teraz Polak ponownie spróbuje swoich sił, mimo że - tak jak Kubera - będzie reprezentować nasz kraj w głównej serii Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Natomiast przepustkę do walki o TAURON SEC wywalczył Mateusz Cierniak, piąty w Złotym Kasku. Na miejscu w Opolu taką samą dostał jeszcze ósmy w zawodach Maciej Janowski.

ZOBACZ WIDEO: Być albo nie być. Sezon prawdy dla Przemysława Pawlickiego

Trener narodowej kadry, Rafał Dobrucki, wciąż ma do dyspozycji po jednej nominacji do obu eliminacyjnych cyklów. O tym, kto otrzyma "dzikie karty" na starty w nich, zadecydują kolejne tygodnie.

Najpierw rozpoczną się kwalifikacje do Indywidualnych Mistrzostw Europy 2024. W dniach 1 i 4 maja w Debreczynie, Mureck, Stralsund i Krsko odbędą się cztery rundy, z których najlepsi awansują do SEC Challenge. Finał tych eliminacji zaplanowano już na 12 maja w Daugavpils.

Z kolei w dniach 20 i 25 maja odbędą się rundy kwalifikacyjne do GP 2025. Gospodarzami tych turniejów będą Abensberg, Debreczyn, Lonigo i Żarnowica. GP Challenge zaplanowano na 4 października w Pardubicach.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Perfekcja Zmarzlika. Mistrz świata znów zdeklasował konkurencję!
Nie tylko Woźniak. Hancock oficjalnie porozumiał się z polskim klubem!

Oglądaj TAURON SEC tylko w TVP Sport

Czy Dominik Kubera awansuje poprzez eliminacje do Grand Prix 2025?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×