Żużel. Bracia Pawliccy chcieli nabrać sędziego? "Tak upadać to mogą juniorzy"

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: Przemysław Pawlicki na prowadzeniu
PAP / Maciej Kulczyński / Na zdjęciu: Przemysław Pawlicki na prowadzeniu
zdjęcie autora artykułu

Bracia Pawliccy zdobyli 15 punktów dla NovyHotel Falubazu Zielona Góra w przegranym meczu z Betard Spartą Wrocław, ale zanotowali też cztery kontrowersyjne wykluczenia. Ich upadki wywołały lawinę komentarzy. Czy żużlowcy próbowali nabrać sędziego?

Przemysław Pawlicki zdobył w piątkowym meczu PGE Ekstraligi 8 punktów, a jego młodszy brat Piotr - 7. Nie jest to wynik najgorszy, bo zawodnicy NovyHotel Falubazu Zielona Góra notowali słabsze występy w najlepszej lidze świata, a na dodatek rywalem ich ekipy była faworyzowana Betard Sparta Wrocław. Jest tylko jedno "ale". Obaj z braci zanotowali po dwa kontrowersyjne wykluczenia.

W piątym wyścigu Przemysław w pierwszym łuku położył motocykl w dość błahej sytuacji. Sędzia Piotr Lis nie dał się nabrać i uznał, że żużlowiec gości mógł utrzymać się na maszynie, więc postanowił wykluczyć 32-latka z powtórki. W dziesiątym biegu Piotr po tym, jak został wyprzedzony przez Artioma Łagutę, upadł na drugim łuku. Decyzja arbitra była identyczna - wykluczenie zawodnika NovyHotel Falubazu.

Natomiast w czternastej odsłonie wieczoru zakotłowało się na wejściu w pierwszy łuk drugiego okrążenia. Piotr zaczął poszerzać tor jazdy Maciejowi Janowskiemu, a znajdujący się po zewnętrznej Przemysław nawet nie próbował złożyć się w łuk. Żużlowiec gości puścił motocykl przed siebie i po raz kolejny zanotował upadek.

ZOBACZ WIDEO: "Dochodzimy do jakichś absurdów". Komentuje zarobki żużlowców

- Trener Dobrucki w studiu telewizyjnym próbował usprawiedliwić zachowanie braci Pawlickich i ich upadki, ale powiedzmy sobie wprost. Zawodnicy tej klasy nie powinni się wywracać w takich sytuacjach. Oni próbowali wywrzeć presję na sędziego. Chcieli go wpuścić w maliny, ale on się nie dał - mówi WP SportoweFakty Jan Krzystyniak, były żużlowiec klubów z Zielonej Góry i Leszna.

Zdaniem naszego rozmówcy, bracia Pawliccy powinni przeanalizować swoją postawę i wyciągnąć wnioski. - Przecież, gdyby nie te ich upadki, to wynik mógłby być znacznie lepszy dla Falubazu - dodaje Krzystyniak.

Młodszy z braci Pawlickich jest nazywany prześmiewczo "żużlowym Neymarem", o czym wspominał nawet komentator Marcin Musiał podczas transmisji w Eleven Sports. - Ta łatka zostanie już przy nazwisku Piotra. Przecież mówimy o zawodniku, który zbliża się do 30. roku życia. Pewne nawyki ma już wgrane. W trakcie wyścigu pewne rzeczy robi instynktownie. Skoro zaczął się wywracać w błahych sytuacjach, to będzie to robił nadal - uważa były żużlowiec Falubazu w rozmowie z WP SportoweFakty.

- Mam też zastrzeżenia do zachowania Przemka w czternastym wyścigu, bo przecież on nawet nie podjął próby zmieszczenia się w pierwszym łuku. Tak upadać to mogą juniorzy. Jakby tam był młodzieżowiec, to może się przestraszyć i puścić motocykl przed siebie, ale nie zawodnik, który jeździł w Grand Prix - stwierdza Krzystyniak.

NovyHotel Falubaz Zielona Góra może jednak szukać pozytywów po piątkowym meczu. Wywalczył we Wrocławiu 41 "oczek", co wielu może uznać za sukces. - Drużyna wykonała plan minimum. Zakładałem, że zdobędzie 40 punktów, więc jest nawet nieco lepiej. Nie można powiedzieć, że Falubaz przegrał przez Pawlickich, bo oni jednak trochę punktowali, ale też z drugiej strony te wykluczenia miały wpływ na mecz - kończy Krzystyniak.

Czytaj także: - Imponowali swoją jazdą w sparingach. Powtórzą to w PGE Ekstralidze? - Powrót Tomasza Golloba do Grudziądza. Znamy obsady telewizyjne na ten weekend

Źródło artykułu: WP SportoweFakty