Warszawa stolicą światowego żużla. W oczekiwaniu na triumf reprezentanta Polski

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Jason Doyle na prowadzeniu
WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Jason Doyle na prowadzeniu
zdjęcie autora artykułu

Pięć miejsc na podium, ale bez osiągnięcia najwyższego. Wygrana w Grand Prix Polski w Warszawie to wciąż rewir niezdobyty przez reprezentanta gospodarzy. Czy uda się za ósmym podejściem? W sobotę na PGE Narodowym poznamy odpowiedź.

Żużlowa impreza w stolicy Polski to największe tego typu przedsięwzięcie na świecie. Cykl Grand Prix składa się rokrocznie z wielu rund, obecnie z jedenastu, ale to tą w Warszawie uznaje się za numer jeden, jeśli brać pod uwagę rozmach, otoczkę i prestiż. To na trybunach PGE Narodowego zasiada najwięcej kibiców speedwaya. W sobotni wieczór ma ich być około 50 tysięcy, a żaden inny turniej nie gromadzi obecnie tak dużej rzeszy fanów.

Najbliższe zmagania na warszawskim obiekcie będą ósmymi, jakie w ramach Indywidualnych Mistrzostw Świata odbywać się będą przy alei Księcia Józefa Poniatowskiego. Wciąż nie udało się tam zwyciężyć reprezentantowi Polski. Sięgnięcie po triumf w tym miejscu stało się dla naszych żużlowców niemalże "Świętym Graalem".

Przed kilkoma dniami przybliżaliśmy dotychczasowego sukcesy rodaków w Warszawie. Nie brakowało podiów, lecz ciągle to rywale z innych państw wdrapywali się na najwyższy stopień. Przy okazji każdego kolejnego przyjazdu do stolicy tysiące kibiców wierzy, że tym razem to zawodnik spod biało-czerwonej flagi na koniec dnia będzie na pierwszym miejscu.

Nie ma niespodzianki w tym, że głównego faworyta upatruje się w Bartoszu Zmarzliku. Mowa o aktualnym i już czterokrotnym złotym medaliście GP. W 2023 roku przełamał on "klątwę" półfinałów i po pięciu odpadnięciach na tym etapie z rzędu wreszcie znalazł się w finale. W nim zajął trzecie miejsce. - To nie były łatwe zawody, dlatego tym bardziej jestem zadowolony. Mogę zapewnić, że nie czułem większego stresu niż zwykle - mówił po ubiegłorocznych zawodach.    ZOBACZ WIDEO: Wierzył w Przedpełskiego. "Zdecydowanie nie miałem racji"

Nie tylko chęć historycznej wygranej napędza 29-latka przed Orlen FIM Speedway Grand Prix of Poland. Przed dwoma tygodniami na inaugurację tegorocznych mistrzostw zajął w GP Chorwacji czwarte miejsce, oddając po dwóch latach fotel lidera klasyfikacji punktowej. Tym razem więc to Zmarzlik będzie gonić. I ma kogo, ponieważ w Gorican moc pokazał zwycięski Jack Holder (ubiegłoroczny numer cztery) czy trzeci Fredrik Lindgren (obecny wicemistrz).

Zmarzlik z Australijczykiem i Szwedem zna się doskonale choćby z jazdy w Orlen Oil Motorze Lublin, zresztą w ubiegłym sezonie to ta właśnie trójka zajęła na PGE Narodowym całe podium. Najlepszy okazał się Lindgren, który na tej arenie czuje się od zawsze doskonale. Dokonania 38-latka są na układanym warszawskim torze imponujące. Po prostu nie ma przypadku w tym, że w turniejach w tym właśnie miejscu jeździ zawsze piekielnie skutecznie.

Spośród Polaków nie tylko na Zmarzlika będą zwrócone oczy fanów "czarnego sportu". W wysokiej dyspozycji znajduje się Dominik Kubera. Z Warszawą ma on do wyrównania rachunki. W ubiegłym roku miał wystąpić z "dziką kartą", lecz na dzień przed - podczas próby czasowej - doznał poważnej kontuzji kręgosłupa. Tym razem 25-latek jest stałym uczestnikiem cyklu i do tego jednym z tych, których można śmiało upatrywać do roli "czarnego konia".

Szymona Woźniaka i tegorocznego "dzikusa" Mateusza Cierniaka również czeka debiutancki start przed taką publicznością. Im szanse daje się z grona jeźdźców gospodarzy najmniejsze, jednakże nie można wykluczać, że spiszą się oni lepiej, niż się o tym teraz spekuluje.

Nie można zapominać, że początek emocji związanych z GP Polski na PGE Narodowym wcale nie nastąpi w sobotę około godz. 19:00. Wszak w piątek o 17:00 rozpocznie się próba czasowa połączona ze sprintem, w którym do zdobycia będzie kilka dodatkowych punktów do klasyfikacji mistrzostw. Więcej na ten temat można przeczytaj TUTAJ.

Uczestnicy GP Polski w Warszawie:

Bartosz Zmarzlik (Polska) #95 Fredrik Lindgren (Szwecja) #66 Martin Vaculik (Słowacja) #54 Jack Holder (Australia) #25 Leon Madsen (Dania) #30 Robert Lambert (Wielka Brytania) #505 Daniel Bewley (Wielka Brytania) #99 Jason Doyle (Australia) #69 Tai Woffinden (Wielka Brytania) #108 Mikkel Michelsen (Dania) #155 Andrzej Lebiediew (Łotwa) #29 Kai Huckenbeck (Niemcy) #744 Dominik Kubera (Polska) #415 Szymon Woźniak (Polska) #48 Jan Kvech (Czechy) #201 Mateusz Cierniak (Polska) #16

Bartłomiej Kowalski (Polska) #17 Damian Ratajczak (Polska) #18

Początek turnieju: godz. 19:00 Sędzia: Aleksander Latosiński (Ukraina) Relacja tekstowa LIVE na WP SportoweFakty --> Prognoza na sobotę (za: pogoda.wp.pl): Temperatura: 12°C Deszcz: 0.0 mm Wiatr: 15 km/h

M Zawodnik Kraj Suma
1 Bartosz Zmarzlik Polska 86
2 Robert Lambert Wielka Brytania 69
3 Jack Holder Australia 68
4 Mikkel Michelsen Dania 59
5 Martin Vaculik Słowacja 53
6 Fredrik Lindgren Szwecja 52
- -----
7 Dominik Kubera Polska 50
8 Jason Doyle Australia 47
9 Daniel Bewley Wielka Brytania 42
10 Szymon Woźniak Polska 39
11 Leon Madsen Dania 37
12 Andrzej Lebiediew Łotwa 32
13 Kai Huckenbeck Niemcy 30
14 Max Fricke Australia 28
15 Tai Woffinden Wielka Brytania 21
16 Jan Kvech Czechy 15
17 Vaclav Milik Czechy 4
18 Mateusz Cierniak Polska 3
19 Matej Zagar Słowenia 2
20 Norick Bloedorn Niemcy 2
21 Kim Nilsson Szwecja 1
22 Bartłomiej Kowalski Polska 0
23 Martin Smolinski Niemcy 0
24 Erik Riss Niemcy 0

CZYTAJ WIĘCEJ: Nie mają wątpliwości, czego brakuje w Warszawie. "Tego bym sobie życzył" Nie tylko Zmarzlik. Cieślak wskazuje faworytów Grand Prix Polski w Warszawie

Źródło artykułu: WP SportoweFakty