Żużlowa sobota. Wielu Polaków zawalczy w SEC i o SGP2. Dla kogo tytuł w Wielkiej Brytanii?

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Patryk Dudek
WP SportoweFakty / Michał Krupa / Na zdjęciu: Patryk Dudek
zdjęcie autora artykułu

Brak emocji związanych z ligą spróbuje w sobotę zastąpić dziesięciu reprezentantów Polski seniorów i juniorów, którzy będąc rozsianymi po całej Europie zawalczą o swoje indywidualne cele. Oprócz tego poznamy solowego mistrza na Wyspach Brytyjskich.

Sprawdź, jakie wydarzenia czekają na kibiców w żużlową sobotę 8 czerwca.

***

1. finał TAURON SEC w Debreczynie

Węgrzy doczekali się, by być gospodarzem prestiżowego turnieju rangi międzynarodowej i to już nie co najwyżej eliminacyjnego. Na 384-metrowym owalu w drugim co do wielkości mieście kraju nastąpi inauguracja Indywidualnych Mistrzostw Europy, które w kolejnych miesiącach odbywać się będą też na obiektach w Grudziądzu, Guestrow i Chorzowie. Tytułu broni Mikkel Michelsen, a zdetronizować go chcieliby Polacy: Patryk Dudek, Maciej Janowski, Piotr Pawlicki, Kacper Woryna i Janusz Kołodziej. Wiadomo już jednak, że znów szalenie trudno będzie osiągnąć to temu ostatniemu, którego zmogła kontuzja. W Debreczynie w jego miejsce wystartuje Bartłomiej Kowalski. Początek turnieju o 15:00.

Eliminacje do SGP2 (Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów)

Z każdego turnieju awans do finałowego cyklu wywalczy najlepszych czterech zawodników. Następnie organizatorzy przyznają trzy stałe "dzikie karty". W tym roku solowego mistrza świata do lat 21 poznamy po odjechaniu imprez w szwedzkiej Malilli (14 czerwca), łotewskiej Rydze (6 września) oraz Toruniu (27 września).

Runda kwalifikacyjna w Ludwigslust

Zdecydowanie najmocniej obsadzona z eliminacyjnych imprez. Bartosza Bańbora i Kacpra Łobodzińskiego czeka trudne zadanie, by zmieścić się w strefie awansu. Wśród głównych kandydatów do tego oprócz Polaków należy wymienić także Jespera Knudsena, Nazara Parnickiego, Adama Bednara, Philipa Hellstroema-Baengsa czy Mathiasa Pollestada. Uwagę warto zwrócić ponadto na Sama Hagona. Początek zawodów o 17:00.

Runda kwalifikacyjna w Terenzano

Na torze we Włoszech, który wielu kibicom w naszym kraju, kojarzy się przede wszystkim z imprezami Grand Prix, zaprezentuje się dwóch naszych rodaków - Jakub Krawczyk i Sebastian Szostak. Powinni oni liczyć się w batalii o TOP4, choć na pewno chrapkę na to mają również takie postaci jak: Bastian Pedersen, Noel Wahlqvist, Anże Grmek, Francis Gusts czy Harrison Ryan. Początek zmagań o 19:15.

Runda kwalifikacyjna w Macon

O bardzo późnej porze rozpocznie się trzecia z eliminacji do SGP2. We Francji wystartuje dla odmiany tylko jeden Polak - Wiktor Przyjemski. I naturalnie jest on faworytem do wywalczenia awansu. Wśród innych bardziej znanych zawodników znajdujących się na liście startowej trzeba wymienić Williama Drejera, Caspera Henrikssona, Leona Flinta czy Tate'a Zischke. Początek turnieju o 21:00.

Indywidualne Mistrzostwa Wielkiej Brytanii w Manchesterze

Dla fanów speedwaya na Wyspach Brytyjskich co roku jest to jedno z najważniejszych wydarzeń. A w tym tym bardziej z uwagi na powrót do tej rywalizacji dwóch gwiazd - Roberta Lamberta i Tai'a Woffindena. Pierwszy po raz ostatni ścigał się o prymat w ojczyźnie sześć lat temu, a drugi... dziewięć lat temu. Obaj od razu będą chcieli zrzucić z tronu panującego na nim od dwóch sezonów Daniela Bewleya. Ściganie na National Speedway Stadium zwykle nie zawodzi, dlatego warto będzie rzucić okiem na to, co będzie dziać się w Manchesterze. Ponadto tradycyjnie już poznamy zawodnika, który w sierpniu wystąpi z "dziką kartą" podczas GP Wielkiej Brytanii w Cardiff. Początek zawodów o 20:30.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szybka i spokojna robota Motoru. Obiecujący powrót Jepsena Jensena do PGE Ekstraligi Wielkie emocje i zażarty bój w Częstochowie. Zarówno Włókniarz, jak i Unia z niedosytem!

ZOBACZ WIDEO: Smektała nie owija w bawełnę. Przyznaje, że sprzęt go niszczy

Źródło artykułu: WP SportoweFakty