PGE IMME w pigułce: od Sajfutdinowa w Tarnowie, po Dudka w Gdańsku

Przed nami kolejna edycja PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi. 12 lipca już po raz czwarty do Gdańska przyjadą najlepsi żużlowcy świata, aby zawalczyć o wygraną i zapisać się w historii turnieju.

Wojciech Ogonowski
Piotr Protasiewicz, Patryk Dudek WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Piotr Protasiewicz, Patryk Dudek
Na razie w każdej z sześciu edycji mieliśmy innego triumfatora. Pierwszy turniej odbył się w 2014 roku w Tarnowie. Zwyciężył w nim Emil Sajfutdinow, który wyprzedził Darcyego Warda. Obaj reprezentowali wtedy barwy toruńskiego klubu. Na trzecim miejscu uplasował się Martin Vaculik, który w tamtym okresie ścigał się dla miejscowej Unii.

18. Maciej Janowski 1 (d,d,u,1,-)

Przeczytaj także: Znamy zawodników nominowanych do udziału w PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi

W 2015 roku PGE IMME rozgrywane były w Lesznie. Po raz kolejny zwyciężył Rosjanin, występujący w klubie z Torunia. Tym razem był to Grigorij Łaguta, a pokonał on m.in. miejscowego lidera Piotra Pawlickiego, oraz Amerykanina Grega Hancocka.

14. Grzegorz Walasek 3 (2,1,0,0,0)
15. Niels Kristian Iversen 3 (0,1,0,1,1)
16. Paweł Przedpełski 1 (d,0,0,0,1)
17. Dominik Kubera 0 (0)

Sezon 2016 to pierwsza edycja, która odbyła się w Gdańsku. Nadmorski klimat najlepszy okazał się dla dwóch zawodników Falubazu - Krystiana Pieszczka (1. miejsce) i Piotra Protasiewicza (3. miejsce). Obu żużlowców rozdzielił Grigorij Łaguta, który w tym czasie zmienił barwy na rybnicki ROW.

16. Janusz Kołodziej 3 (0,2,0,0,1)

Rok później stadion im. Z. Podleckiego okazał się szczęśliwy dla Leona Madsena. Duńczyk okazał się lepszy od Kacpra Woryny (ROW Rybnik) i gorzowskiego lidera - Bartosza Zmarzlika. Warto zaznaczyć, że dopiero na czwartym miejscu zawody ukończył Patryk Dudek, który był liderem po rundzie zasadniczej, przegrywając tylko jeden bieg.

11. Tai Woffinden 7 (0,2,2,2,1)
12. Niels Kristian Iversen 6 (0,3,1,1,1)
13. Janusz Kołodziej 4 (1,1,0,2,0)
14. Piotr Protasiewicz 4 (2,1,w,1,d)
15. Krystian Pieszczek 3 (1,0,0,d,2)
16. Jarosław Hampel 0 (0,0,0,0,0)
17. Maksym Drabik 0 (0)

Ubiegłoroczne PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi to znów triumf polskiego zawodnika. Zwycięzcą został Patryk Dudek, który pokonał w finałowym biegu Piotra Pawlickiego i Nickiego Pedersena. Duńczyk ścigał się wtedy dla Unii Tarnów, a żużlowiec z Zielonej Góry zdobył tytuł, wchodząc do półfinału z dorobkiem 9 punktów.

Przeczytaj także: Jerzemu Kanclerzowi nie popuścił szew. Celem cały czas play-off i wyzerowanie finansów