Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Żużel. Zagraniczny rezerwowy w Nice 1.LŻ przegłosowany. Tego chciały kluby

Start zagranicznego zawodnika do lat 23 w Nice 1.LŻ (pod numerami 8, 16) jest już przesądzony. W PZM słyszymy, że rozwiązanie znane z PGE Ekstraligi zostanie wprowadzone na prośbę prezesów klubów pierwszej ligi.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Frederik Jakobsen w rozmowie z Bartoszem Zmarzlikiem WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Frederik Jakobsen w rozmowie z Bartoszem Zmarzlikiem.

Nice 1.LŻ coraz bardziej podobna do PGE Ekstraligi. W sezonie 2020 w pierwszej lidze będziemy mieć 8-osobowe składy i zawodnika rezerwowego z zagranicy pod numerami 8, 16. Chodzi o żużlowca do lat 23, czyli tak jak to jest praktykowane od dwóch lat w najlepszej lidze świata.

W PZM mówią, że tej zmiany chciały kluby. - Rok temu jechałem w Daugavpils i kończyłem zawody piątką zawodników, bo jeden junior i jeden senior doznali urazów - mówi nam Rafael Wojciechowski, menedżer Car Gwarant Startu Gniezno. - Jeden bieg musiałem jechać jednym zawodnikiem, nie miałem możliwości zmian. Dla mnie ósemka zwiększa pole manewru, jest takim zabezpieczeniem.

Czytaj także: Nie będzie zagranicznego juniora w PGE Ekstralidze. Zwolennicy rozwiązania przegrali z kretesem

Ekstraligowe kluby mają też jednak z ósemką przykre doświadczenia. Już nie raz okazywało się, że jazda z rezerwowym psuje atmosferę. - Dlatego stosując rezerwowego, trzeba większej transparentności i jasno określonych zasad - tłumaczy Wojciechowski. - Wiadomo, że zawsze ktoś będzie niezadowolony, ale rozmową i konkretnymi regułami jesteśmy w stanie jakoś ten problem zneutralizować.

Start będzie miał na rezerwie Duńczyka Frederika Jakobsena. - Na razie jest tak, że jedzie podstawowa siódemka, a rezerwowy walczy o skład. Jeśli jednak okaże się, że Jakobsen jest lepszy od kogoś z wyjściowej piątki seniorów, to na pewno porozmawiamy o tym przed meczem i wyjaśnimy sobie, dlaczego Jakobsen jedzie od pierwszego biegu - kwituje Wojciechowski.

Czytaj także: Cegielski apeluje: Przestańmy marudzić, zacznijmy szkolić

ZOBACZ WIDEO: W listopadzie prezes Włókniarza powie, dlaczego Drabik nie wrócił

Czy to dobrze, że kluby Nice 1.LŻ będą miały zagranicznego rezerwowego do lat 23?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (14):
 • Andrzej TRybus Zgłoś komentarz
  Moją koncepcją w temacie junioròw kończących wiek juniora ( 21 lat ) i ich dalszej kariery lub zakończenia , oraz tematu rezerwowego - 8 / 16 , jest wprowadzenie do regulaminu moczowego
  Czytaj całość
  instytucji - JUNIORA STARSZEGO ( 21 -25 lat ) . Skład meczowy to Max 2 zagranicznych ( lub 1 gwiazda ) , 2 polskich senioròw ( lub 3 ch , jadąc 1 zagranicznym ) , 1 JUNIOR STARSZY ( Polak ) i 2 junioròw . Pod 8 / 16 jako rezerwowy , zaròwno Polak jak i zagraniczny , ale tylko jeżeli zawodnik z podstawowego składu meczowego jest niezdolny do dalszej jazdy( kontuzja i wycofanie się z zawodòw ) lub padł mu sprzęt . Obrazowo - mamy obecnie tak, że junior kończący 21 lat jest jak uczeń kończący szkołę podstawową i musi studiować jako senior . Wiek juniora starszego byłby niczym szkoła średnia i czas na dostosowanie się do jazdy jako senior , lub wtedy zakończenie kariery gdyby okazał się kiepskim zawodnikiem . Nie wiem czy to jest ciekawy pomysł , ale może jednak byłby dobrym pomysłem .
  • RECON_1 Zgłoś komentarz
   A czy to koniecznie musi być stranieri czy jednak pod osemke można dać krajowego zawodnika?
   • smok Zgłoś komentarz
    Chwileczkę! W Ekstralidze rezerwowym nie musi być zawodnik zagraniczny. No to będzie tak jak w Ekstra czy inaczej?
    • TrąboludeK Zgłoś komentarz
     Nie udało się wcisnąć juniora do ekstraklasy to teraz taki przepis... i kolejny krok w stronę pomocy i rozwoju ale nie polskich zawodników. Komu i dlaczego tak bardzo zależy aby rozwijać
     Czytaj całość
     inne ośrodki żyłowe niż Polskie z naszej kasy?? Serio prezesi klubów widzą tylko swój koniec nosa- i to tez na krótką metę bo jak się rozjeździ to szybko pójdzie klasę rozgrywkową wyżej. {Powinniśmy dbać o odbudowę formy naszych a nie.. tyle się mówi i pisze że nie jest łatwo przeskoczyć z wieku juniora na seniora a tu kolejny krok aby to utrudnić??!! Brak słów.
     • Zawsze My Zgłoś komentarz
      rezerwowy? - TAK...obcokrajowiec? - NIE...
      • Penhall Zgłoś komentarz
       Osobiście od lat byłem za tym by w zespole był nr 8-16.Jednak zawsze mi tłumaczono że podwyższa to koszty utrzymania zespołu. Widzę że coś się zmieniło. Kosztów teraz nikt nie
       Czytaj całość
       wytyka.Pisałem wtedy ,że to nie obowiązek a kto chce.Miałem na myśli by nie było takiej sytuacji jak miał Start w Lokomotiv.
       • sympatyk żu-żla Zgłoś komentarz
        Rozwiązanie jest dobre z 23 latkiem pod tymi numerami,Według mnie klub powinien mieć szersze perspektywy zawodnikiem rezerwowym.
        • AMON Zgłoś komentarz
         Numery 8-16 są dla zawodników do 23 roku życia i wcale nie jest powiedziane że ma to być zawodnik zagraniczny czyli dla Polskich żużlowców co skończyli wiek juniora to jakaś furtka i
         Czytaj całość
         Kevin Fajfer może powalczyć z Frederikiem Jakobsenem o miejsce rezerwowego ale z tego co wiem dojdzie jeszcze jeden lub dwóch młodych obcokrajowców do kadry Startu więc będzie walka o nr 8-16 :)
         • karol3414 Zgłoś komentarz
          Po pierwsze to pod 8(16) nie musi być wystawiany zawodnik z za granicy. To może być dowolny zawodnik byle do 23 lat. Z artykułu wynika, że to specjalne miejsce dla zagranicznego zawodnika,
          Czytaj całość
          ale nie pierwszy to raz gdy wychodzi brak wiedzy lub braku umiejętności posługiwania się językiem polskim przez redakcję. Po drugie, problem z atmosferą powstaje gdy ten rezerwowy zawodnik pod 8 (16) nie jest tak naprawdę rezerwowym, tylko ukrytym zawodnikiem podstawowym. Problemu by nie było gdyby zawodnik z 8 (16) zmieniał tylko zawodnika kontuzjowanego w trakcie meczu lub mającego problemy ze sprzętem. Podkreślam, ZE SPRZĘTEM, bo zawodnik mający problemy z formą nie powinien być w podstawowym składzie, a jeśli jest bo takie są wymogi regulaminu to powinien mieć szanse na jazdę zamiast być zmienianym od swojego pierwszego biegu.
          • głos z Rzeszowa 61 Zgłoś komentarz
           UNIFIKACJA przepisów powinna nastąpić jak najszybciej . Pod 8 i 16 każda liga [ kluby ] powinna mieć możliwość posiadania zawodnika z tym , ze ograniczyłbym to do POLAKA i do wieku 24
           Czytaj całość
           lat .
           • lukaszmi2 Zgłoś komentarz
            Przecież seniorów mogą zastępować juniorzy, a za juniorow zawoodnik spod 8/16 i tak nie bedzie mogł jechać. Jeśli nawet w I lidze, idziemy w kierunku oslabiania możliwości rozwoju
            Czytaj całość
            juniorów, to nie mam pytan...
            • stary_trener Zgłoś komentarz
             8-ka niech bedzie ale jezeli zagraniczniak to tylko mogacy startowac za zagranicznego, jak Polak to za kazdego.
             • NaturalBornLeader Zgłoś komentarz
              Uwielbiam patrzec na to jak działacze dożynają polski żużel. Zamiast myśleć jak wprowadzać do drużyny zawodników, którzy np. kończą wiek juniora kierują sie doraźnymi interesami.
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×