Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Żużel. Mecenas Drabika zabił klina POLADA. Hospitalizacja nie tylko w szpitalu

Za nami pierwsze przesłuchanie Maksyma Drabika przez POLADA. Kolejne odbędzie się, gdy powołani przez antydopingówkę eksperci stwierdzą, czy żużlowiec miał prawo odbyć jednodniową hospitalizację na stadionie.
Dariusz Ostafiński
Dariusz Ostafiński
Maksym Drabik WP SportoweFakty / Krzysztof Konieczny / Na zdjęciu: Maksym Drabik

Widać, że POLADA ma jakiś problem z linią obrony przyjętą przez Łukasza Klimczyka, mecenasa Maksyma Drabika. Ten konsekwentnie upiera się, że podanie zawodnikowi pół litra kroplówki (w przepisach antydopingowych jest to zabroniona ilość) na kilka dni przed finałem PGE Ekstraligi 22 września, było stanem wyższej konieczności. Trzeba było ratować zdrowie zawodnika Betard Sparty Wrocław i nikt nie chciał zawracać sobie głowy szpitalnymi procedurami.

Mecenas mówi o jednodniowej hospitalizacji na stadionie. Na tym opiera swój wniosek o złożenie wstecznego TUE. Komitet dla Celów Terapeutycznych odrzucił pierwszy wniosek, ale pan Klimczyk złożył odwołanie i pojawiły się schody. Komitet do spółki z POLADA, choć termin jednodniowa hospitalizacja wiąże się ze szpitalem, postanowił jednak zasięgnąć opinii ekspertów. - Kwestia odmowy przyznania wyłączenie dla celów terapeutycznych jest dalej rozpatrywana - mówi nam Michał Rynkowski, dyrektor POLADA, który przecież nie tak dawno rozważał zaoczne zawieszenie zawodnika.

Oczywiście powołanie ekspertów, którzy dokonają analizy, może być tylko i wyłącznie dmuchaniem na zimne. Potem będzie można powiedzieć, że zrobiono wszystko, by należycie zbadać sprawę. Z drugiej strony, skoro sprawdzane są rzeczy, które wydają się tak oczywiste, to być może komitet nabrał wątpliwości. Każdy wie, że procedury związane z przyjmowaniem do szpitali bywają uciążliwe, a Drabika trzeba było postawić na nogi na już. Głównie po to, żeby mógł normalnie funkcjonować, ale i też po to, by dać sobie nadzieję na jego start w meczu.

ZOBACZ WIDEO: Koronawirus. Szalenie trudna sytuacja w światowym sporcie. "Nie ma rozgrywek, nie ma kibiców, nie ma pieniędzy"

Za decyzją o podaniu kroplówki i jednodniowej hospitalizacji stoi lekarz, więc tu nie ma mowy o żadnej samowolce żużlowca. Ten nawet nie wiedział, ile kroplówki przyjął. W trakcie kontroli to towarzyszący Drabikowi lekarz podał, że kroplówki było pół litra.

Pamiętajmy też, że jednodniowa hospitalizacja na stadionie jest poparta dokumentacją medyczną, która jasno wskazuje na to, że Drabik ma zdrowotny kłopot. Tego zresztą nikt nie kwestionuje. Za pierwszym razem komitet odrzucił wniosek o wsteczne TUE, bo zdaniem członków komitetu został on złożony za późno. Dokładnie 4 miesiące po zdarzeniu.

I właśnie fakt późnego złożenia wniosku jest wciąż największym problemem Drabika. Komitet i POLADA słusznie tłumaczą, że wniosek o wsteczne TUE należało złożyć zaraz po zdarzeniu, ewentualnie do miesiąca po. Sparta znała z grubsza efekt kontroli, więc mogła się bardziej do tej sprawy przyłożyć. Zwłaszcza że prezentuje się jako w pełni profesjonalny klub. Sam Drabik też mógł się prędzej zainteresować korespondencją, która przychodzi na pocztę.

Sparta może dziś mówić, że zadziałałaby prędzej, gdyby POLADA wysłała dokumenty nie tylko do zawodnika, ale i do klubu. Z drugiej strony antydopingówka nie ma takiego obowiązku. Drabik jest przecież dorosłym człowiekiem i tak też został potraktowany przez POLADA.

Dodajmy, że tak ostatnia, jak i następne rozprawy będą się toczyły w formie wideokonferencji.

Czytaj także:
Ostafiński z Cegielskim biorą się za łby: Kłótnia o trening Pawlickich i renegocjację kontraktów
Były żużlowiec spowodował wypadek i uciekł z miejsca zdarzenia

Czy Drabik przekona POLADA do swoich racji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (18):
 • RECON_1 Zgłoś komentarz
  Ciekawe na ile na te watpliwosci ma wplyw osoba Andrzeja...
  • Patomorfolog Zgłoś komentarz
   Koronawirus. Miliony z piłki na rzecz walki z pandemią. Lewandowski wywołał efekt domina . Ciekawe co na to nasi bohaterzy ??? Pawliccy , Drabik i Janowski zarabiają dużo więcej
   Czytaj całość
   niż   nawet dobrze zarabiający Polacy . Powinni wpłacić jakąś okrągłą sumkę ( najlepiej siedmiocyfrową ) na walkę z COVID 19 .   Wówczas będą bohaterami
   • Phily Zgłoś komentarz
    Jesli temu oszustowi sie uda to powinno być to zalegalizowane dla wszystkich. ale jako mistrz dał plame a do tego i tak wrocław przegrał heh podwójny ból drabika ha ha
    • Pedro Velasques Zgłoś komentarz
     Nie mam wątpliwości jaką będzie opinia lekarską. Pisałem o tym 2 miesiące wcześniej. Pozdrowienia dla inkwizytorów.
     • baraboszkin Zgłoś komentarz
      ...czyli wszystko jest kwestią interpretacji, Drabik mógł być hospitalizowany na stadionie, bo stoi za nim Rusko, zawodnik Wandy Kraków za to samo dostałby 2 lata dyskwalifikacji, myślę,
      Czytaj całość
      że jeśli Rusko wygra z POLADA to dalsza sportowa rywalizacja z tym człowiekiem nie ma sensu, Rusko jako jedyny może pozwalać sobie na wszystko, a to kompletnie wypacza ideę sportu...
      • Hampelek Zgłoś komentarz
       Myślę, że półroczna dyskwalifikacja od daty wlewu będzie wystarczająca :)
       • Piotr Biega Zgłoś komentarz
        Patomorfolog ,,,, a Zmarzlik ma węża w kieszeni gorzowski flustracie
        • Stelmet_Falubaz Zgłoś komentarz
         Wybielanie Drabika i WTS odcinek 3. Ciekawe kto ile kasy dostał.
         • Piotr Biega Zgłoś komentarz
          Kacper,,,, zaraz Darek O. Ci odpisze że wywołałeś go do tablicy więc lepiej nie wywołuj wilka z lasu
          • KACPER.U.L Zgłoś komentarz
           Pietrek byczy El Capitano będzie zły.Będzie zły tak zły,że nie tylko krowy postraszy za stodołą kręcąc treningowe kółka ale i też zmieni kierunek przylotów bocianów z powodu nie
           Czytaj całość
           pisania o nim czyli koniec darmowej reklamy z solidaryzowaniem się z nim.Przemek przejdzie to inaczej.Zacznie rozmawiać do kwiatków na kwarantannie.Czy będą odpowiadać?:)Hmmm...Się może dowiemy.Redaktor na posterunku.A,wracając do Drabika było już chyba wszystko napisane.Kara Mustafa będzie jak uciszenie trybun Wuueteesa przez Kołodzieja psuja widowisk finałowych już w pierwszym meczu.I,się należy kara.Można jeszcze w to wplątać klubową sprzątaczkę która okazała się perfidną łamaczką męskic serc,niezłą doopą i normalnie po ludzku zawróciła w głowie klubowemu lekarzowi.Na razie lekarzowi:)
           • Piotr Biega Zgłoś komentarz
            Teraz za hospitalizacje na stadionie Drabik dostałby 100 tysięcy zł.kary , a lekarz zostałby wykluczony z kasty lekarskiej do końca swojego życia .
            • kibicujmy kulturalnie Zgłoś komentarz
             Ukarac ich degradacja do 2 ligi ten polsat
             • yes Zgłoś komentarz
              Minęło sporo czasu. Zajmie im wszystkim jeszcze trochę czasu. Tak jest przy różnicy zdań i interesów.
              Zobacz więcej komentarzy (5)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×