Co ciekawe, 90 lat temu pierwsze zawody motocyklowe na torze żużlowym zostały rozegrane dokładnie w tym samym miejscu, w którym obecnie ścigają się żużlowcy Arged Malesa Ostrów.
- W czerwcu 1928 roku otwarty został Stadion Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego właśnie w tym miejscu, gdzie obecnie znajduje się Stadion Miejski. Trzy lata później zbudowano tam tor żużlowy, który istnieje po dzień dzisiejszy. Oczywiście na przestrzeni lat ulegał on przebudowie i modyfikacjom - wyjaśnia Artur Małecki, zajmujący się badaniem historii ostrowskiego i polskiego sportu żużlowego.
Na zdjęciach sprzed 90 lat widać charakterystyczną wieżę kościoła farnego, obecnej Konkatedry w Ostrowie Wielkopolskim. W dzisiejszych czasach kibice ze Stadionu Miejskiego również mogą dostrzec jeden z najważniejszych zabytków miasta.
ZOBACZ WIDEO Żużel. Rafał Dobrucki kręci nosem! Poszło o zagranicznego juniora
Zastanawiające jest to, dlaczego dopiero w listopadzie 1931 roku zorganizowano takie zawody. Z odpowiedzią na to pytanie spieszy Artur Małecki, który w archiwalnych gazetach doszukał się genezy tej daty. - W maju 1931 roku postał Klub Motocyklowy Ostrów Poznański, którego głównym celem było propagowanie sportu motocyklowego oraz budowa toru żużlowego. Prace rozpoczęły się dopiero w czerwcu, a zakończyły pod koniec października - wyjaśnia.
Jak się okazuje, kilka dni przed planowanymi na 8 listopada 1931 roku zawodami, w Ostrowie spadł śnieg. - Na szczęście zdążył on stopnieć, a wyścigi odbyły się bez przeszkód. Wystartowało w nich 15 zawodników Klubu Motocyklowego Ostrów pochodzących z Ostrowa, Pleszewa oraz Kępna. Finał wygrał ostrowian, Leon Szymankiewicz. W wyścigu pocieszenia najlepszy okazał się późniejszy trzykrotny mistrz Ostrowa Wielkopolskiego w wyścigach motocyklowych na torze żużlowym, Józef Olejniczak z Pleszewa - dodaje Małecki.
Dotąd największe sukcesy ostrowskiego żużla w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski związane są z przełomem lat 40. i 50. ubiegłego wieku. W 1949 roku KM Stal Ostrów Wielkopolski zdobyła tytuł Drużynowych Wicemistrzów Polski, a rok później Stal Ostrów Wielkopolski była trzecia w Polsce.
Po reaktywacji drużyny ligowej, ostrowski klub trzykrotnie wywalczył awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Ścigał się w niej w 1988 roku jako KKS Ostrovia, w 1997 roku jak TŻ Iskra i wystartuje ponownie w 2022 roku, po raz pierwszy w historii w lidze zawodowej - PGE Ekstralidze. Wcześniejsze dwa starty w elicie kończyły się degradacjami po jednym sezonie. W Ostrowie wierzą, że w przyszłym sezonie historia tym razem się nie powtórzy.
Zobacz także:
To jego być albo nie być
Nicolai Klindt o swoich problemach i walce o skład beniaminka PGE Ekstraligi