KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mają 80 proc. zaszczepionych. Mówi, co się dzieje na ulicach

- W Szwecji obecnie żyje się normalnie. Pandemii na ulicach nie widać. Trudno powiedzieć, czy liberalne podejście się sprawdziło. Faktem jest, że mamy już ponad 80 procent zaszczepionego społeczeństwa - mówi nam Szwed, Per Jonsson.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Per Jonsson WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Per Jonsson
Szwecja przyjęła od początku inny model walki z koronawirusem niż praktycznie cały świat. Nie zamknięto tam kraju, jak to zrobiła większość rządów. Zamiast surowego lockdownu Szwecja wybrała strategię liberalną, polegającą na zaleceniach i sugestiach.

- Trudno powiedzieć, czy ta ścieżka była dobra czy zupełnie błędna - mówi w rozmowie z WP SportoweFakty Per Jonsson, żużlowy mistrz świata z 1990 roku, który po dramatycznym wypadku w polskiej lidze porusza się na wózku. - Teraz to wygląda całkiem nieźle, ale były okresy, że wzrastała drastycznie liczba zakażeń i zgonów - dodaje.

- Zmieniało się to trochę u nas w trakcie całej pandemii, bo przy dużym wzroście zakażeń, hospitalizacji zamykano niektóre miejsca publiczne jak siłownie czy baseny. Na pewno jednak nie były to takie restrykcje, jak w wielu innych krajach Europy. Aktualnie życie toczy się normalnie. Pandemii na ulicach nie widać, choć obecnie też mamy przypadki nowego wariantu Omikron i zobaczymy, jaka będzie reakcja władz - zastanawia się nasz rozmówca.

Unika skupisk ludzkich

Szwedzki mistrz jest schorowanym człowiekiem i zalicza się do grupy tzw. ryzyka. - Staram się unikać dużych skupisk ludzkich i tak naprawdę, na ile mogę, nie przebywam często w miejscach publicznych. Muszę się chronić, dlatego spędzam więcej czasu w domu - tłumaczy Per Jonsson.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Ratajczak o swoim debiucie w PGE Ekstralidze. Ma ważną radę dla młodszych kolegów

Od początku pandemii COVID-19 w Szwecji z powodu koronawirusa zmarło nieco ponad 15 tysięcy osób. Dla porównania w Polsce, której populacja jest prawie cztery razy większa, pandemia pochłonęła już ponad 84,5 tys. istnień ludzkich. Pozostałe kraje skandynawskie, które miały inne podejście do walki z pandemią niż Szwecja, mają znacznie mniejszy wskaźnik zgonów, choć samych zachorowań więcej.

Społeczeństwo się zaszczepiło

Najlepiej obrazuje to statystyka zgonów na milion mieszkańców. W Szwecji to niespełna 1,5 tys. U jej sąsiadów - w Danii - 0,5 tys. w Finlandii zaledwie 240 osób, a w Norwegii jeszcze mniej, bo 192 osoby. Na tym tle Polska wygląda fatalnie. Mamy 2,2 tys. zgonów z powodu COVID-19 na milion mieszkańców. - Wydaje mi się, że w Szwecji, nawet pomimo restrykcji, społeczeństwo dosyć szybko i licznie się zaszczepiło. Mamy obecnie ponad 80 procent zaszczepionych osób. Stąd też tych zgonów nie ma tyle - uważa mieszkaniec tego kraju, Per Jonsson.

Według prognoz szwedzkich epidemiologów obecna jesień i zima przyniesie wzrost infekcji, co wynika z klimatu, czyli niskich temperatur i dużej wilgotności. Główny epidemiolog kraju, Andres Tengell apeluje do niezaszczepionych, by unikali zbiorowisk, zachowywali dystans i nie kontaktowali się z osobami z grup ryzyka. Wariant pesymistyczny w Szwecji zakłada rejestrowanie ok. 5 tysięcy nowych przypadków zachorowań dziennie.

Warto jeszcze podać jedną statystykę porównującą Polskę ze Szwecją. Oba kraje w ostatnim czasie bardzo liberalnie podeszły do restrykcji. U nas niektóre zaczęły obowiązywać dopiero od 1 grudnia. Na koniec listopada w Szwecji - otwartej bez restrykcji, ale dobrze wyszczepionej - odnotowywano raptem 142 nowe przypadki COVID-19 na milion mieszkańców. W Polsce, gdzie zaszczepiona jest nieco połowa populacji, to 616 przypadków na milion osób.

Zobacz także:
Telewizja od kilku miesięcy zabiega o rozmowę z Maksymem Drabikiem
Apator podjął już decyzję. Tak ma wyglądać sztab szkoleniowy

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (8)
 • Alfer 2015 Zgłoś komentarz
  "Imigranci z krajów arabskich stanowią nawet 20% ludności niektórych miast w Skandynawii. Ich populację w poszczególnych krajach regionu liczy się w setkach tysięcy. Jak do tego
  Czytaj całość
  doszło i jakie są tego konsekwencje? Na początku tego roku Fundacja Muzułmańska w szwedzkim mieście Växjö złożyła do policji wniosek o zezwolenie na nadawanie w każdy piątek trzyminutowego wezwania do islamskiej modlitwy z głośnika na meczecie w dzielnicy Araby. „Chcemy tylko, aby Szwecja zezwoliła muzułmanom w Växjö, aby mogli czuć się bardziej jak u siebie. Społeczność muzułmańska powinna być dumna ze swojej kultury i nie czuć, że musi się ukrywać” – powiedział miejscowy imam Ismail Abu Helal. „Muzułmanie nie są gośćmi w Växjö, mieszkamy tutaj” – dodał. To nie pierwsza tego typu wypowiedź przedstawiciela islamskiej społeczności w tym kraju. W 2013 roku głośne stało się stwierdzenie imama Malmö Adly Abu Hajara, który nazwał Szwecję „najlepszym państwem islamskim”. Kraj ten rzeczywiście zajmuje pierwsze miejsce w Skandynawii pod względem liczby przebywających w nim na stałe muzułmanów." ...to dane z 2018 roku !:) 1)jaki jest odsetek wyszczepionych szwedzkich muzułmanów ? 2)dlaczego na sportowym portalu pierdzieli się, w istocie prowadzi agitację eksperymentu medycznego , łagodnie rzecz ujmując ?
  • Omen Nomen Zgłoś komentarz
   Kolejne reklamowanie i propaganda szczepionek doświadczalnych które powodują jedynie powstawanie nowych odmian covida i kolejnych dodatkowych szczepień , ale "baranki" same się o
   Czytaj całość
   to proszą...
   • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
    W Szwecji epidemia się skończyła i jej już nie ma, bo większośc ludzi przechorowała wirusa. Szczepienia nie mają tutaj nic do rzeczy, bo kraje o wiele bardziej wyszczepione mają kolejne
    Czytaj całość
    fale. Szwecja pokazuje, że to jedyna droga żeby wrócić do normalności, a Norwegia ma właśnie dopiero pierwszą falę epidemii, więc wszystko przed nimi mimo wyszczepienia.
    • Heracleion Zgłoś komentarz
     Uniwersytet Oxsford (Our World in Data)prowadzi wlasna relacje i pokazuje, ze Szwecja ma 71% zaszczepionych Na Szwedzkiej stronie 1177 mozna bylo miesiac temu przeczytac, ze zaszczepionych
     Czytaj całość
     jest prawie 2 mln Szwedzki zuzlowiec podaje, ze zaszczepionych jest ponad 80% Jezeli chodzi o mnie, to "poczekam, popatrze" Izrael byl swietnie wyszczepiony, Niemcy rowniez, a skonczylo sie zaawansowanymi restrykcjami (mowie o obecnym sezonie na covd19)
     Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
     ×
     Sport na ×