Żużel. Wiedzą, że to dla nich życiowa szansa. Dla niektórych może to być sezon o "być albo nie być"

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Adrian Skorupski / Na zdjęciu: Kamil Król
WP SportoweFakty / Adrian Skorupski / Na zdjęciu: Kamil Król
zdjęcie autora artykułu

W sezonie 2022 będziemy świadkami debiutu nowych rozgrywek ligowych w polskim speedwayu - U-24 Ekstraligi. Wielu zawodników zdaje sobie sprawę, że to dla nich duża szansa na to, aby zaistnieć.

Temat U-24 Ekstraligi podzielił nieco środowisko. Liga ta ma tylu samo zwolenników, co i tych, którzy uważają, że twór ten jest zbędny. Założenie jest takie, aby dać szansę zaprezentowania się szerszemu gronu zawodników, którzy nie mieliby takiej okazji np. w PGE Ekstralidze.

Kto wie, czy w U-24 Ekstralidze nie ujrzymy późniejszych gwiazd światowego żużla. Tym bardziej że już teraz wystartują tam medaliści mistrzostw świata i Europy. Pomysł popiera m.in. Piotr Protasiewicz.

Rafał Dobrucki pytany, czy liga ta może być ostatnią deską ratunku dla niektórych zawodników przyznał otwarcie, że nawet i całym pomostem. Sami żużlowcy również zdają sobie sprawę z tego, że jeśli tam nie uda im się wybić, to przebić się na tle licznej konkurencji będzie bardzo ciężko.

ZOBACZ WIDEO Żużel. Znamy plany Włókniarza na obóz przed sezonem

W kadrze Włókniarza Częstochowa U-24 mamy mieszankę totalnej młodości, jak np. Maksim Sirotkin i Kajetan Kupiec (obaj urodzeni w 2005 roku), jak i nieco starszych zawodników, chociażby Andrij Rozaluk, Mitchell Cluff (obaj rocznik 2000).

Są też 20-letni Jakub Martyniak i rok młodszy Kamil Król, którzy na razie mogli liczyć jedynie na regularne występy młodzieżowe, a ściganie w lidze było marzeniem i bardzo wysoko zawieszoną poprzeczką.

- U-24 Ekstraliga to bardzo dobry pomysł. Jest to okazja do rozwoju dla młodych i jeszcze mniej doświadczonych zawodników. Z pewnością mogę powiedzieć, że to dla mnie spora szansa. Rywalizacja z rówieśnikami pomoże mi podnieść swoje umiejętności - powiedział Martyniak na łamach klubowego serwisu "Lwów".

W podobnym tonie wypowiada się świętochłowiczanin. - Chciałbym, aby to był pełny sezon z regularną jazdą. Mam nadzieję, że uda mi się odjechać wszystkie zawody zdrowo i bez urazów. Z pewnością jest to dla mnie szansa na rozwój. Najważniejsze, aby odjechać ten sezon w pełni sił i w pełnym zdrowiu.

Martyniak, który do Częstochowy trafił ze szkółki ROW-u Rybnik wierzy, że w tym sezonie da z siebie na tyle, że powoli mu to nie tylko w bieżącym rozwoju, ale również w tym, aby za kilka lat być solidniejszym ogniwem w kadrze Włókniarza.

Pomaga mu w tym m.in. team klubowego partnera z Eltrox Włókniarza. - Jeśli chodzi o sprzęt, to będę przygotowany na wysokim poziomie. Wiele pomagają mi mechanicy Kacpra Woryny - pan Konrad i pan Marcin - z tego miejsca chciałbym im bardzo podziękować za to, że zawsze mogę na nich liczyć.

Król również skupia się przede wszystkim na sezonie 2022, ale z tyłu głowy siedzi to, co może być w przyszłości. - Moim celem jest regularna jazda. Chciałbym być solidnym punktem drużyny. Na bardziej ambitne, wyższe cele przyjdzie czas nieco później. Na ten moment chciałbym udowodnić wszystkim, że można na mnie liczyć - dodał.

Czytaj także: Żużel? Mistrz olimpijski ma obawy Przeżył szok, gdy odwiedził Tomasza Golloba

Źródło artykułu: