Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Biathlon. Dbał o narty największych gwiazd. Teraz będzie pracował z reprezentacją Polski

Do ekipy serwisowej reprezentacji Polski w przerwie międzysezonowej dołączył Danielo Mueller. Niemiec wcześniej przygotowywał narty m. in. dla Gabrieli Koukalovej, Kaisy Makarainen czy Darii Domraczewej.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Monika Hojnisz-Staręga Newspix / Manzoni//NORDPOLE / Na zdjęciu: Monika Hojnisz-Staręga

To duże wzmocnienie sztabu technicznego. Udało się pozyskać specjalistę, który współpracował z największymi gwiazdami biathlonu. - Ma ogromne doświadczenie i wiele sukcesów na koncie - powiedział Tomasz Bernat, dyrektor techniczny w Polskim Związku Biathlonu.

- Danielo ma ogromne doświadczenie. Pracował z ekipami takimi jak Niemcy, Czechy, Białoruś, Finlandia. Wszystkie one odnosiły sukcesy sportowe na najwyższym poziomie. Znamy się od lat i mam wrażenie, że nasze drogi zawodowe skrzyżowały się w odpowiednim momencie. Danielo był otwarty na nową propozycję, a ja poszukiwałem nowego szefa naszej ekipy technicznej. Okazało się, że mamy bardzo podobny system pracy przez co ekipa szybko zaczęła sprawnie funkcjonować. Od początku dzielimy się naszymi doświadczeniami z poprzednich sezonów i wierzę, że dzięki temu wspólnie wypracujemy lepszą jakość w przygotowaniu nart dla naszych zawodników - powiedział Tomasz Bernat.

Niemiec współpracować będzie z trójką rodzimych fachowców, którzy stanowią o sile polskiego serwisu od wielu lat. Dla Adama Kwaka będzie to już piąty rok pracy przy pierwszej reprezentacji, dla Macieja Nędzy-Kubińca i Mariusza Wtorka odpowiednio czwarty i trzeci sezon. Wszyscy trzej pierwsze doświadczenia zbierali wcześniej pracując z kadrą B.

ZOBACZ WIDEO Skoki narciarskie. Inauguracja w Wiśle nie ma sensu? Wymowne słowa Macieja Kota

- Trzon ekipy pozostaje niezmienny, ponieważ złożony jest z bardzo dobrych fachowców, którzy z każdym sezonem nabierają większego doświadczenia. Osobiście bardzo lubię z nimi pracować i wiem, że mogę na nich polegać. Współpracujemy przez cały rok, bo w sezonie letnim oprócz pomocy na zgrupowaniach chłopacy zaangażowani są w organizację m. in. "Biathlon dla Każdego" – powiedział dyrektor techniczny PZBiath.

- Początek sezonu to okres wytężonej pracy serwisu, w którym wiele spraw wymaga jeszcze dopracowania. Chcę mieć pewność, że zmiany jakich dokonaliśmy zafunkcjonują. Stąd moja obecność w Ostersund. Będę również w Anterselwie podczas MŚ, bo najważniejsze zawody sezonu wymagają dodatkowego wsparcia. Poza moimi obowiązkami w PZBiath dodatkowo jestem delegowany przez IBU do pracy jako sędzia odpowiedzialny za kontrolę sprzętu podczas Pucharów IBU Juniorów - dodał Bernat.

Dodatkowym atutem polskiej reprezentacji ma być pozyskana za ponad 400 tys zł. ze środków Ministerstwa Sportu specjalna maszyna do nakładania szlifów na narty.

- Maszyna, którą mamy posiada ogromne możliwości w kreowaniu nowych struktur oraz regeneracji nart. Wciąż się szkolimy i doskonalimy nasze umiejętności pracy na niej. Wykonujemy szlify, które na oko wyglądają dobrze, ale ich jakość musimy przetestować na śniegu. Tej zimy planujemy wykonać kilka testów w Polsce oraz chcemy zabrać maszynę na MŚ do Anterselwy, gdzie pracowalibyśmy na niej pod okiem fachowca. Za rok mam nadzieję, że będziemy z maszyną już na kilku Pucharach Świata. Naszym celem jest to by być w pełni gotowym do jej zastosowania podczas igrzysk w Pekinie. To jest proces wymagający czasu i cierpliwości, ale cieszę się, że mamy takie możliwości - zakończył Bernat.

Zobacz także:
Biathlon. Grzegorz Guzik liderem polskiej kadry. "Interesują mnie miejsca w dwudziestce"
Biathlon. Łukasz Szczurek liczy na postęp. Na punkty Pucharu Świata czeka blisko dziewięć lat

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (1):

 • jotwu Zgłoś komentarz
  Nawet najlepiej przygotowane narty nie pomogą,jak na nich jadą nieudacznicy.Próbkę mieliśmy wczoraj.Od ubiegłego roku nic się nie zmieniło.Przepraszam,coś drgnęło,bo nie zostali
  Czytaj całość
  zdublowani.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×