Euroliga. Znakomity mecz Mateusza Ponitki. Polak poprowadził klub do historycznego zwycięstwa

Zenit Sankt Petersburg pokonał na wyjeździe po dogrywce Olympiakos Pireus 77:68, a jednym z architektów tego historycznego zwycięstwa był Mateusz Ponitka.

Piotr Szarwark
Mateusz Ponitka Getty Images / Zhong Zhi / Na zdjęciu: Mateusz Ponitka
Zenit Sankt Petersburg z "dziką kartą" przystąpił do rozgrywek Euroligi. Pierwsze dwie kolejki w europejskiej elicie nie były jednak zbyt udane dla klubu z Rosji, bo najpierw uległ Albie Berlin, a następnie FC Barcelonie. Słabo w tych dwóch spotkaniach spisał się także Mateusz Ponitka, który w sumie zdobył 9 punktów.

Przełomowy okazał się za to wyjazdowy mecz Zenitu z Olympiakosem Pireus w trzeciej kolejce zmagań. Ponitka znakomicie prezentował się po obu stronach parkietu i zanotował obok swojego nazwiska 18 punktów (7/10 za dwa, 4/6 z linii rzutów wolnych), miał też pięć zbiórek, asystę i przechwyt, dzięki czemu został wybrany najlepszym zawodnikiem meczu.

Wydawało się, że Zenit ma zwycięstwo na wyciągnięcie ręki już w czwartej kwarcie, ale na 45 sekund przed końcem gospodarze dwukrotnie trafili z dystansu i były to próby, które doprowadziły do dogrywki. W niej jednak ekipa z Sankt Petersburga ograniczyła rywali do zdobycia zaledwie czterech "oczek", zwyciężając ostatecznie 77:68. Wśród przegranych najlepiej spisał się Nikola Milutinov - autor 16 punktów i 16 zbiórek.

W czwartej kolejce, 24 października, Zenit podejmie inną grecką drużynę - Panathinaikos Ateny

Olympiakos Pireus - Zenit Sankt Petersburg 68:77 (19:20, 17:18, 11:15, 17:11, d. 4:13)

Czy Mateusz Ponitka będzie liderem Zenitu w sezonie 2019/20?