EBL. Świetny mecz Tomasza Śniega i Petera Olisemeki. "Rekord sezonu, ale nie kariery"

Dwóch koszykarzy PGE Spójni Stargard w meczu z GTK Gliwice wzniosło się na wyżyny swoich możliwości. Tomasz Śnieg i Peter Olisemeka rozegrali swoje najlepsze zawody w sezonie, co w znaczący sposób przyczyniło się do zwycięstwa.

Patryk Neumann
Tomasz Śnieg WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Tomasz Śnieg
Stargardzianie byli faworytem starcia z niżej notowanym rywalem, ale niemal do ostatnich sekund musieli się martwić o wynik. Wygrali 86:79, choć w pierwszej połowie przegrywali 10:22 i 30:40. Po zmianie stron wypracowali 11 punktów przewagi, ale wtedy dali się dogonić i musieli ponownie podkręcić tempo.

- Źle weszliśmy w mecz. Zespół z Gliwic złapał swoje tempo. Chcieliśmy właśnie uniknąć tego słabego początku. Trener wziął czas i trochę nas zrugał. Wróciliśmy do naszej gry, czyli agresywnej obrony i szybkiego przejścia do ataku - tłumaczył Tomasz Śnieg.

To jeden z dwóch najlepszych strzelców PGE Spójni Stargard w sobotnim meczu. Podobnie, jak Raymond Cowels III zdobył 21 punktów, ale dla Amerykanina takie spotkania to norma. Polski rozgrywający natomiast osiągnął wynik, na jaki w Energa Basket Lidze czekał bardzo długo. - Rekord sezonu, ale nie kariery. Cieszę się, że udało się w tak ważnym meczu zagrać niezłe zawody, dołożyć cegiełkę do zwycięstwa - mówił nam po sobotnim spotkaniu.

Lepszego występu na parkietach Energa Basket Ligi trzeba było długo szukać. Kilka lat temu Tomasz Śnieg zbliżał się do granicy 20 punktów, ale lepiej niż w sobotę było tylko raz - w debiutanckim sezonie jeszcze w barwach Polonii 2011 Warszawa. Dokładnie 8 listopada 2009 jego zespół przegrał z Treflem Sopot 68:75, a Tomasz Śnieg zdobył 26 punktów.

Już przed obecnym sezonem w sparingu ze Stelmetem Enea BC Zielona Góra uzyskał natomiast 21 "oczek". Mecz z GTK ma z tych osiągnięć największą wartość, bo skończył się zwycięstwem. Rozgrywający trafił 10/13 rzutów, miał pięć asyst i dwa przechwyty. To dało wysoki wskaźnik efektywności (27), a w czasie, gdy przebywał na boisku (27 minut) drużyna wypracowała aż 23 punkty przewagi.

Na wyróżnienie zasłużył także Peter Olisemeka, który uzyskał po 14 punktów i zbiórek kompletując swoje drugie double-double w sezonie. W obu elementach był to jego najlepszy występ. Trafił 6/9 prób z gry i w końcówce nie pomylił się na linii rzutów wolnych. Dołożył też trzy przechwyty, co zaowocowało najwyższym wskaźnikiem efektywności w zespole (29). Przez 30 minut jego obecności na parkiecie PGE Spójnia zdobyła o 18 punktów więcej od GTK.

- To był kolejny mecz w naszej misji, jaką są play-offy. Przeciwnik nie odpuszczał, ale to były dobre zawody. Zawsze daję z siebie wszystko. Dziękuję fanom i wszystkim, którzy nas wspierają. To był chyba mój dzień i cieszę się, że mogłem pomóc zespołowi osiągając double-double - powiedział Peter Olisemeka.

Przed PGE Spójnią Stargard długa przerwa (Czytaj więcej o planach na ten okres), a później 10 spotkań, które zdecydują, czy zespół awansuje do play-offów. Najbliższym rywalem będzie Śląsk Wrocław, czyli jeden z bezpośrednich przeciwników do miejsca w ósemce. - Dostaniemy trochę wolnego żeby zregenerować ciała. Gramy okrojoną rotacją także trochę zdrowia nas kosztują te mecze. Będziemy mieli odpowiednio dużo czasu żeby przygotować się do spotkania ze Śląskiem. Jesteśmy sąsiadami w tabeli i każdy mecz będzie na wagę złota - ocenił Tomasz Śnieg.

Kto był najlepszym koszykarzem PGE Spójni Stargard w meczu z GTK Gliwice?