Suzuki I liga. Gorące końcówki na Mazowszu i w Kołobrzegu. Niewiarygodne rozmiary zwycięstwa Grupy Sierleccy-Czarnych

W sobotę odbyły się wszystkie mecze 27. kolejki Suzuki I ligi. Rawlplug Sokół Łańcut odrobił 12 punktów i wygrał w Pruszkowie 76:73. Bliżej play-offów jest Weegree AZS Politechnika Opolska, a najwyższe zwycięstwo odniosła Grupa Sierleccy-Czarni.

Patryk Neumann
Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk Facebook / True Photo Agnieszka Żukowska / Na zdjęciu: Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk
Lider Suzuki I ligi po totalnie jednostronnym widowisku pokonał piąty w tabeli GKS Tychy 97:48. Gospodarze wyraźnie wygrali wszystkie kwarty, a w ostatnich 10 minutach było 24:6. Dawid Słupiński uzyskał dla Grupy Sierleccy-Czarnych 16 punktów, osiem zbiórek, po cztery asysty i przechwyty. Wspierali go Piotr Śmigielski, Jakub Musiał oraz Adrian Kordalski.

Trochę niższe zwycięstwo odnieśli koszykarze WKK Wrocław, którzy pokonali ostatnią w tabeli Zetkamę Doral Nysa Kłodzko 100:64. Tego jednak można było się spodziewać. Więcej szans w WKK dostał Michał Sitnik, który uzyskał 20 punktów i osiem zbiórek. Piotr Niedźwiedzki miał 18 "oczek" i sześć zbiórek, a double-double skompletował Szymon Kiwilsza (14+10).

Ciekawie zapowiadał się mecz w Pruszkowie i tak faktycznie było. Rawlplug Sokół wygrał z Elektrobud-Investment ZB 76:73. Goście zaczęli od prowadzenia 9:2, ale w trzeciej kwarcie byli w sporych opałach (46:58). Odrobili jednak straty i na finiszu okazali się nieznacznie lepsi, choć gospodarze mieli przynajmniej szanse na dogrywkę.

Dla Rawlplug Sokoła 20 punktów (5/7 za trzy) i siedem zbiórek uzyskał Patryk Pełka, a 17 "oczek" dołożył Filip Małgorzaciak. Po drugiej stronie 13 punktów i 11 zbiórek miał Mateusz Szwed, ale w końcówce nie mógł pomóc drużynie po piątym przewinieniu.

Zacięty i bardzo ważny mecz odbył się w Łowiczu. Obie drużyny miały po 13 zwycięstw. Lepiej finiszowała Weegree AZS Politechnika Opolska, która na koniec uzyskała najwyższą przewagę (87:79). Goście dzięki temu awansowali na siódmą pozycję w tabeli, a tracący do nich punkt Księżak spadł na 10. lokatę.

Dla akademików 26 punktów zdobył Bartosz Jankowski (4/7 za trzy). Artur Łabinowicz dołożył 18 "oczek", a Adam Brenk miał 14 punktów (4/14 z gry), osiem zbiórek i siedem asyst. W Księżaku 24 punkty (9/19), osiem zbiórek i sześć asyst uzyskał Mikołaj Stopierzyński, a Mikołaj Grod miał 18 punktów (8/9 za dwa) i dziewięć zbiórek.

Pierwsza połowa w Kołobrzegu była bardzo wyrównana. Na początku trzeciej kwarty Energa Kotwica zdobyła 11 punktów z rzędu i prowadziła 48:35. Miasto Szkła Krosno odpowiedziało serią 13 "oczek". Goście w czwartej kwarcie uzyskali nawet dziewięć punktów przewagi.

Gospodarze doprowadzili jeszcze do ciekawej końcówki, ale przegrali 75:80. Nie pomogło 13 celnych "trójek". Liderami Miasta Szkła byli Alan Czujkowski - 22 punkty (9/10 z rzutów wolnych) i osiem zbiórek oraz Mateusz Szczypiński - 21 punktów (8/9 z rzutów wolnych) i sześć zbiórek.

W rywalizacji o utrzymanie bez zmian, bo wszystkie cztery zespoły przegrały. Najbliżej powodzenia była Decka Pelplin, która w końcówce trzeciej kwarty prowadziła w Warszawie z Dzikami 55:46. Gospodarze uniknęli jednak kolejnej wpadki wygrywając 73:70. W końcówce "trójką" rozmiary porażki zniwelował Aleksander Załucki.

Najtrudniejsze zadanie miała Pogoń Prudnik, która pojechała do wicelidera. Górnik Trans.eu zaczął od prowadzenia 21:3. Goście ambitnie odrabiali straty, a w trzeciej kwarcie wygrywali nawet 50:48. Skończyło się pewnym zwycięstwem faworyta 84:70.

Dla Górnika Trans.eu 19 punktów, sześć zbiórek i pięć asyst uzyskał Maciej Bojanowski. Krzysztof Jakóbczyk dołożył 18 "oczek", a Damian Cechniak miał aż 16 zbiórek. Wyczyn centra jest o tyle nietypowy, że 12 zbiórek uzyskał na atakowanej tablicy. W Pogoni 20 punktów zdobył Stanferd Sanny, a 17 skuteczny Wojciech Pisarczyk (7/8).

Wisła Chemart Kraków przegrała z TBS Śląskiem II Wrocław 62:74. Goście pozostali w grze o play-offy. Tomasz Żeleźniak zdobył dla nich 25 punktów i osiem zbiórek, a Aleksander Leńczuk miał 15 "oczek" i siedem zbiórek. Ciekawostką był występ pozyskanego niedawno Macieja Bendera, który w 29 minut uzyskał 12 punktów, siedem zbiórek, cztery bloki i trzy przechwyty.

Wyniki 27. kolejki Suzuki I ligi:

Energa Kotwica Kołobrzeg - Miasto Szkła Krosno 75:80 (16:18, 21:17, 18:16, 20:29)

Energa Kotwica: Robak 13, Dymała 12, Wyszkowski 12, Stankowski 9, Sadło 8, Kulon 7, Wątroba 6, Struski 5, Kruszczyński 3, Pawlak 0.

Miasto Szkła: Czujkowski 22, Szczypiński 21, Konopatzki 9, Ciesielski 8, Krzywdziński 8, Ciechociński 5, Żmudzki 4, Oczkowicz 3.

Dziki Warszawa - Decka Pelplin 73:70 (19:14, 16:23, 16:20, 22:13)

Dziki: Dębski 11, Gospodarek 10, Tokarski 10, Grochowski 9, Krefft 9, Koźluk 7, Wojtyński 7, Marchoff 6, Nowerski 2, Piliszczuk 2.

Decka: Sączewski 14, Załucki 12, Dzierżak 10, Majewski 10, Pietras 8, Madray 7, Pawłowski 5, Szymański 4, Burczyk 0.

Górnik Trans.eu Wałbrzych - Pogoń Prudnik 84:70 (29:15, 17:28, 23:17, 15:10)

Górnik Trans.eu: Bojanowski 19, Jakóbczyk 18, Wróbel 9, Cechniak 8, Durski 7, Ratajczak 6, Zywert 6, Malesa 5, Koperski 3, Ochońko 3, Stankiewicz 0.

Pogoń: Sanny 20, Pisarczyk 17, Sroka 9, Nowakowski 7, Garwol 6, Kutta 5, Madziar 4, Kapuściński 2.

TS Wisła Chemart Kraków - TBS Śląsk II Wrocław 62:74 (15:21, 22:19, 12:12, 13:22)

Wisła Chemart: Żaczek 14, Bogdanowicz 11, Czyż 9, Hicks 8, Chrabota 6, Maj 5, Zgłobicki 4, Rajewicz 3, Włodarczyk 2, Gorgoń 0, Krakowiak 0.

TBS Śląsk II: Żeleźniak 25, Leńczuk 15, Bender 12, Bożenko 5, Góreńczyk 5, Strzępek 5, Wójcik 5, Rompa 2, Kozłowski 0.

WKK Wrocław - Zetkama Doral Nysa Kłodzko 100:64 (29:12, 18:15, 25:18, 28:19)

WKK: Sitnik 20, Niedźwiedzki 18, Jędrzejewski 15, Kiwilsza 14, Prostak 13, Grzeliński 9, Patoka 7, Matusiak 2, Rutkowski 2, Uberna 0.

Zetkama Doral Nysa: Kowalski 16, Krajniewski 9, Nowakowski 9, Nowicki 9, Dawdo 7, Szymański 6, Jeziorowski 2, Podejko 2, Zenner 2, Ziółko 2.

Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk - GKS Tychy 97:48 (22:14, 29:17, 22:11, 24:6)

Grupa Sierleccy-Czarni: Słupiński 16, Śmigielski 14, Musiał 12, Kordalski 11, Przyborowski 10, Pabian 9, Kulikowski 8, Kurpisz 7, Pieloch 7, Kopciński 3.

GKS: Stryjewski 11, Trubacz 10, Kędel 8, Wrona 8, Woroniecki 6, Mąkowski 3, Karpacz 2, Grochowski 0, Jakacki 0, Polakowski 0, Ziaja 0.

Elektrobud-Investment ZB Pruszków - Rawlplug Sokół Łańcut 73:76 (19:16, 21:19, 18:19, 15:22)

Elektrobud-Investment ZB: Pawlak 14, Janik 13, Szwed 13, Kierlewicz 12, Suliński 9, Sobczak 8, Tyszka 4, Czosnowski 0.

Rawlplug Sokół: Pełka 20, Małgorzaciak 17, Karolak 10, Majka 9, Kulikowski 7, Klima 6, Fraś 3, Czerwonka 2, Zaguła 2.

KS Księżak Łowicz - Weegree AZS Politechnika Opolska 79:87 (19:20, 22:23, 27:24, 11:20)

Księżak: Stopierzyński 24, Grod 18, Kobus 14, Jakubiak 9, Fatz 8, Bodych 6, Świderski 0.

Weegree AZS Politechnika: Jankowski 26, Łabinowicz 18, Brenk 14, Szymański 10, Krajewski 6, Jodłowski 5, Piszczatowski 4, Lewiński 2, Skiba 2.