Debiutant przeszedł do historii. Awans Eurobudu po kapitalnym meczu w Holandii

Ogromną niespodziankę, także dla samych siebie, sprawiły w meczu rewanżowym szczypiornistki Eurobudu JKS Jarosław. Wygrały 36:30 z mistrzem Holandii po świetnym spotkaniu i zameldowały się w 3. rundzie Pucharu Europy EHF.

Krzysztof Kempski
Aleksandra Dorsz PAP / Darek Delmanowicz / Na zdjęciu: Aleksandra Dorsz
Trener gospodyń, Robin Gielen, puścił do boju ten sam zestaw szczypiornistek, który przed tygodniem odniósł zwycięstwo w Jarosławiu (29:27 - więcej o tamtym spotkaniu tutaj). To miało dać sukces i przypieczętować awans do 3. rundy walki w Pucharze Europy EHF. Reidar Moistad miał nieco większy problem, bo nie mógł skorzystać z Joanny Gadziny. Miał jedynie 13 nazwisk.

Tym razem pierwsze minuty miały inny przebieg niż w Polsce. Wtedy Eurobud JKS zdominował mistrza Holandii, ale niestety dość szybko spuścił z tonu. W Venlo od 21. minuty rywalizacji wyższy bieg wrzuciły przyjezdne i do przerwy zeszły z prowadzeniem 16:11. Trzeba przyznać, że ten wynik mógł być dużym zaskoczeniem.

Zawodziły liderki. Dla przykładu w pierwszym meczu obu drużyn bardzo wysoką skuteczność w bramce prezentowała Liza Rovers (nieco ponad 41 proc.). Na własnym terenie nie było już tak dobrze. Trener Caboter w końcu zdecydował się na zmianę, może za późno, ale to nie był problem dla Eurobudu. Znowu fatalnie w ataku prezentowała się Demi Smolenaers.

Po zmianie stron wydawało się, że rywal nie był taki straszny, jak wcześniej mogłoby się spodziewać. I rzeczywiście. Szczypiornistki Moistada doprowadziły do stanu 23:16. Odrobiły stratę z Polski z dużą nawiązką. Teraz zadaniem było utrzymanie koncentracji w obronie. Do 52. minuty ten dystans udawało się mniej lub bardziej utrzymywać. Kiedy jednak na 27:30 rzuciła wspomniana Smolenaers, pojawiła się spora niepewność.

Świetną robotę zrobiła wtedy Weronika Kordowiecka. Wybrana potem MVP meczu. Przyjezdne kończyły mecz jedną mniej, po tym jak parkiet z "dwójką" musiała opuścić Lesia Smolich. Ale nic to już nie zmieniło. Nie mogło. Nasze panie zaskakiwały niemal z każdej pozycji. Bardzo dobrze funkcjonowało koło z Sylwią Matuszczyk w roli głównej. Aż 6 na 7 rzutów wpadło do siatki.

Rzucanie bramek rozłożyło się jednak na znacznie więcej pozycji. I właśnie z tym miejscowe nie potrafiły sobie poradzić. Wygraną przypieczętowała właściwie Małgorzata Trawczyńska. Stanęła po raz piąty na linii siódmego metra i ponownie z dużą pewnością siebie trafiła na 33:28. Tak wypracowanej przewagi nie można już było zaprzepaścić. Pierwszy historyczny awans Eurobudu w europejskich pucharach stał się faktem.