KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

W ZPRP ręka rękę myje. "Szkolenie młodzieży jest w tym najmniej ważne"

Kumoterstwo i niegospodarność. Były reprezentant Polski Marek Panas zarzuca Związkowi Piłki Ręcznej, że tak naprawdę nie zależy mu na szkoleniu nowych talentów. Jako przykład podaje działalność Szkół Mistrzostwa Sportowego.
Marcin Górczyński
Marcin Górczyński
Marek Panas WP SportoweFakty / Na zdjęciu: Marek Panas

- SMS-y to doskonały przykład destrukcji piłki ręcznej w Polsce. Na pierwszy ogień poszli trenerzy, zepchnięci na bok po 40-50 latach z młodzieżą. Stracili licencje, musieli wydać własne pieniądze, by wyrobić je od nowa, więc zrezygnowali z pracy, która była dla nich pasją. Dzięki nim mieliśmy dobry materiał, szlifowany później w SMS-ie. Teraz doszło do tego, że rekrutacje do pierwszej klasy szkół w Kwidzynie, Płocku i Kielcach przeszło raptem 50 z 90 chętnych, z tego może połowa potrafi poprawnie złapać piłkę. Dlaczego więc reszta znajdzie miejsce w SMS-ie? Bo kasa musi się zgadzać. Inaczej szkoła przestałaby funkcjonować i przepadłaby sowita dotacja z ministerstwa - wyjaśnia Marek Panas.

Legenda polskiej piłki ręcznej zwraca uwagę, że tak naprawdę znaczną część środków pochłaniają wynagrodzenia kadry kierowniczej. W efekcie młodzież z SMS-ów w Gdańsku i Kielcach, występująca w przyszłym sezonie w I lidze, zacznie przygotowania dopiero 1 września (początek sezonu 23 września). Wcześniej związek... nie dysponuje takim budżetem, by latem zapewnić szkołom finansowanie.

- W Gdańsku pracują m.in. dyrektor, zastępca, ich synowie, człowiek od promocji w mediach, księgowy. Razem 8-9 osób na stanowiskach. Liczmy około 4 tys. pensji. W ciągu roku daje to około 400 tys. złotych. To mniej więcej 40 proc. wszystkich kosztów organizacyjnych. Sądzę, że ZPRP pozwala na takie praktyki w pozostałych SMS-ach. Do tego dochodzą koordynatorzy, niepracujący przecież charytatywnie. Młodzież nie ma potem pieniędzy, by w ogóle trenować latem, niemal z marszu przystąpi do rozgrywek I ligi. A mówimy tutaj o najbardziej utalentowanych zawodnikach w kraju! - wylicza Panas. 

ZOBACZ WIDEO Karol Bielecki: Więcej w karierze przegrałem niż wygrałem [cała rozmowa]

ZOBACZ: Rosyjska gwiazda nie może doczekać się występów w Płocku

Panas twierdzi, że w obecnej rzeczywistości działalność SMS-ów mija się z celem: - Z SMS-ów w ostatnich latach wyszło dwóch zawodników europejskiej klasy - Michał Daszek i Arkadiusz Moryto. W przybliżeniu, biorąc pod uwagę środki przeznaczane na szkołę, jeden porządny zawodnik kosztuje związek ponad milion złotych!

- Dajmy zatem spokój z SMS-ami. Proponuję, by wykorzystać te pieniądze w inny sposób. Przekierujmy dotacje na kluby. Chociażby zespoły Superligi Kobiet i Mężczyzn powinny prowadzić drużyny juniorskie. Potem należałoby sklasyfikować je według określonego wcześniej systemu, na tej podstawie przeznaczać dotacje. Nałożyć obowiązki na pierwszoligowców, co najmniej jednego juniora i juniora młodszego w składzie. Podliczając wszystko - mielibyśmy około 2 tysięcy młodych graczy, z których dałoby się wyselekcjonować ciekawe nazwiska. Za te same pieniądze, przeznaczane na SMS mielibyśmy dziesięć razy tyle kandydatów do gry na dobrym poziomie!

Według byłego reprezentanta Polski, szanse na rewolucje w systemie są znikome, na co wskazują dotychczasowe działania ZPRP. 

ZOBACZ: Szykuje się istotna zmiana w Superlidze

- Kluczowe pytanie jest, kto ma przeprowadzić taką reformę. Może ktoś z ministerstwa sportu wreszcie się tym zainteresuje? W końcu to ich pieniądze. Związek niestety nic z tym nie zrobi. Krąży od lat opinia, że jedna z wysoko postawionych osób w ZPRP zapowiedziała: - Zrobię wszystko, by nikt nie przebił brązowego medalu olimpijskiego z Montrealu. Trzymając swoich ludzi na stanowiskach, cały czas ma związek pod kontrolą. Nie brakuje opinii, że ZPRP powinien wrócić do swojej dawnej nazwy z czasów komitetów centralnych i wojewódzkich. Robią co chcą, unikają niewygodnych tematów. Opierają struktury na ludziach miernych, biernych, ale wiernych, powodując postępującą degrengoladę piłki ręcznej - kończy Panas.

Nie udało nam się skontaktować z ZPRP i poprosić o komentarz do zarzutów.

Czy zgadzasz się z Markiem Panasem, że system szkolenia w Polsce wymaga rewolucji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (18)
 • rodzic1 Zgłoś komentarz
  Pan Marek Panas nie ma pojęcia o czym mówi, a przygotowania w SMS-ach zaczną się wcześniej niż 1 września.
  • A-JERZY Zgłoś komentarz
   Czy w koncu ktoś rozliczy ludzi ,którzy są odpowiedzialni za upadek piłki ręczne w Polsce? Liczna rzesza etatowych pracowników biura jest chyba zainteresowana tylko własnymi
   Czytaj całość
   zarobkami.Zgodnie ze swoimi uchwałami również członkowie Zarządu z prezesem na czele.mogą mieć zawierane umowy o pracę (niby kierując się troską o prawidłową pracę Zarządu).Panie Marku! Niech Pan dalej kontynuuje swoją nierówną walkę z tymi nieprawidłościami (delikatnie mówiąc).Ludziom trzeba otworzyć oczy!
   • Marcin Nosowicz Zgłoś komentarz
    Zgadzam się z panem Markiem, niestety ale po raz kolejny. Naszą ulubiona dyscyplina sportu pozostaje w tyle za siatkówką. Układy, upadek kadry żeńskiej mnie to boli tak samo- jak Pana nie
    Czytaj całość
    widzę innego wyjścia jak całkowite oczyszczenie związku. Czy ktoś się odważy- wątpię.
    • Marcin Nosowicz Zgłoś komentarz
     Zgadzam się z panem Markiem, niestety ale po raz kolejny. Naszą ulubiona dyscyplina sportu pozostaje w tyle za siatkówką. Układy, upadek kadry żeńskiej mnie to boli tak samo- jak Pana nie
     Czytaj całość
     widzę innego wyjścia jak całkowite oczyszczenie związku. Czy ktoś się odważy- wątpię.
     • Małgorzata Masyk Zgłoś komentarz
      Obserwuje to od czterech lat, mój syn gra i kocha piłkę ręczną. Ma jednego z najlepszych trenerów, no cóż skoro na nic nie ma kasy. Z pustego i Salomon nie naleje....
      • jotwu Zgłoś komentarz
       Piłka ręczna leży,nożna jest na dnie,hokej nie istnieje,narciarstwo alpejskie pod mułem,biatlon i biegi narciarskie obraz nędzy i rozpaczy.Trener kolarzy gwałcicielem.Ale szefowie tych
       Czytaj całość
       związków mają się dobrze.
       • STOPER 85 Zgłoś komentarz
        Panas dawaj na prezesa albo trenera kadry skoro taki mondrol z Ciebie. Gdzieś tam blisko mieszka taki co miał z POlski zrobić drugą Japonię więc jest z kogo brać przykład.
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×