RSMP: czas na kolejne emocje. Rajd Nadwiślański pod znakiem debiutów

Już w najbliższy weekend miłośników rajdów czekają kolejne emocje. Odcinki specjalne położone na południe od Puław będą areną walki podczas drugiej w tym roku rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski (RSMP).

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
załoga Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk Materiały prasowe / RSMP.PL / Na zdjęciu: załoga Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk
Rajd Nadwiślański rozgrywany jest dopiero od 2013 roku (od 2014 jako runda RSMP). Do nadchodzącej edycji zgłosiło się 56 załóg, w tym 11 w samochodach klasy R5. W tej "królewskiej" grupie nie zabraknie bardzo interesujących debiutów, a to zwiastuje nie lada emocje.

Po pierwszej rundzie RSMP 2019 pozycję lidera zajmuje Mikołaj Marczyk, który zwycięstwem w Świdnicy potwierdził, że jest jednym z faworytów w walce o końcowy sukces w tegorocznym, mistrzowskim serialu.

Czytaj także: Hamilton wygrał w Monako dla Laudy

Reprezentant Skoda Polska Motorsport pokonał Marcina Słobodziana, który zaprezentował znakomite tempo w swoim pierwszym starcie za kierownicą samochodu klasy R5. Na mecie dzieliła ich różnica niecałych dwunastu sekund. Byli reprezentanci Subaru Poland Rally Team podzielili także między sobą zwycięstwa na odcinkach specjalnych: Marczyk był najszybszy na siedmiu, a Słobodzian na dwóch.

ZOBACZ WIDEO Inżynier z F1 pracuje nad sprzęgłem dla Łaguty. Niedługo zacznie nad silnikiem

Marczyk i Słobodzian należą również do grona faworytów w Puławach, ale zgłoszenia do Automobilklubu Polski, organizatora rajdu nadesłało jeszcze 9 innych załóg w najmocniejszych samochodach klasy R5. Fordami Fiesta i Hyundai’ami i20 w takiej właśnie specyfikacji pojada oglądani już przed miesiącem w Świdnicy Tomasz Kasperczyk, Łukasz Byśkiniewicz, Sylwester Płachytka, Jarosław Kołtun, Jacek Jurecki i Maciej Lubiak. Uwagę kibiców z pewnością przyciągną także trzy bardzo interesujące debiuty, do których dojdzie podczas Rajdu Nadwiślańskiego.

Kacper Wróblewski, ubiegłoroczny mistrz Polski w "ośce", wystartuje po raz pierwszy za kierownicą "erpiątki". Jego Hyundai i20 będzie nosił barwy koncernu PKN Orlen, a utalentowany Wróblewski dołączy tym samym do grona takich wybitnych zawodników jak Robert Kubica czy Jakub Przygoński, których również wspiera największa firma w tej części Europy.

"Wróbel" dopiero we wtorek, na cztery dni przed Rajdem Nadwiślańskim zasiadł podczas testów za kierownicą swojej nowej rajdówki. Obok Wróblewskiego pojawił się też nowy pilot - Marcin Szeja.

Łukasz Kotarba, wicemistrz Polski w klasie Open N, znany ze startów Mitsubishi Lancerem przesiada się także do rajdówki z najwyższej półki. Krakowianin pilotowany przez swojego brata Tomasza zadebiutuje z kolei w Puławach za kierownicą Citroena C3 R5.

Trzecim debiutantem w RSMP w "er piątce" (Hyundai i20) będzie Daniel Chwist, wnuk Sobiesława Zasady, legendy polskich i światowych rajdów. Krakowianin ma za sobą trzy starty tym samochodem poza Polską, ale w tym roku poza krajowym debiutem w Rajdzie Nadwiślańskim planuje także rywalizację w pozostałych rundach RSMP. W fotel pilota w Hyundai’u Chwista będzie zasiadał Kamil Heller, mistrz Polski w sezonie 2017.

Na starcie nie zabraknie również pięciu Fordów Fiesta Proto. Jednym z nich pojedzie ubiegłoroczny zwycięzca Rajdu Nadwiślańskiego - Jakub Brzeziński, którego tym razem czeka wyjątkowo trudne zadanie w walce z koalicją "er piątek". Miejscowi fani sportu rajdowego będą zaś z pewnością kibicowali zawodnikom z Lublina: Hubertowi Majowi i stawiającemu pierwsze kroki w mistrzostwach Polski, świeżo upieczonemu maturzyście Piotrowi Parysowi.

W sobotę, 1 czerwca na zawodników czekają trzy, powtarzane dwukrotnie odcinki specjalne. Najdłuższy z nich, liczący ponad 27 kilometrów Wilków będzie podczas drugiej pętli kończącym rajd i dodatkowo premiowanym Power Stagem, a jego zwycięzcy, za walkę do końca na maxa otrzymają prestiżowe wyróżnienia RMF Maxxx Trophy.

Czytaj także: Sędziowie rozwścieczyli Verstappena 

Triumfatorów drugiej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski poznamy w sobotę, o godz. 18:00 podczas uroczystości zakończenia rajdu przed Urzędem Miejskim w Puławach.

Przed rokiem w Puławach triumfował Jakub Brzeziński przed Mikołajem Marczykiem i Filipem Nivette’m. A kto w tym roku stanie na najwyższym stopniu podium?

Harmonogram Rajdu Nadwiślańskiego 2019

Piątek, 31 maja 2019
20:00 - ceremonia startu, Puławy, Urząd Miejski, ul.Lubelska 5

Sobota, 1 czerwca 2019
09:35 - OS1, Urzędów 1 (15,22 km)
10:10 - OS2, Józefów 1 (12,28 km)
11:10 - OS3, Wilków 1 (27,02 km)
12:30 - komasacja i serwis – Puławski Park Naukowo –Technologiczny, ul. Ignacego Mościckiego 1, Puławy
14:55 - OS4, Urzędów 2 (15,22 km)
15:30 - OS5, Józefów 2 (12,28 km)
16:30 - OS6, Wilków 2 (27,02 km)
18:00 – ceremonia mety rajdu, Puławy, Urząd Miejski, ul.Lubelska 5Marcin Gortat po raz pierwszy opowiada o pożegnaniu z tatą. "Kiedy ścisnął moją dłoń, prawie zgniótł mi kości". ZOBACZ PREMIEROWY ODCINEK PROGRAMU "ŻYCIE PO ŻYCIU"
Czy Mikołaj Marczyk zostanie w tym roku mistrzem Polski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×