PK w Zakopanem. Koncert Austriaków w Zakopanem. Hula i Kot liderami polskiej kadry

Ulrich Wohlgenannt był najlepszy w obu niedzielnych konkursach Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem, a Austriacy zdominowali zmagania. Nieoczekiwanie liderami Polaków byli Stefan Hula i Maciej Kot.

PS
Maciej Kot WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Maciej Kot
W sobotę wiatr uniemożliwił rywalizację skoczków w zawodach Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem, dlatego w niedzielę rozegrane zostały dwa konkursy - o 8:30 i o 10:00. W obu znów wiało, ale już nie na tyle mocno, aby nie dało się skakać. W obu też główne role odegrali Austriacy.

Triumfatorem pierwszego konkursu został Ulrich Wohlgenannt (138 i 133,5 metra), a w sumie czterech Austriaków znalazło się w pierwszej piątce. Drugie miejsce zajął Manuel Fettner (136,5 oraz 131,5 metra), a podium uzupełnił Cene Prevc (134,5 oraz 134 metry).

Dość nieoczekiwanie najlepszym z Polaków był Stefan Hula. W pierwszej serii skoczył 134 metry i znajdował się w drugiej dziesiątce, a w drugim skoku uzyskał 131 metrów i ostatecznie awansował na szóste miejsce. Na siódmej lokacie znalazł się Peter Prevc (135,5 i 133 metry), a ósmy był Klemens Murańka (130 i 131 metrów).

Punkty PK w pierwszych zawodach zdobyło jeszcze pięciu Polaków. 12. był Jakub Wolny (131,5 oraz 131 metrów), 15. miejsce zajął Paweł Wąsek (134 oraz 129,5 metra), a w drugiej dziesiątce znalazł się też Aleksander Zniszczoł (133 oraz 122,5 metra). W trzeciej natomiast sklasyfikowani zostali Tomasz Pilch (132 i 126 metrów) oraz Maciej Kot (128 oraz 117,5 metra).

O 10:30 wystartowały kolejne zmagania, które również przebiegały po myśli austriackich skoczków. Już na półmetku prowadził Markus Schiffner (143,5 metra), drugi był Ulrich Wohlgenannt (141 metrów), a trzeci Maximilian Steiner (139,5 metra).

Stefan Hula udowodnił, że dobre skoki w pierwszym konkursie nie były przypadkiem. 131 metrów na półmetku dawało mu ósme miejsce. Do finałowej serii awansowało w sumie sześciu Polaków. Nieoczekiwanie w tym gronie nie było Klemensa Murańki (120 metrów, 36. miejsce).

W finale Wohlgenannt skoczył 137,5 metra - jak się okazało, to wystarczyło, aby triumfować także w drugim konkursie. Schiffner zajął drugie miejsce (135,5 metra), a ponownie trzeci był Cene Prevc (137 metrów w finale).

Tym razem najlepszym z Polaków był Maciej Kot. 131,5 metra w finale dało mu awans na szóste miejsce. Na dziewiątym miejscu znalazł się Aleksander Zniszczoł (129 metrów w drugiej serii). Hula w drugiej próbie uzyskał 126 metrów i spadł na 14. miejsce. 17. był Wąsek, a za jego plecami sklasyfikowany został Wolny. Na 22. lokacie konkurs zakończył Pilch.