Ekstraliga: Wygrywanie rundy zasadniczej się nie opłaca

Speedway Ekstraliga po raz piąty rywalizuje systemem play-off. Tylko raz (w ubiegłym roku) zdarzyło się, że mistrzem kraju został zwycięzca rundy zasadniczej.

W tym artykule dowiesz się o:

W ubiegłym sezonie złoty medal zdobyła Unia Leszno. We wcześniejszych latach trzykrotnie najlepszy team fazy zasadniczej nie zdobywał mistrzowskiego tytułu.

Play-offy weszły w życie w 2007 roku. Zasadniczy sezon wygrał wtedy Unibax Toruń, ale w wielkim finale musiał uznać wyższość Unii Leszno. Rok później mistrzem zostały toruńskie Anioły, który po rundzie zasadniczej były na drugim miejscu, czyli tak jak Unia Leszno sezon wcześniej. Najlepszy zespół po 14 kolejkach - Włókniarz Częstochowa nie stanął nawet na podium.

W 2009 roku fazę zasadniczą wygrał Unibax Toruń, by w wielkim finale okazać się gorszym od Falubazu Zielona Góra. W tym sezonie torunianie także byli najlepsi po 14 kolejkach. Tym razem nie zdołali się dostać nawet do finału, a po pierwszym meczu o brązowy medal mają bardzo małe szanse by znaleźć się na podium.

Przez cztery lata funkcjonowania play-offów, mistrzem kraju trzy razy zostawał drugi zespół po sezonie zasadniczym. Tylko rok temu złoto zdobyła drużyna najlepsza po 14 kolejkach.

W tym sezonie w finale jadą Unia Leszno i Stelmet Falubaz Zielona Góra. Byki były czwarte po rundzie zasadniczej, a zielonogórzanie drudzy...