WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Z kartek kalendarza: Cox zwycięzcą IMEJ. Rene Aas najlepszym juniorem ZSRR

W 1984 roku Marvyn Cox wygrał finał Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. W sezonie 1990 Rene Aas, późniejszy medalista IMŚJ, zwyciężył w finale MIM ZSRR.
Przemysław Jany
Przemysław Jany

W sezonie 2007 szósta runda cyklu Grand Prix odbyła się w czeskiej Pradze. Ze zwycięstwa cieszył się Duńczyk Nicki Pedersen. Polak Jarosław Hampel uplasował się na drugim miejscu, a drugi z reprezentantów Polski Rune Holta był trzeci.

Wyniki Grand Prix Czech:
1. Nicki Pedersen (Dania)
2. Jarosław Hampel (Polska)
3. Rune Holta (Polska)
4. Scott Nicholls (Wielka Brytania)
5. Jason Crump (Australia)
6. Wiesław Jaguś (Polska)
7. Matej Zagar (Słowenia)
8. Leigh Adams (Australia)
9. Hans Andersen (Dania)
10. Andreas Jonsson (Szwecja)
11. Bjarne Pedersen (Dania)
12. Greg Hancock (Stany Zjednoczone)
13. Chris Harris (Wielka Brytania)
14. Lubos Tomicek (Czechy)
15. Josef Franc (Czechy)
16. Tomasz Gollob (Polska)
17. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
18. Matej Kus (Czechy)

W Wielkiej Brytanii na torze w King’s Lynn w 1984 roku odbył się finał Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Triumfatorami został Anglik Marvyn Cox, który pokonał swojego rodaka Neila Evittsa oraz Amerykanina Steve Lucero. Polak Wojciech Załuski był wówczas piętnasty.

Wyniki finału IMEJ:
1. Marvyn Cox (Anglia) - 12pkt.
2. Neil Evitts (Anglia) - 11+3
3. Steve Lucero (USA) - 11+2
4. Hans Wahlstroem (Szwecja) - 11+1
5. Jozef Petrikovics (Węgry) - 10
6. Frank Andersen (Dania) - 10
7. Andy Smith (Anglia) - 10
8. Armando Castagna (Włochy) - 8
9. Lars Andersson (Szwecja) - 8
10. Oleg Wołochow (ZSRR) - 6
11. Giorgio Zaramella (Włochy) - 5
12. Leif Wahlmann (Szwecja) - 5
13. Valentino Furlanetto (Włochy) - 4
14. Flemming Rasmussen (Dania) - 4
15. Wojciech Załuski (Polska) - 2
16. Klaus Lausch (RFN) - 1
17. Kurt Hansen (Dania) - 1R
18. Jiri Broz (Czechosłowacja) - 0R

Dusan Moravek sięgnął po złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Słowacji w 1985 roku. W trzyrundowej rywalizacji pokonał on Zdeno Vaculika oraz Vladimira Tomka (wszyscy z Żarnovicy). Pierwszą rundę rozegrano z Zohorze, a dwie kolejne 28 lipca w Żarnovicy.

Klasyfikacja końcowa IM Słowacji:
1. Dusan Moravek (Żarnovica)
2. Zdeno Vaculik (Żarnovica)
3. Vladimir Tomka (Żarnovica)
4. Jaroslav Drahos (Zohor)
5. Jozef Belica (Żarnovica)
6. Anton Blusk (Zohor)
7. Gaspar Forgac (Żarnovica)
8. Lubomir Durica (Zohor)
9. Pavol Kaliak (Żarnovica)
10. Pavol Tonhauzer
11. Miroslav Forgac (Żarnovica)
12. Lubomir (Zohor)
13. Dusan Visvader (Zohor)
14. Jozef Slezak (Zohor)

Rene Ass z Tallina okazał się najlepszym zawodnikiem finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw ZSRR w 1990 roku. Wicemistrzem kraju na torze we Lwowie został zawodnik z Równo Wiktor Hajdym. Siergiej Kuzin z Bałakowa stanął na najniższym stopniu podium.

Wyniki finału MIM ZSRR:
1. Rene Aas (Tallin) - 20pkt.
2. Wiktor Hajdym (Równo) - 19
3. Siergiej Kuzin (Bałakowo) - 18
4. Ruzil Walijew (Lwów) - 16
5. Andrejs Korolovs (Daugavpils) - 15
6. Dmytro Hrezin (Lwów) - 14
7. Aleksiej Morozow (Bałakowo) - 13
8. Anatolij Chłynow (Saławat) - 13
9. Aleksiej Iwanow (Togliatti) - 11
10. Aleksandr Ganow (Nowosybirsk) - 11
11. Ołeksandr Latosinski (Lwów) - 10
12. Siergiej Darkin (Fergana) - 9
13. Wiaczesław Nikulin (Władywostok) - 9
14. Władimir Małachow (Oktiabrskij) - 8
15. Igor Oniszczuk (Równo) - 6
16. Albert Łatypow (Oktiabrskij) - 5
17. Witalij Smirnickich (Czerkiessk) - 2
18. Igor Gławinski (Oktiabrskij) - ns

28 lipca urodzili się:

Marcin Ryczek (ur. 1978) - drugi zawodnik Brązowego Kasku (1996) i ósmy (1997). Finalista Srebrnego Kasku (1999-11m.). Reprezentant klubów z Bydgoszczy, Łodzi i Ostrowa Wielkopolskiego.

Michał Aszenberg (ur. 1981) - złoty medalista MDMP (1999). Finalista MMPPK (2001-5m.). Reprezentant klubów z Gorzowa Wielkopolskiego i Warszawy.

Inni zawodnicy, którzy urodzili się tego samego dnia:

Rafał Andrzejewski - ur. 1960
Aleksandr Basmanow (ZSRR) - ur. 1959
Mirosław Bożejewicz - ur. 1967
Chris Hooten (Stany Zjednoczone) - ur. 1971
Guy Jessup (Stany Zjednoczone) - ur. 1970
Dariusz Jędrej - ur. 1958
Władysław Kobaka - ur. 1941
Kjell Lovelin (Stany Zjednoczone) - ur. 1971
Robin Nicolaides (Stany Zjednoczone) - ur. 1955
Richard Sweetman (Australia) - ur. 1990
Ireneusz Szewczyk - ur. 1961
Stanisław Wasilewski - ur. 1955
Paweł Wielewski - ur. 1984
Jarosław Olszewski - ur. 1968

KUP bilet na 2019 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland!

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (13):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • p_jany 0
  Zgadzam się, ale ja też muszę przyjąć jedną zasadę. Nie mogę części pisać tak, a drugą część inaczej (pamiętajmy błędy to rzecz ludzka). Nie ukrywam, że gdzieś może jakieś nazwisko czy imię zostać przekręcone. Poza tym często w różnych źródłach mam inne daty urodzeń czy też inne daty rozegrania zawodów. Do tych starszych trudno dociec, ale te "obecniejsze" łatwiej nam będzie wszystkim prostować. Też pamiętam go jako Wiktora Gajdyma, ale po konsultacji z Panem specjalistą, że tak powiem od "bloku wschodniego" ustalone zostało, że będziemy trzymać się transkrypcji i transliteracji polskiej. Pozdrawiam...
  baraboszkin ...ale ja to wszystko wiem, wiem ze to po ukrainsku, napisalem tylko pod jakim nazwiskiem byl znany od poczatku swej kariery i zeby nie robic z niego zaraz dwoch roznych zawodnikow moglby juz tym Gajdymem pozostac (w prasie juz jako Ukrainiec nim do konca pozostal), za media takze i ten portal nie odpowiadam, tez mnie to denerwuje i nazwisk typu Powazny, Lebedevs czy Bogdanovs uzywam poprawnie, tyle...
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • baraboszkin 0
  ...ale ja to wszystko wiem, wiem ze to po ukrainsku, napisalem tylko pod jakim nazwiskiem byl znany od poczatku swej kariery i zeby nie robic z niego zaraz dwoch roznych zawodnikow moglby juz tym Gajdymem pozostac (w prasie juz jako Ukrainiec nim do konca pozostal), za media takze i ten portal nie odpowiadam, tez mnie to denerwuje i nazwisk typu Powazny, Lebedevs czy Bogdanovs uzywam poprawnie, tyle...
  p_jany Panie baraboszkin, to Pan przez wiele lat automatycznie nieświadomie powiela Wiktora Gajdyma. TRANSLITERACJA I TRANSKRYPCJA WSPÓŁCZESNEGO ALFABETU UKRAIŃSKIEGO jest następująca http://so.pwn.pl/zasad...?id=629711 Proszę się najpierw zapoznać, a potem podejmować się krytyki. On jest Ukraińcem, jeździł jako Ukrainiec i skończył karierę jako Ukrainiec. Trzymajmy się zasad zgodnych z językiem polskim. Co za bzdurą jest pisanie, że nieświadomie zrobiono z niego Hajdyma. Ktoś właśnie uświadomił wszystkim, że jest on Hajdymem, a nie Gajdymem. I nie tylko Pan go widział, bo ja też wielokrotnie w akcji. Odnoszę wrażenie, że tylko Pan go widział jak wielu innych starszych zawodników, a pozostali już nie i nie mają o tym pojęcia. Nie można się tak zachowywać i działać na zasadzie przypuszczania "Ja widziałem, a on nie". Przykre niezmiernie są sytuacje w mediach, że jesteśmy w Polsce, a próbujemy używać zasady transkrypcji i transliteracji niezgodnej z zasadami pisowni polskiej. Panie baraboszkin wbrew pozorom zasady te są całkowicie odmienne dla języka ukraińskiego i rosyjskiego. Nie ma już ZSRR. Karygodne jest pisanie przez media nazwiska Roman Povazhny, niestety od x-lat jest to powielane. On jest Romanem Poważnym, dlaczego z rosyjskiego tłumaczymy na angielski, a nie na polski nie potrafię tego zrozumieć. Dlaczego piszemy Andrzej Lebiediew ?? On jest Łotyszem, a tam nie ma cyrylicy. Nawet stację transmitujące ostatnie zawody DPŚ pisały Andzejs Lebedevs. Takie sytuacje są karygodne i nieświadomie powielane przez lata, a nie to o co "czepnął" się Pan. Tym bardziej, że nie ma Pan pojęcia o TRANSLITERACJI I TRANSKRYPCJI WSPÓŁCZESNEGO ALFABETU UKRAIŃSKIEGO !
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • p_jany 0

  Panie baraboszkin, to Pan przez wiele lat automatycznie nieświadomie powiela Wiktora Gajdyma. TRANSLITERACJA I TRANSKRYPCJA WSPÓŁCZESNEGO ALFABETU UKRAIŃSKIEGO jest następująca http://so.pwn.pl/zasad...?id=629711 Proszę się najpierw zapoznać, a potem podejmować się krytyki. On jest Ukraińcem, jeździł jako Ukrainiec i skończył karierę jako Ukrainiec. Trzymajmy się zasad zgodnych z językiem polskim. Co za bzdurą jest pisanie, że nieświadomie zrobiono z niego Hajdyma. Ktoś właśnie uświadomił wszystkim, że jest on Hajdymem, a nie Gajdymem. I nie tylko Pan go widział, bo ja też wielokrotnie w akcji. Odnoszę wrażenie, że tylko Pan go widział jak wielu innych starszych zawodników, a pozostali już nie i nie mają o tym pojęcia. Nie można się tak zachowywać i działać na zasadzie przypuszczania "Ja widziałem, a on nie". Przykre niezmiernie są sytuacje w mediach, że jesteśmy w Polsce, a próbujemy używać zasady transkrypcji i transliteracji niezgodnej z zasadami pisowni polskiej. Panie baraboszkin wbrew pozorom zasady te są całkowicie odmienne dla języka ukraińskiego i rosyjskiego. Nie ma już ZSRR. Karygodne jest pisanie przez media nazwiska Roman Povazhny, niestety od x-lat jest to powielane. On jest Romanem Poważnym, dlaczego z rosyjskiego tłumaczymy na angielski, a nie na polski nie potrafię tego zrozumieć. Dlaczego piszemy Andrzej Lebiediew ?? On jest Łotyszem, a tam nie ma cyrylicy. Nawet stację transmitujące ostatnie zawody DPŚ pisały Andzejs Lebedevs. Takie sytuacje są karygodne i nieświadomie powielane przez lata, a nie to o co "czepnął" się Pan. Tym bardziej, że nie ma Pan pojęcia o TRANSLITERACJI I TRANSKRYPCJI WSPÓŁCZESNEGO ALFABETU UKRAIŃSKIEGO !

  baraboszkin ...sam robisz z siebie kretyna, kojarzysz w ogole zawodnika, bo ja go dobrze pamietam z konca lat 80 i poczatku 90 i gwarantuje ci, ze we wszystkich publikacjach prasowych z tamtych lat w Polsce byl Wiktorem Gajdymem, notabene niczego sobie talentem w owczesnym upadajacym wlasnie ZSRR, gdy startowal w Pucharze Pokoju i Przyjazni (sprawdz sobie w google co to bylo;) takze wystepowal jako Wiktor Gajdym, a gdy opadla zelazna kurtyna i postradzieckie republiki musialy po dluzszej chwili niebytu odbudowywac zuzel od zera, Wiktor niespodziewanie po latach wrocil na tor i w prasie, ktora pamietala go jako Gajdym wlasnie z takim nazwiskiem figurowal, zuzel ma troche wiecej lat niz cale google i Sportowe Fakty razem wziete, a rzeczone google przede wszystkim nie zwalnia od myslenia, pamiec i rozum chyba jeszcze troche wyzej stoja, a ze w dobie mediow interaktywnych jeden z drugim nieswiadom zrobil z niego Hajdyma, to gdzieniegdzie jako taki figuruje i rownie nieswiadomi kolejni kronikarze zapalency takie nazwisko beda (z automatu) bezwiednie powielac, ja tylko napisalem pod jakim nazwiskiem byl glownie znany od poczatku swej kariery do jej konca...
  [ pokaż odpowiedzi ] Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (10)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Pokaż więcej komentarzy (13)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×