Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Bogdan Ciupak. Cichy specjalista od dysz. Marcin Majewski miał wypieki po jego transferze

W liczącej już ponad 30 lat poreaktywacyjnej historii krośnieńskiego żużla, był tylko jeden zawodnik, który przejeździł z wilkiem na plastronie przynajmniej 10 sezonów. To Bogdan Ciupak, reprezentujący klub z Krosna w latach 1989-2000.

Wojciech Ogonowski
Wojciech Ogonowski
Bogdan Ciupak w kasku niebieskim Materiały prasowe / Foto Busz / Na zdjęciu: Bogdan Ciupak w kasku niebieskim

186 meczów, 183 biegowe zwycięstwa, 1363 punkty z bonusami, średnia bieg. 1,619. Liczby nie kłamią, na przestrzeni 12 lat nie był to lider regularnie zdobywający dwucyfrowe wyniki, ale bardzo solidny zawodnik, miewający naprawdę udane sezony. Zwłaszcza na domowym torze, gdzie przez kilka lat kręcił średnią w granicach 2 punktów na wyścig.

Do Krosna przeszedł z macierzystej Stali Rzeszów, gdzie przez 6 lat startował na torach najwyższej klasy rozgrywkowej. - Do dziś pamiętam debiut jego i Romana Lubery, który też przyszedł z Rzeszowa. Miałem wypieki na policzkach po ich transferze - wspomina Marcin Majewski, rodowity krośnianin, szef żużla w nc+. - Do Krosna wówczas przyjechał Śląsk Świętochłowice. To był trudny mecz, ale wygrany nietypowym wynikiem 47:41.

- Podobało mi się jak on potrafił jeździć parą. Jeśli tylko pojawiała się szansa, żeby kogoś poprowadzić, to on potrafił to super zrobić. Zresztą z Jerzym Głogowskim awansował w 1992 roku do finału Mistrzostw Polski Par Klubowych. Miałem zrobiony z papieru jego plastron z nr 9. Jeździłem w nim gdy pod szkołą organizowaliśmy zawody na rowerach. Chciałem prowadzić kolegów tak jak on - dodaje.

Przeczytaj także: Rezerwowi na start! Kogoś poniosła fantazja (felieton)

ZOBACZ WIDEO Majewski: Tomek Gollob budzi się do życia

Dziennikarz z Rzeszowa, Grzegorz Drozd, zwraca uwagę na jego sylwetkę. - Była nietypowa, trochę taka ala lata 70. W dodatku ta charakterystyczna szyja - mówi. - Z Rzeszowa w końcu musiał odejść, bo zaczynało brakować dla niego miejsca. Pamiętam go przede wszystkim z udanych derbów z Unią Tarnów w 1988, gdzie wygrywał z Eugeniuszem Błaszakiem. Ciupak był cichy, stał z boku, ciężko go zapamiętać z jakichś wypowiedzi. Był typowym rzemieślnikiem, idealnie skrojonym pod drugą ligę. Przykład kogoś, kto został stworzony by grać drugoplanowe role. W Krośnie znalazł swoje miejsce - wyjaśnia Drozd.

- Na torze nie rozpychał się, był dobrym startowcem. Sympatycznie nazywano go "Żabka", a to dlatego, że Bogdan od startu do wyjścia z pierwszego łuku jeździł na bezdechu. Przy takim wysiłku robił duże oczy i stąd ten pseudonim - opowiada Stanisław Jagiełło, głos krośnieńskiego żużla, który przez 30 lat pełnił funkcję spikera na zawodach w Krośnie.

- Był trochę chimeryczny, ale i tak bardzo go lubiłem, imponował mi. Prawie w ogóle nie jeździł po zewnętrznej, za to świetnie trzymał krawężnik. Pamiętam taki mecz, to był maj 1990 roku. Do Krosna miał przyjechać Kolejarz Opole, a po mieście krążyła plotka, że Ciupak ma specjalnie zrobiony motocykl na to spotkanie. Okazało się, że przygotowywał go dziadek mojego kolegi z klasy. Ciupak przywiózł na nim 8 punktów, w ostatnim wyścigu miał defekt, a mecz przegraliśmy 44:45. W Kolejarzu jeździł wtedy Wojciech Załuski, aktualny mistrz Polski. W Krośnie dwa razy przegrał z Andrzejem Surowcem, który zdobył komplet punktów - wspomina Marcin Majewski.

Stanisław Jagiełło z kolei dodaje, że Bogdan Ciupak godzinami potrafił opowiadać przygotowując motocykl. - Zawsze mówił o dyszach. Nie wszyscy o tym wiedzieli, ale to była podstawa do osiągnięcia dobrego wyniku przez Bogdana. On zmieniał te dyszki, kombinował, szlifował. Jak przegrał wyścig, to niektórzy już byli pewni, że zaraz będzie coś robił z dyszkami. Wydaje mi się, że wszystko jest w głowie. Jeśli myślał, że założył dobrą, to pomagało mu to mentalnie wygrać wyścig. Ciupak z dyszami kojarzy się też Jerzemu Głogowskiemu, z którym jeździł w Krośnie sezonach 1992 i 1994. - Podchodził i pytał, czy bym mu nie pozwolił obejrzeć moje dysze do gaźnika. Oglądał i oczywiście oddawał. Potrafił dobrze dopasować motocykl do tej czarnej nawierzchni, mi to też wychodziło. To był wysoki, szczupły chłopak. Dobry startowiec - wspomina Głogowski.

- Nie jeździliśmy często w parze, raczej obaj je prowadziliśmy. Kiedyś jednak był mecz bodaj z Rybnikiem i tak wyszło, że jechaliśmy razem wyścig. Wyszliśmy ze startu na 5:1 - Bogdan pierwszy, ja drugi. Był dla mnie za wolny, mogłem go wyprzedzić, ale widziałem, że rywale już napierają. Nie chciałem tego robić, ale prawie mu już dotykałem koła. Patrzyłem tylko gdzie są rywale, żeby im zajeżdżać drogę i przeszkadzać. I udało się, wygraliśmy nie tylko bieg, ale i cały mecz. Była duża euforia - dodaje.

Sprawdź się: rozwiąż nasz quiz żużlowy!

W 1996 roku Ciupak znalazł się w zarządzie upadającego już KKŻ-u Krosno. - Utożsamiał się z klubem. To był typ zawodnika, który niejednokrotnie musiał czekać na swoje pieniądze i robił to. Będąc w zarządzie rozmawiał z zawodnikami jeśli był problem z wypłatami, proponował jakieś rozwiązania. Klub był dla niego bardzo ważny - wyjaśnia Jagiełło.

- Był dość trudnym zawodnikiem dla kogoś, kto np. chciał otrzymać autograf. Taka chmurna osoba, mało uśmiechająca się. Ale mimo wszystko bardzo chciałbym go kiedyś poznać, bo był bohaterem mojego późnego dzieciństwa - mówi Marcin Majewski. Stanisław Jagiełło zdołał poznać inne, pozatorowe oblicze Bogdana Ciupaka. - Kilka razy byłem w Rzeszowie u niego w domu. To poukładana i sympatyczna osoba. Widzę same plusy. Nie powiedziałbym nic złego na jego temat.

Karierę Bogdan Ciupak zakończył w 2000 roku, w wieku 36 lat. Nie ma obecnie wiele wspólnego z czarnym sportem. Bez wątpienia jest jedną z ikon poreaktywacyjnej historii sportu żużlowego w Krośnie. Zapracował na to swoją 12-letnią lojalnością wobec klubu, ale i solidną postawą przez lata na torze.

Czy zgadzasz się, że Bogdan Ciupak jest jedną z ikon sportu żużlowego w Krośnie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (14)
  • józek Zgłoś komentarz
    na H69 przyjeżdża Stal Gorzów z Eddym Jancarzem, który powoli kończy karierę zawodniczą. 84? 85 rok? X lub XI bieg. Bogdan wychodzi przed Eddym na drugie miejsce, który cztery kółka
    Czytaj całość
    próbuje go minąć po małej. Bez skutku. 12000 ludzi na stojąco, cztery kółka dopinguje juniora z Rzeszowa. "Ciupak, Ciupak!". Chyba Jego pierwsza dwójka z bonusem w lidze. Najlepszy mecz jaki pamiętam - 10pkt. w lidze, zaraz po zakończeniu wieku juniora. Panie Bogdanie - dziękuję.
    • bullet79 Zgłoś komentarz
      Panie Ogonowski..to żeś mi Pan zaimponował w tej chwili....brawo
      • Amortyzatorek Zgłoś komentarz
        Takie artykuły - palce lizać. Brawo red. Wojciech Ogonowski. Uwielbiam wspominki o wielkich/małych lokalnych legendach, zawsze jest coś sensownego do poczytania. Tak trzymać!
        • krzysiek.n Zgłoś komentarz
          Bodzio to Bodzio--sylwetka jakby kija połknął ale w sumie sympatyczny.Specjalizację z tymi dyszami dość wąską sobie wybrał i coś mi się zdaje że do dziś nie rozgryzł
          Czytaj całość
          tematu.Generalnie tą starą Stal mile wspominam.Jak Bodzio startował zawsze na trybunach było poruszenie--odpali czy nie odpali , gwiżdżemy czy klaszczemy.Zawsze było pół na pół.
          • Andrzej TRybus Zgłoś komentarz
            Bogdan Ciupak to rzeczywiście prawdziwa ikona żużla w Krośnie z krajowych zawodnikòw, tak jak Laszlo Body z zagranicznych . Nie ma zbyt wielu zawodnikòw, ktòrzy przez 12 sezonòw byli
            Czytaj całość
            wierni jednemu klubowi . Nawet po zakończeniu kariery widywałem go stojącego wśròd kibicòw na wejściu w pierwszy łuk , bo bywał w Krośnie na meczach . Na pewno ma swoje miejsce w historii krośnieńskiego żużla .
            • tomek krosno Zgłoś komentarz
              A w poniedziałki dzień handlowy na krośnieńskim bazarze Bodzio sprzedawał lornetki..piękne czasy cudne wspomnienia...i ten autobus MKS przynoszący Watahe i piękne leżaki Jawy choć
              Czytaj całość
              Mistrzu Andrzej Surowiec miał Godena..kuzwa ale stary jestem :) albo jak raz GKM Roburem motory przywiózł..magia SPEEDWAYA pozdrawiam Hajra WILKI!!
              • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
                Fajny artykuł przedstawiający jednego z czołowych żużlowców KKŻ po reaktywacji. Wówczas krośnianie mieli dość interesujący skład(patrz zdjęcie),który niejednokrotnie potrafił
                Czytaj całość
                zaskoczyć przeciwnika. Proszę o więcej takich interesujących artykułów.
                • Kasdeja Zgłoś komentarz
                  Bogdan Ciupak ikona Krośnieńskiego żużla , pan Jagiełło jako spiker może też, ale jako człowiek, sąsiad z wieżowców z Grodzkiej słobo, że tak delikatnie ujmę. Mało było tak
                  Czytaj całość
                  złośliwych , a nie raz chamskich sąsiadów jak ten pan, wręcz był mistrzem w tej kategorii. Ja nie żałuje że odszedł z komentowania , bo nie trawiłem jego głosu jako spikera po tym co słysząc na osiedlu nie raz mówił lub krzyczał przez okno. Nie pozdrawiam tego pana.
                  • fan STALI Zgłoś komentarz
                    Wielu było grajków,lepszych, gorszych ale Ciupak był najbardziej charakterystycznym zawodnikiem, dlatego zasługuje na wyróznienie
                    • wodzu1977 Zgłoś komentarz
                      Żółta skóra z logo stacji paliw ... Skorpion ... i jazda tak wąsko że lewa noga prawie na krawężniku
                      • XX- 7 Zgłoś komentarz
                        Ciupak Surowiec Lubera Sokołowski to byli super zawodnicy.
                        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
                        ×
                        Sport na ×