KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Żużel. Gleb Czugunow katem braci Curzytków? Dla nich miejsce w Sparcie już nie takie pewne

Gleb Czugunow w nadchodzącym sezonie będzie mógł startować jako Polak. To mocno komplikuje sytuację ściągniętych zimą braci Curzytków. Jeden z nich miał być juniorem numer dwa. Tymczasem obaj mogą znaleźć się poza składem.
Jakub Czosnyka
Jakub Czosnyka
Michał Curzytek z prawej WP SportoweFakty / Michał Szmyd / Na zdjęciu: Michał Curzytek z prawej.

Długo trwał serial z braćmi Curzytkami w roli głównej. Żużlowy duet (a może ich opiekunowie) długo przeciągali linę między różnymi klubami, aż w rezultacie trafili do Betard Sparty Wrocław. To miało być miejsce, w którym nie tylko będą mieli szansę rozwoju, ale także nieźle zarobią.

Sęk w tym, że sytuacja braci skomplikowała się wraz z informacją, że polską licencję uzyskał Gleb Czugunow. Ten ruch działaczy klubu najpewniej podytkowany jest problemem z antydopingówką Maksyma Drabika. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeden z liderów Sparty zostanie ostatecznie zawieszony, więc jakoś trzeba było podnieść wartość sportową drużyny. Sprytna akcja z Czugunowem rozwiązuje wiele problemów.

Z drugiej strony mniej zadowoleni są na pewno Michał i Bartosz Curzytkowie. Jeden z nich przymierzany był do roli partnera w młodzieżowej parze dla Przemysława Liszki. Teraz to się może zmienić. Sparta z Czugunowem jako polskim juniorem zyskuje duże pole taktyczne. Jakie dokładnie? Sprawdzamy.

ZOBACZ WIDEO PGE Ekstraliga 2020: Wielcy Speedwaya - Billy Hamill

Zakładając, że nie będzie Drabika, drużyna musi mieć w seniorskim zestawieniu jeszcze jednego Polaka. Taki jest wymóg regulaminowy, więc ktoś musi partnerować Maciejowi Janowskiemu. I tutaj zaczyna się cała zabawa. Można założyć, że pod któryś z numerów 1-5 (9-13) wpisany zostanie Michał Curzytek. Wtedy pojechałby w meczu maksymalnie dwa biegi (zakładając, że nie będzie wcześniej rezerwy taktycznej), a później mógłby być zmieniany przez Czugunowa w ramach rezerwy zwykłej.

Podobny manewr można zastosować też w drugą stronę. Pytanie, jakie rozwiązanie będzie bardziej odpowiadać kierownictu drużyny. Z obu wariantów trzeba wyciągnąć plusy i minusy. Gdyby natomiast założyć, że Drabik uniknie kary, to tutaj sytuacja Curzytków będzie już fatalna. Wówczas żadne taktyczne szachy nie będą potrzebne, a duet juniorów Sparty stworzą najpewniej Czugunow do spółki z Liszką.

Bracia Curzytkowie muszą więc cierpliwie czekać, jaki finał przyniesie sprawa Drabika. Tak czy siak, ich sytuacja daleka jest od komfortowej. Żużlowy eksprt telewizji Canal+ uważa, że to powinno jeszcze bardziej zmotywować utalentowany duet zawodników do cięższej pracy.

- To może być dla tych chłopaków bodziec do tego, aby mocniej zawalczyć o swoje miejsce w drużynie. Nikt nie mówił przecież, że Curzytkowie nie będą w stanie powalczyć o miano tego drugiego juniora. Oczywiście jest Przemek Liszka, ale on też będzie musiał się mocno spiąć - podsumowuje Wojciech Dankiewicz.

CZYTAJ TAKŻE: Eltrox Włókniarz Częstochowa ma pięciu kandydatów na gościa. Listę otwiera Miedziński, ale z nim jest kłopot

CZYTAJ WIĘCEJ: Żużel. Drabik dostał uzasadnienie wyroku POLADA. Ma dwa wyjścia. Wciąż może zdążyć przed startem ligi

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (37)
Zobacz więcej komentarzy (16)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×