Żużel. Sam Masters zdobył Trofeum Jasona Lyonsa. Zawodnicy Unii Leszno w czołówce

W ubiegły weekend, na torze w Mildurze odbył się tradycyjny turniej o Trofeum Jasona Lyonsa. W imprezie wzięło udział kilku zawodników, którzy niebawem udadzą się do Europy, a najlepszy okazał się bezbłędny tego dnia Sam Masters.

Stanisław Wrona
Sam Masters WP SportoweFakty / Jakub Janecki / Na zdjęciu: Sam Masters
Patrząc na obsadę turnieju od razu można było się spodziewać, że prym będzie w nich wiodło kilku zawodników. To potwierdziło się na torze i po serii zasadniczej najlepsi byli Sam Masters, Jaimon Lidsey i Justin Sedgmen, którzy zameldowali się bezpośrednio w finale A. Przepustkę do ostatniego wyścigu dnia wywalczył jeszcze w finale B Patrick Hamilton.

W serii zasadniczej dosyć dobrze radził sobie nowy nabytek Unii Leszno, 16-letni James Pearson, który zgromadził przy swoim nazwisku 10 punktów. W biegu "ostatniej szansy" (finale B) był nawet faworytem, lecz przegrał start ze wspomnianym Patrickiem Hamiltonem. Na jednym z okrążeń wyjechał za szeroko, co wykorzystał dodatkowo Nowozelandczyk Jake Turner, a Pearson ostatecznie ukończył zmagania na szóstym miejscu.

O pechu mógł mówić Maurice Brown. Zakończył on rywalizację na 9. pozycji z siedmioma punktami na koncie, choć dwukrotnie upadał, jadąc na drugiej pozycji. Gdyby nie te wydarzenia, prawie na pewno znalazłby się on w finale B i miałby do końca szansę walki o zwycięstwo.

W całych zawodach popisowo radził sobie Sam Masters. Zawodnik, który w sezonie 2022 będzie reprezentował Metalika Recycling Kolejarza Rawicz w serii zasadniczej nie stracił ani jednego punktu. W finale A również był najlepszy, znajdując się od samego początku na prowadzeniu. Za jego plecami dosyć szybko znalazł się Justin Sedgmen, który niezagrożony dojechał na drugim miejscu, przed Jaimonem Lidseyem z Fogo Unii Leszno oraz Patrickiem Hamiltonem.

Sam Masters został tym samym szóstym zwycięzcą w historii rywalizacji o Trofeum Jasona Lyonsa. Do tej pory w sześciu edycjach zdobywali je od 2015 roku kolejno Justin Sedgmen (dwukrotnie), Davey Watt, Jordan Stewart, Jaimon Lidsey oraz Rohan Tungate.

Jason Lyons Trophy - Mildura, 12 lutego 2022:
1. Sam Masters - 15+3 (3,3,3,3,3) + 1. miejsce w finale A
2. Justin Sedgmen - 13+2 (3,3,3,2,2) + 2. miejsce w finale A
3. Jaimon Lidsey - 14+1 (3,2,3,3,3) + 3. miejsce w finale A
4. Patrick Hamilton - 9+3+0 (1,3,2,3,0) - 1. miejsce w finale B + 4. miejsce w finale A