Górnik Trans.eu Zamek Książ wygrał rundę zasadniczą. Nieprawdopodobny thriller dla WKK

Po niesamowitym, pełnym zwrotów sytuacji meczu koszykarze WKK Wrocław wygrali z Miastem Szkła Krosno 78:77. W wieczornym hicie Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych pokonał GKS Tychy i przypieczętował pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej.

Patryk Neumann
Górnik Transeu Wałbrzych WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu: Górnik Trans.eu Wałbrzych
Koszykarze Górnika Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych nie zmarnowali swojej drugiej okazji i kolejkę przed końcem zapewnili sobie pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej Suzuki I ligi. W sobotę pewnie pokonali zajmujący czwarte miejsce GKS Tychy (77:60). To oznacza, że znamy nie tylko tryumfatora, ale również cały podział miejsc na podium.

Na drugiej lokacie skończą Dziki Warszawa, a trzecie miejsce zajmie HydroTruck Radom. Układ miejsc 4-8 wyjaśni się w 34. kolejce. Hitowy mecz dwóch czołowych drużyn rozstrzygnęła pierwsza kwarta wygrana przez gospodarzy 28:10.

GKS trafił tylko 19/57 prób z gry i 15/29 rzutów wolnych. Do tego popełnił 24 straty przy 14 przeciwnika. Nie zniwelowała tego przewaga w zbiórkach (49:34). Arinze Chidom uzyskał 19 punktów i siedem zbiórek. Adrian Kordalski dołożył 12 "oczek" i osiem asyst, ale na początku trzeciej kwarty z kontuzją opuścił parkiet. Dla gości 16 punktów rzucił Piotr Wieloch jednak popełnił również sześć strat.

Pierwszy sobotni mecz obfitował w zwroty sytuacji. Miasto Szkła w drugiej kwarcie prowadziło 34:23, ale później miało długą zapaść. WKK nie tylko odrobił straty, ale 8,5 minuty przed końcem meczu prowadził aż 70:49. Jeszcze pięć minut przed końcem było 74:61, ale goście odpowiedzieli niesamowitą serią 16 punktów i odzyskali prowadzenie.

Ostatnie cztery punkty zdobyli jednak Szymon Kiwilsza (17 "oczek" w całym meczu, 7/9 za dwa) i Dominik Rutkowski. Miasto Szkła miało jeszcze czas na odpowiedź, ale Kiwilsza zablokował rzut Klavsa Dubultsa. Porażka 77:78 sprawiła, że krośnianie stracili szanse na play-offy i podobnie, jak WKK oraz osiem innych drużyn w środę zakończą sezon.

Decka wygrała w Krakowie 88:84 i praktycznie zapewniła sobie play-offy. Drużyna z Pelplina ma 18 zwycięstw, a w ostatnim meczu podejmie Start II Lublin, który w tym sezonie wygrał tylko raz. W takiej sytuacji trudno się spodziewać niespodzianki. Ekipa z Kociewia w sobotnim meczu prowadziła już 40:19. AZS AGH walczył jednak do końca zbliżając się do przeciwnika na dwa punkty.

Patryk Wydra zdobył 29 punktów (6/9 za trzy). Paweł Zmarlak dołożył 26 "oczek" i 12 zbiórek. Pozostali koszykarze AZS AGH rzucili jednak łącznie tylko 29 punktów. Dla Decki 18 "oczek", osiem zbiórek i pięć asyst uzyskał Thomas Davis, który miał zdecydowanie większe wsparcie. Przyjezdni wykorzystali 30/42 rzutów wolnych, czego rywale nie zniwelowali nawet trafiając 13/36 "trójek".

Sensation Kotwica Kołobrzeg trafiła w Bytomiu 17/39 "trójek" i wygrała z BS Polonią 107:77. Alphonso Willis do 15 punktów dołożył 18 zbiórek i siedem asyst. Dla gości 20 punktów (8/8 za dwa) i sześć zbiórek uzyskał Damian Pieloch. Paweł Dzierżak miał 18 "oczek", dziewięć asyst i pięć zbiórek. Mocno wspierali ich jeszcze dwaj gracze z 17 punktami - James Washington i Piotr Śmigielski, który miał też siedem zbiórek.

Wyniki sobotnich spotkań 33. kolejki Suzuki I ligi:

WKK Wrocław - Miasto Szkła Krosno 78:77 (17:20, 24:17, 24:12, 13:28)

WKK: Kiwilsza 17, Ochońko 14, Rutkowski 14, Rosołowski 7, Wilczek 7, Matusiak 6, Koelner 5, Zywert 5, Zabłocki 3, Gabiński 0, Nowak 0.

Miasto Szkła: Jankowski 13, Dubults 11, Heliński 11, Dawdo 9, Łałak 9, Traczyk 9, Harris 8, Zagórski 4, Oczkowicz 3, Śpica 0.

AZS AGH Kraków - Decka Pelplin 84:88 (9:22, 28:28, 19:12, 28:26)

AZS AGH: Wydra 29, Zmarlak 26, Dyrda 10, Śmiglak 7, Leszczyński 6, Abdelaal 4, Sobiech 2, Leśniak 0, Orłowski 0, Szymański 0.

Decka: Davis 18, Kulis 17, Dzierżak 16, Ciesielski 14, Sączewski 8, Tyszka 7, Konopatzki 4, Wińkowski 3, Janik 1, Kopycki 0, Żebrok 0.

BS Polonia Bytom - Sensation Kotwica Kołobrzeg 77:107 (16:19, 24:31, 17:23, 20:34)

Polonia: Piechowicz 18, Bogdanowicz 15, Willis 15, Chrabota 12, Wieczorek 7, Respondek 3, Soiński 3, Chorab 2, Jagoda 2, Sczepanik 0.

Sensation Kotwica: Pieloch 20, Dzierżak 18, Śmigielski 17, Washington 17, Pułkotycki 11, Klawa 9, Klocek 6, Walkowiak 5, Kurpisz 4.

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych - GKS Tychy 77:60 (28:10, 21:25, 14:12, 14:13)

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Chidom 19, Kordalski 12, Majewski 11, Niedźwiedzki 11, Walski 10, Sitnik 7, Stopierzyński 4, Sobkowiak 2, Durski 1, Kruszczyński 0, Ratajczak 0.

GKS: Wieloch 16, Kędel 10, Trubacz 10, Koperski 6, Kamiński 5, Chodukiewicz 4, Mąkowski 4, Nowakowski 3, Danielak 2, Krajewski 0, Wspaniały 0, Ziaja 0.