Mamy pierwszego lidera nowego sezonu!

To był szalony mecz w Gliwicach, w którym gospodarze na finiszu spanikowali. Przemysław Żołnierewicz poflirtował z triple-double, a w kluczowych momentach nie mylił się na dystansie Andrzej Pluta, a Suzuki Arka Gdynia rozpoczęła od ważnej wygranej.

Krzysztof Kaczmarczyk
Przemysław Żołnierewicz w akcji Twitter / oficjalny profil Orlen Basket Ligi / Przemysław Żołnierewicz w akcji
Dlaczego to był szalony spektakl? Bo Arka rozpoczęła od prowadzenia 10:0, żeby w trzeciej kwarcie przegrywać 35:53...

Podopieczni debiutującego na ławce trenerskiej w Orlen Basket Lidze Wojciecha Bychawskiego zaliczyli jednak powrót marzeń już na wejściu w sezon.

Wstrzelił się Andrzej Pluta, a kluczowy fragment wydarzył się od momentu, w którym GTK prowadziło 65:62 i zupełnie się posypało. Seria Arki 15:1 dodała im skrzydeł.

Co prawda gliwiczanie jeszcze szarpnęli, ale trzecia "trójka" Pluty zgasiła światło w małej PreZero Arenie. To Arka mogła cieszyć się z jakże ważnego triumfu.

11 punktów, 14 zbiórek i osiem asyst - to linijka Przemysława Żołnierewicza. 22 "oczka" dodał Pluta, 21 Grzegorz Kamiński, który robił to, po co "wpadł" do Arki - trafiał zza łuku (4/5 w tym elemencie).

GTK źle weszło w mecz, ale potem wydawało się, że złapało rytm. Jak maszyna trafiał Martins Laksa - Łotysz przymierzył siedmiokrotnie zza łuku w dziewięciu próbach. Gdy jednak w czwartej kwarcie mecz uciekał, wśród gospodarzy zapanował chaos.

Szalone próby nie dochodziły celu, a trener Paweł Turkiewicz mógł tylko kręcić nosem. W tym meczu nie mógł też praktycznie korzystać z jednego z kluczowych zawodników - Josha Price'a.

Nie chodzi tu jednak o problemy zdrowotne, a o faule. W ciągu 11 minut popełnił ich pięć - ostatni na osiem minut przed końcową syreną. GTK zaliczyło falstart w starciu z rywalem, którego miał ograć. I o ile publiczność dopisała, to gospodarze się nie popisali...

Tauron GTK Gliwice - Suzuki Arka Gdynia 73:84 (22:20, 19:15, 18:23, 14:26)

GTK: Martins Laksa 23, Koby McEwen 17, Kadre Gray 11, Tomasz Śnieg 6, Aleksander Busz 5, Łukasz Frąckiewicz 5, Terry Henderson 4, Maciej Bender 0, Tomasz Palmowski 0.

Arka: Grzegorz Kamiński 21, Andrzej Pluta 22, Adrian Bogucki 12, Przemysław Żołnierewicz 11 (14 zb), Adam Hrycaniuk 6, Jakub Szumpert 5, Maksymilian Wilczek 4, Kacper Gordon 3, Kacper Marchewka 0.