Mikkel Hansen i Cristina Neagu najlepszymi szczypiornistami 2015 roku według IHF

Mikkel Hansen oraz Cristina Neagu wygrali organizowane przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej (IHF) plebiscyty na najlepszego zawodnika i zawodniczkę 2015 roku. Wśród nominowanych była też kapitan polskiej kadry, Karolina Kudłacz-Gloc.
Maciej Wojs
Maciej Wojs
WP SportoweFakty / Damian Filipowski

Dla obu sportowców to drugie takie wyróżnienia w karierze. Hansen zwyciężył w przeszłości w 2011 roku, a Neagu triumfowała rok wcześniej.

Rumuńska rozgrywająca w tegorocznym plebiscycie zdystansowała pozostałe kandydatki. Na Neagu oddane zostało aż 72,9 procent z wszystkich głosów fanów i 50,5 głosów przedstawicieli mediów.

Jej wybór nie może jednak dziwić. W 2015 roku w rozgrywkach klubowych 27-letnia Rumunka zdobyła z Buducnostią Podgorica wszystkie możliwe trofea - Ligę Mistrzyń, mistrzostwo Czarnogóry i puchar kraju. Na grudniowych mistrzostwach świata w Danii niemal w pojedynkę doprowadziła Rumunię do brązowego medalu. Zdobyła też tytuł MVP turnieju oraz wygrała klasyfikację strzelczyń mistrzostw świata i Ligi Mistrzyń.

Drugie miejsce w plebiscycie kobiet zajęła norweska obrotowa Heidi Loke. Trzecia była Holenderka Cornelia Nycke Groot, czwarta Karolina Kudłacz-Gloc, a piąta druga z Norweżek, Nora Mork.

Triumf Hansena wzbudza już większe zaskoczenie. Duńczyk 2015 rok miał jak na jego standardy przeciętny. Na mistrzostwach świata w Katarze dotarł wraz z reprezentacją Danii zaledwie do 1/4 finału. Taki sam wynik jego Paris Saint-Germain HB osiągnęło w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Ekipa ze stolicy Francji nie miała sobie równych jedynie na własnym podwórku - tam Hansen i spółka sięgnęli po mistrzostwo kraju, Puchar Francji i Puchar Ligi.

28-latek okazał się lepszy od Francuza Nikoli Karabaticia (mistrzostwo świata i siedem tytułów z Barceloną, w tym Liga Mistrzów), Chorwata Domagoja Duvnjaka, drugiego z Francuzów Thierry'ego Omeyera oraz reprezentującego Katar Kubańczyka Rafaela Capote.