Żużel. ROW Rybnik w liczbach. Trzej muszkieterowie to za mało. Bolesne 0:4 rzuciło cień na ich sezon

WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Żużlowcy ROW-u Rybnik
WP SportoweFakty / Arkadiusz Siwek / Na zdjęciu: Żużlowcy ROW-u Rybnik

Trzech zawodników w TOP10, historyczne zwycięstwo czy solidna jazda debiutanta - wszystko to nie wystarczyło, by ROW Rybnik wywalczył awans. Na drodze jak kat stanęła ekipa z Ostrowa, na którą rybniczanie w tym sezonie nie znaleźli żadnego sposobu.

[tag=33205]

ROW Rybnik[/tag] sezon rozpoczął z przytupem, wysoko wygrywając na inaugurację z Cellfast Wilkami Krosno (63:27). Jednak już trzecia kolejka i domowa porażka z Arged Malesa Ostrowem (39:51) pokazała, że na awans w tegorocznych rozgrywkach trzeba będzie mocno zasłużyć.

Pierwsza przegrana z Ostrowem, jak się później okazało, nie była jedyną, której naocznymi świadkami byli rybniccy kibice. ROW pokazał zupełną niemoc i poległ we wszystkich 4 spotkaniach przeciwko drużynie Mariusza Staszewskiego. Dwukrotna wyższość jego ekipy na torze w Rybniku jest warta uwagi. W ciągu ostatnich 10 lat ROW pięciokrotnie wystąpił na zapleczu PGE Ekstraligi, przegrywając 5 meczów u siebie. Doliczając tegoroczny sezon i 2 domowe porażki można stwierdzić, że ostrowianie znacząco pogorszyli statystyki rybnickiej twierdzy.

Rybniczanie, mimo że nie utrzymali statusu niepokonanych na własnym obiekcie, wygrali dwukrotnie na wyjazdach. Szczęśliwe okazały się dla nich spotkania w Bydgoszczy i Tarnowie. Szczególnie zwycięstwo nad Abramczyk Polonią Bydgoszcz miało historyczną dla śląskiego klubu wartość. Rekiny ostatni raz z Bydgoszczy wróciły z tarczą 42 lata temu, w 1979 roku. Był to więc długo wyczekiwany i niezwykle cenny triumf.

ZOBACZ WIDEO Kibice w Krośnie dopisują. Prezes chwali się rekordową sprzedażą karnetów

Tym, czym ROW wyróżnił się na tle innych zespołów jest ilość reprezentantów w TOP 10 klasyfikacji średnich biegowych. Widnieją tam aż trzej zawodnicy jeżdżący dla Rybnika. Najwyżej, na 4 miejscu sklasyfikowany został Siergiej Łogaczow (2,197), na 8 miejscu Rune Holta (2,148), a dziesiątkę zamknął Michael Jepsen Jensen (2,094). Ponadto, weteran torów żużlowych, Rune Holta zajął 4 miejsce pod względem średnich na domowym torze, osiągając przy Gliwickiej 72 średnio 2,488 pkt./bieg.

Zostając przy Norwegu z polskim paszportem, warto zwrócić uwagę na różnicę wieku między nim, a debiutującym Pawłem Trześniewskim. Gdy ten przyszedł na świat, Holta miał już niespełna... 32 lata. Jeśli chodzi o samego młodzieżowca, należy podkreślić, że do debiutanckiego spotkania ze Zdunek Wybrzeżem Gdańsk przystąpił zaledwie 3 dni po ukończeniu wymaganych, 16 urodzin. Rybnik tym samym ustanowił rekord w różnicy wieku między najmłodszym, a najstarszym zawodnikiem.

16-latek był jednym z pięciu juniorów, którzy wystartowali w barwach ROW-u Rybnik. W formacji młodzieżowej śląskiego zespołu ciężko doszukać się jednak wielu pozytywów. Mateusz Tudzież ze średnią biegową 1,264 uplasował się na 4 miejscu najskuteczniejszych juniorów i wystąpił w każdym meczu. Przemysław Giera dorównywał mu na domowym torze, lecz zupełnie zawodził na wyjazdach.

Z trójki debiutantów tylko wspomniany wyżej Trześniewski prezentował solidny poziom. Kacper Tkocz i Błażej Wypior w 17 swoich biegach nie zdobyli choćby punktu. Podsumowując, młodzieżowcy ROW-u łącznie, w 101 biegach aż 59 razy dojeżdżali do mety na ostatnim miejscu, bądź nie kończyli biegu.

Rybniczanie zdecydowanie lepiej wypadli pod względem ilości bonusów. Zdobyli ich w sumie 78, co stanowi drugi wynik spośród wszystkich drużyn. Klasyfikację tę również wygrali ostrowianie (107 bonusów) jednak pamiętać należy o tym, że odjechali dwa mecze więcej.

Najczęściej za plecami swojego kolegi do mety przyjeżdżał Kacper Gomólski, zdobywając 19 bonusów. Były już zawodnik ROW-u pod tym względem zajął podobnie jak cały klub, drugie miejsce, gdyż najwięcej bonusów – 22, wywalczył reprezentant Ostrowa - Patrick Hansen.

ROW Rybnik w sezonie 2021 w liczbach:

LiczbaDokonanie
1 pierwsza wyjazdowa wygrana z Polonią Bydgoszcz (44:46) od 1979 roku
2 porażki na własnym torze z Arged Malesą Ostrowem Wielkopolskim
3 zawodników w TOP10 pod względem średniej biegowej (Łogaczow 4, Holta 8, Jepsen Jensen 10)
4 miejsce Rune Holty pod względem średniej biegowej na domowym torze (2,488)
5 płatnych kompletów wywalczyli zawodnicy ROW-u w całym sezonie
6 Marek Cieślak był szóstym z kolei trenerem od czasu przejścia na emeryturę śp. Jana Grabowskiego po sezonie 2015
9 tyle meczów rybniczan z wszystkich 16 rozstrzygało się w biegach nominowanych
10 rezerw taktycznych wykonał w całym sezonie Marek Cieślak
12 zawodników wystąpiło przynajmniej w jednym biegu
14 z wszystkich 16 meczów ROW zakończył z minimum 40 punktami, zdobywając średnio 46,5 pkt./mecz
16 lat i 3 dni miał w dniu debiutu Paweł Trześniewski
19 bonusów zdobył Kacper Gomólski – 2 miejsce w całych rozgrywkach pod tym względem
31 lat, 10 miesięcy i 30 dni – różnica wieku między Pawłem Trześniewskim a weteranem żużlowych torów - Rune Holtą
59 biegów z wszystkich 101, młodzieżowcy ROW-u kończyli na ostatnim miejscu, bądź nie dojeżdżali do mety
78 bonusów indywidualnych rybniczan w całym sezonie - 2 miejsce w całych rozgrywkach pod tym względem
164 punkty zdobyte przez Rune Holtę - najwięcej w drużynie

Czytaj także:
Menedżer chwali ROW Rybnik za ten wybór -
Wilki Krosno w liczbach. Lider tabeli po latach. Lebiediew numerem jeden w lidze

Komentarze (1)
sajok
30.12.2021
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
E tam, nie ma co płakać. Trzeba mierzyć siły (i finanse) na zamiary. Lepiej zostać w 1 lidze niż się (znowu) pchać do ekstralipy, żeby dostać baty w każdym meczu. Koksiarz nam pogrzebał klub na Czytaj całość