EBL. Popis Tome Gabricia i Adriana Boguckiego. Enea Astoria lepsza od Legii

Choć w końcówce było trochę nerwów, Enea Astoria Bydgoszcz stosunkowo pewnie pokonała Legię Warszawa 85:75. Świetne spotkanie rozegrali bydgoscy podkoszowi - Tomislav Gabrić i Adrian Bogucki. Łącznie zdobyli 45 punktów.

Dawid Siemieniecki
Tomislav Gabrić WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Tomislav Gabrić
Momentami popisowa gra Tomislava Gabricia i Adriana Boguckiego zapewniła Enea Astorii Bydgoszcz niezwykle cenną wygraną nad Legią Warszawa. Pierwszy z wymienionych zdobył 25 "oczek", trafiając 6 z 9 rzutów z dystansu, natomiast drugi nie pomylił się z gry (9/9) i zebrał z tablic 10 piłek. Wśród Legionistów dobrze grał jedynie duet Morris-Neal. Mocno zawiódł Lester Medford, który trafił tylko 1 z 10 swoich prób z gry.

Spotkanie w Bydgoszczy od bardzo mocnego uderzenia rozpoczęła Legia. Zaledwie kilka akcji wystarczyło, aby podopieczni Wojciecha Kamińskiego prowadzili 10:2. Role jednak bardzo szybko się odwróciły i to gospodarze przejęli pałeczkę. Rozgrywający "Asty" dobrze współpracowali z Adrianem Boguckim, co zaczęło przynosić efekty. I w dalszych fragmentach miejscowi kontynuowali złapany w ataku rytm.

Za trzy trafiali Paulius Dambrauskas, Michał Aleksandrowicz i Tomislav Gabrić, a po jednym celnym rzucie wolnym Boguckiego Enea Astoria prowadziła 26:16. O czas pierwszy poprosił jednak Artur Gronek, gdyż po kilku udanych akcjach Legia zbliżyła się na 5 "oczek". Przerwa wzięta przez trenera czarno-czerwonych poskutkowała.

Bydgoszczanie wrzucili wyższy bieg tak w ataku, jak i w obronie, dzięki czemu na dwie minuty przed końcem pierwszej połowy prowadzili 40:25. Legioniści starali się wrócić do gry i odrobili nawet część strat, ale po 20 minutach meczu Enea Astoria prowadziła 45:34 - w głównej mierze za sprawą świetnie dysponowanego Gabricia, który do przerwy uzbierał na swoim koncie 17 punktów (4/5 za trzy).

Po zmianie stron nie zmienił się jednak obraz gry. Podopieczni Artura Gronka momentami prezentowali się świetnie i dzięki w dalszym ciągu skutecznej grze Gabricia i Boguckiego, których w punktowaniu wspomógł Corey Sanders, w pewnym momencie było już 65:42 dla bydgoszczan. Ostatecznie po 30 minutach gospodarze prowadzili 71:50. Gości w grze trzymali jedynie Jamel Morris i Nickolas Neal, ale całościowo próżno było szukać pozytywów w poczynaniach warszawiaków.

Czwarta kwarta długo nie zwiastowała emocji, ale w drugiej połowie tej części Legia zabrała się do odrabiania strat i na 3,5 minuty przed końcem przegrywała 67:78 i nadal mogła mieć spore nadzieje na wygraną, bowiem dopiero zaczynała się rozkręcać. Wprawdzie sytuację punktami nieco uspokoił Bogucki, ale po dwóch świetnych przechwytach i akcjach 2+1 - najpierw Morrisa, a następnie Kuby Karolaka - było tylko 80:73.

Ostatecznie gospodarze zdołali jednak wytrzymać napór Legii i nie pozwolili jej na wywiezienie z grodu nad Brdą dwóch punktów. W końcówce niezwykle ważną trójkę trafił bowiem Michał Chyliński, a dwa punkty z półdystansu dorzucił Sanders i było po zawodach.

Enea Astoria Bydgoszcz - Legia Warszawa 85:75 (14:13, 31:21, 26:16, 14:25)

Enea Astoria: Tomislav Gabrić 25, Adrian Bogucki 20 (10 zb), Corey Sanders 12, Jakub Nizioł 9, Paulius Dambrauskas 8, Michał Chyliński 5, Michał Aleksandrowicz 3, Zane Waterman 3, Michał Krasuski 0.

Legia: Jamel Morris 22, Nickolas Neal 14, Jakub Karolak 9, Grzegorz Kulka 9, Earl Watson 8, Grzegorz Kamiński 4, Dariusz Wyka 4, Adam Linowski 2.