Złota drużyna Wagnera - to oni zdobyli mistrzostwo świata w 1974 roku

Olga Krzysztofik
Olga Krzysztofik
Stanisław Gościniak (z lewej) wraz z Ryszardem Boskiem (w środku)

Wiesław Gawłowski

Popularny "Mały" - taki pseudonim otrzymał ze względu na swój wzrost - w siatkówkę grał już w szkole podstawowej. Talent z Lechii Tomaszów Mazowiecki grał potem w AZS-ie AWF Warszawa, Płomieniu Milowice, włoskich Vianello Pescara i Pallavolo Pinetese. W reprezentacji Polski seniorów występował od 16 roku życia.

Gawłowski w klubach występował na ataku, a w kadrze narodowej na rozegraniu i to właśnie na tej pozycji zaliczany był do światowej czołówki. Był wszechstronnym i kompletnym graczem, świetnie spisywał się zarówno pod siatką i w obronie, jak i w roli rozgrywającego reprezentacji i klubowego atakującego. Karierę trenerską rozpoczął we Włoszech od funkcji grającego szkoleniowca.

Wśród jego sukcesów są medale mistrzostw Polski, w tym dwa tytuły mistrzowskie zdobyte z Płomieniem Milowice, trzy tytuły wicemistrza Europy oraz mistrzostwo świata i mistrzostwo olimpijskie.

Stanisław Gościniak

W swojej karierze występował w Gwardii Wrocław oraz Resovii Rzeszów. Był liderem reprezentacji Polski, zaliczał się do światowej czołówki rozgrywających.

Na swoim koncie ma cztery tytuły mistrza Polski, a także jeden srebrny i dwa brązowe krążki krajowych mistrzostw. W barwach Resovii wywalczył tytuł klubowego wicemistrza świata. W Meksyku wywalczył złoty medal, zostając wybranym MVP czempionatu z roku 1974. Z reprezentacją Polski wywalczył również brązowy medal mistrzostw Europy oraz zajął drugie miejsce w Pucharze Świata. W latach 1965-1974 218 razy występował w kadrze narodowej.

Po zakończeniu kariery zawodniczej został trenerem i z powodzeniem pełnił tę funkcję zarówno w klubach, jak i reprezentacji. Był szkoleniowcem AZS-u Częstochowa, z którym zdobył cztery złote i trzy srebrne medale mistrzostw Polski. Biało-czerwonych prowadził w latach 1986-1987 oraz 2003-2004, plasując się na dziewiątej pozycji podczas mistrzostw świata w Paryżu i zajmując miejsca 5-8 podczas igrzysk olimpijskich w Atenach.

Osiągnięcia Gościniaka zostały nagrodzone nie tylko medalami, w dniu 27 października 2005 roku został członkiem Volleyball Hall of Fame, czyli siatkarskiej Galerii Sław.

Polub Siatkówkę na Facebooku
inf. własna / PKOl
Zgłoś błąd
Komentarze (2)
  • art87 Zgłoś komentarz
    Dobre przypomnienie złotych chłopców Wagnera, w dobry czas. Jednak musimy pamiętać, że to było inne granie. Dzisiejsze stawia większe wyzwania od strony technicznej i
    Czytaj całość
    wytrzymałościowej. Nie można porównywac, to są dwie różne epoki. Ale dziedzictwo niewątpliwie jest. Mamy się czym chwalić i w czyje ślady podążać.
    • RentaCar Zgłoś komentarz
      To była drużyna! Całkiem inny sport wtedy był. Fajnie by było jakby za pare lat można było pisać o obecnej drużynie takie teksty!