Rosjanie zaczną krytykować Putina? "O to w tym chodzi"

WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Artiom Łaguta i Grigorij Łaguta
WP SportoweFakty / Tomasz Jocz / Na zdjęciu: Artiom Łaguta i Grigorij Łaguta

Minister Kamil Bortniczuk otworzył drzwi Rosjanom do startów w polskiej lidze żużlowej. Wystarczy, że potępią Władimira Putina. - O to w tym chodzi, by Rosjanie zaczęli się stawiać swojemu prezydentowi - komentuje Marta Półtorak.

Po tym jak Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, PZM wytoczył potężne działa przeciwko zawodnikom reprezentującym kraj-agresora. Od sezonu 2022 w PGE Ekstralidze oraz niższych klasach rozgrywkowych nie oglądamy rosyjskich żużlowców. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że część zawodników posiada polskie obywatelstwa. Tak jest m.in. w przypadku Artioma Łaguty i Emila Sajfutdinowa.

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku sytuacja ulegnie zmianie i Rosjanie częściowo zostaną przywróceni do polskiej ligi. Świadczyć mogą o tym ostatnie słowa Kamila Bortniczuka w "Rzeczpospolitej".

- Moim zdaniem PZM w tej sprawie postąpił niezgodnie z prawem, przynajmniej w kwestii tych żużlowców z Rosji, którzy mają polskie obywatelstwo. Nie wyobrażam sobie, jak można ograniczać prawa obywatela Polski, który tu mieszka, tu płaci podatki, tylko dlatego, że ma drugi paszport. A już tym bardziej że w jednym przypadku doszło do zawieszenia rosyjskiego żużlowca przez tamtejszą federację - powiedział minister sportu w "Rz".

ZOBACZ WIDEO Patryk Dudek z nadziejami na medal w Grand Prix, ale w SoN nie pojedzie?

Każdy przypadek Rosjanina jest inny

Słowa Bortniczuka podzieliły środowisko żużlowe. Część legend tego sportu nie chce słyszeć o przywróceniu Rosjan do ligi. - Radziłbym ministrowi, by zagłębił się w okoliczności przyznania polskich obywatelstw dla rosyjskich zawodników, jak choćby otoczce wydania tego dokumentu dla Gleba Czugunowa. Zresztą Artiom Łaguta i Emil Sajfutdinow też wielokrotnie deklarowali, że czują się Rosjanami i do tej pory nawet nie myślili o startach jako Polacy - powiedział nam Wojciech Żabiałowicz, były żużlowiec klubu z Torunia.

Nie brakuje jednak osób, które rozumieją stanowisko Bortniczuka. - Byłabym zaskoczona, gdyby Rosjanie wrócili do ligi w sposób bezrefleksyjny - mówi WP SportoweFakty Marta Półtorak, była prezes klubu z Rzeszowa.

- Zgadzam się z ministrem Bortniczukiem, że jeśli ktoś jest karany w Rosji za to, że potępił Putina, to nie ma sensu nakładanie na niego dodatkowych sankcji w Polsce. Trzeba indywidualnie podejść do każdego przypadku, przeanalizować wypowiedzi konkretnego sportowca. Nie mamy chyba bowiem wątpliwości, że wojna nie skończy się do momentu rozpoczęcia sezonu 2023 i coś trzeba będzie zrobić - dodaje Półtorak.

Artiom Łaguta to aktualny mistrz świata
Artiom Łaguta to aktualny mistrz świata

Przypomnijmy, że Artiom Łaguta krótko po wybuchu wojny udzielił wywiadu WP SportoweFakty, w którym potępił Putina i agresję na Ukrainę. - Agresja Putina jest przerażająca. To nie jest moja Rosja. To jest Rosja putinowska, a z nią nie chcę mieć nic wspólnego - powiedział nam żużlowy mistrz świata z roku 2021. Za te słowa został zdyskwalifikowany przez Federację Sportu Motocyklowego w Rosji.

Rosjanie będą mówić pod publiczkę?

Inni Rosjanie zachowywali się jednak w sposób mniej konkretny. Chociażby Emil Sajfutdinow zamieścił w mediach społecznościowych grafiki okazujące wsparcie Ukraińców, ale usunął je po kilku dniach. Podobnie było w przypadku innych zawodników. Siergiej Łogaczow wyraził nadzieję na pokój na Wschodzie, ale równocześnie powrócił do ojczyzny, by startować w tamtejszej lidze.

Po drugiej stronie barykady sam umieścił się Grigorij Łaguta, który w kilku wywiadach powtarzał kłamliwe tezy głoszone przez rosyjską propagandę i wręcz poparł inwazję na Ukrainę. Dlatego trudno wyobrażać sobie powrót starszego z braci Łagutów do Polski.

Trudno wyobrazić sobie powrót Grigorija Łaguty do polskiej ligi
Trudno wyobrazić sobie powrót Grigorija Łaguty do polskiej ligi

Część kibiców obawia się, że Rosjanie celowo zaczną krytykować Putina i wojnę w Ukrainie, nawet jeśli prywatnie mają na ten temat inne zdanie, bo będzie im się to opłacać. Półtorak nie ma jednak z tym problemu.

- Jeśli zawodnicy z Rosji zaczną mówić publicznie o tym, co dzieje się w Ukrainie, jeśli ich głos zacznie docierać do rodaków, to dobrze. O to w tym chodzi. Tu nie chodzi o to, by karać kogoś za to, że jest Rosjaninem, ale by zajął konkretne stanowisko względem wojny - uważa była działacz.

- Taka publiczna krytyka ze strony Rosjan ma być formą nacisku na Putina, by ludzie w Rosji mówili głośno o wojnie. Niezależnie od pobudek, nawet jeśli ktoś będzie mówił o tym dla celów finansowych, to dałabym mu szansę. Tu chodzi bowiem o coś więcej niż starty w lidze, o wygranie wojny - dodaje Półtorak.

PZM ma robotę do wykonania

Odwieszenie Rosjan w sezonie 2023 nie jest oczywiste z jeszcze jednego powodu. Sam minister Bortniczuk w "Rz" mówił o przypadkach zawodników, którzy są karani przez putinowski reżim. Tyle że chociażby w przypadku Artioma Łaguty ograniczyło się to do komunikatu rosyjskiej federacji umieszczonego na stronach internetowych. PZM nie otrzymał żadnego zawiadomienia w tej sprawie.

- To oczywiste, że PZM nie będzie pisał do Rosjan i pytał ich, czy zawiesili zawodnika X czy Y. Dlatego trzeba ustalić jasne kryteria tego, co uznajemy za karanie Rosjan. Sam komunikat na stronie federacji rosyjskiej nie może być przesłanką do tego, by uznać, iż zawodnik jest represjonowany przez Putina - podsumowuje była działacz z Rzeszowa.

Czytaj także:
KSM to zło. Sztuczny twór nikogo nie uszczęśliwi
Rosjanie wrócą do polskiej ligi?! Minister Bortniczuk wysyła jasny sygnał

Źródło artykułu: