Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Żużel. Piotr Protasiewicz: Doczekać wychowanków, którzy będą stanowić o sile Falubazu [WYWIAD]

- Chciałbym, żeby z tego, co zaczynamy zmieniać i tworzyć w klubie, wyrośli wychowankowie, którzy w przyszłości będą rozstrzygać na korzyść Falubazu te najważniejsze mecze sezonu - mówi Piotr Protasiewicz, nowy dyrektor sportowy zielonogórzan.

Maciej Kmiecik
Maciej Kmiecik
Piotr Protasiewicz pozdrawiający kibiców po ostatnim meczu WP SportoweFakty / Łukasz Forysiak / Na zdjęciu: Piotr Protasiewicz pozdrawiający kibiców po ostatnim meczu
Piotr Protasiewicz to jedna z legend polskiego sportu żużlowego. W sezonie 2022 zakończył trwającą 31 lat karierę sportową. Jest multimedalistą w zawodach mistrzowskich na arenie krajowej. Jako pierwszy Polak został indywidualnym mistrzem świata juniorów. Z reprezentacją Polski zdobywał Drużynowy Puchar Świata. Podczas uroczystej Gali PGE Ekstraligi, która odbyła się w Warszawie zielonogórzanin odebrał wyjątkową nagrodę, Złotego Szczakiela.

Maciej Kmiecik, WP SportoweFakty: Podczas odbierania nagrody Złotego Szczakiela był pan wyraźnie wzruszony. Łezka w oku się pewnie zakręciła. Co się czuje, schodząc z żużlowej sceny, tak jak śpiewał zespół Perfect, niepokonanym?

Piotr Protasiewicz, kończący karierę żużlowiec Stelmetu Falubazu Zielona Góra: Czy niepokonanym? W sumie można tak powiedzieć. Ostatni wyścig w karierze wygrałem. W meczu też zwyciężyliśmy, aczkolwiek nie udało się awansować. Co czuję? Ulgę. To był naprawdę trudny sezon. W ogóle ciężki rok dla mnie, bo na początku tego roku zmarła moja mama – mój największy i najwierniejszy kibic. To ściganie później nie było już takie, jak przez poprzednie 30 lat.

To uczucie ulgi pojawiło się, że zjeżdża pan z toru w zdrowiu?

Faktycznie, udało mi się w miarę w zdrowiu ukończyć karierę sportową. Oczywiście żużel mi wiele zabrał, ale dużo więcej dał. Dla mnie to niesamowita radość. Cieszę się, że właśnie tak to się skończyło.

ZOBACZ WIDEO Waldemar Górski: Spadliśmy z hukiem i trzeba budować wszystko od nowa

Pana tata w krótkim filmie prezentowanym podczas Gali PGE Ekstraligi mówił, że spodziewał się, że pana kariera potrwa z osiem lat krócej. Były plany jej wcześniejszego końca?

Miałem po drodze wiele różnych sytuacji, kiedy gdzieś tam już mogło się to już skończyć wiele razy. Tego do końca nie idzie zaplanować. Zdrowie pozwalało jechać dalej i z tego się cieszyłem. Zakrętów przecież było sporo. Wielokrotnie kontynuacja mojej kariery wisiała na włosku. W tym przypadku decyzja jednak została podjęta już przed rokiem, że kończę po tym sezonie karierę sportową.

Lekarze namawiali pana, by skończyć wcześniej, po kolejnych kontuzjach?

Mówili, że nie wiedzą, co będzie dalej, czy ja się zregeneruję, czy wrócę do pełni zdrowia i czy będę mógł się ścigać. Na szczęście, jak to mówili moi lekarze, mam "gojne" ciało czy może lepiej powiedzieć, że je miałem. Trochę szczęścia też, bo ono jest potrzebne. Sam również mocno pomagałem swojemu organizmowi takim charakterem sportowym, nieustępliwością w powrotach po tych rekonwalescencjach. Dostałem po prostu dobre geny od rodziców.

Czym dla pana jest ten złoty Szczakiel, który otrzymał pan podczas Gali PGE Ekstraligi 2022? Dołączył pan tym samym do grona najwybitniejszych polskich żużlowców…

To jest taka wisienka na torcie tej mojej kariery, spięcie złotą klamrą tych wszystkich lat ścigania. Cieszę się bardzo, że zostałem doceniony. Tak nieskromnie z drugiej strony powiem, że chyba sobie trochę zasłużyłem.

A to z pewnością. Mówi pan, że czuje się sportowcem spełnionym. Zapytam jednak, czy jest jakieś trofeum, laur - nie licząc oczywiście tytułu indywidualnego mistrza świata seniorów - o którym pan szczególnie marzył, a nie udało się go zdobyć?

Nie chciałbym teraz mówić, czego mi brakuje w kolekcji. Twardo stąpam po ziemi i wiem, że nie udało mi się w cyklu Grand Prix zdobyć medalu czy choćby wygrać jednej rundy zawodów tej rangi, ale z drugiej strony, tak widocznie miało być. Biorę to na klatę, nie mam z tym problemów. Naprawdę czuję się spełnionym sportowcem.

Ma pan w domu specjalną gablotę z trofeami?

Powiedzmy, że się robi. Ekipa, która wykańcza moją piwnicę, spóźnia się z pracami, ale takie miejsce powstaje.

Domyślam się, że będzie to dosyć duża gablota?

Czy ja wiem? Wszystkie trofea nie będą pewnie tam stały, ale te najważniejsze tak.

Został pan dyrektorem sportowym w Falubazie, ale czy jest gdzieś w panu żyłka trenerska, zacięcie do szkolenia młodzieży, swoich następców?

Nie wiem, czy będę kiedyś pracował jako trener. Mam obecnie inną funkcję. Zakres moich obowiązków jest szeroki. Chciałbym, żeby z tego, co zaczynamy zmieniać i tworzyć w klubie, wyrośli wychowankowie, którzy w przyszłości będą rozstrzygać na korzyść Falubazu te najważniejsze mecze sezonu. Oczywiście, to jest proces. To się nie wydarzy z dnia na dzień czy nawet z miesiąca na miesiąc. To kwestia lat, ale marzy mi się w przyszłości taka sytuacja.

Słowem, chce pan po sobie coś zostawić w przyszłości także na innej niwie?

Nie wiem, ile lat będzie mi dane pełnić tą funkcję. Chcę pomagać i stworzyć wspólnie z kolegami coś fajnego. Udoskonalić struktury klubu i doczekać wychowanków, którzy będą mieli wpływ na wyniki Falubazu, szczególnie w tych decydujących momentach meczów.

Zobacz także:
Wiemy, kiedy Nicki Pedersen może wrócić na tor
Stadion Falubazu mocno się zmieni

Aktualne składy drużyn: PGE Ekstraliga | eWinner 1. Liga | 2. Liga Żużlowa

Kup bilet na 2023 PZM Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Kliknij tutaj i przejdź na stronę sprzedażową! -->>

Polub Żużel na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (10)
 • Asphodell Zgłoś komentarz
  Ja też mam marzenie. Żeby myszy na bardzo długo zakotwiczyły w nice.
  • lunch Zgłoś komentarz
   Taka historyjka a propos PePe i wychowanków: w 1992 roku na fali kilku wydarzeń (i awansu Włókniarza do ekstraklasy) odbiło mi na punkcie żużla (z którym wcześniej nie miałem do
   Czytaj całość
   czynienia), do tego stopnia, że chodziłem na wszystko, nawet na treningi. Jedne z moich pierwszych zawodów to runda MDMP, gdzie nasz Yawal w czwórmeczu wystawił dwóch na czterech zawodników (Yawal to był wstyd w każdym aspekcie), pozostałe dwie ekipy nie lepiej, a jedynie Morawski Zielona Góra przywiózł komplet wychowanków, którzy zdobyli komplet punktów. Najsłabszym z nich był Piotr Protasiewicz (ale dwaj lepsi - Andrzej Zarzecki i Artur Pawlak niestety wkrótce zginęli na torze). Protasiewicz utkwił mi w pamięci, bo w jednym z wyścigów zgubił "łyżwę", ale i tak dojechał z trzema punktami, bo wobec urodzaju wychowanków w innych drużynach startował w tym wyścigu jako jedyny.
   • obserwator SE Zgłoś komentarz
    Piotr, dyrektorowanie, dyrektorowaniem, ale może wziął byś na pół etatu :) szkółkę młodzieżową? Może się okazać, że masz talent do szkolenia młodych, jako absolwent AWF.
    • Pan Jot Zgłoś komentarz
     Najważniejsze, że są marzenia i krok po kroku dążenie do nich.
     • yes Zgłoś komentarz
      20 lat temu rozmawiałem z grupką osób na temat żużla. Tylko ogólnie wiedzieli, że jest coś takiego jak żużel i znali tylko 2 nazwiska żużlowców: Protasiewicz i Gollob...
      • yes Zgłoś komentarz
       5 lat temu Cieślak był trenerem Falubazu. Mówił wówczas, że lewatywa jest sposobem na dobrych młodych żużlowców w Falubazie. SF poświęcały miejsce i czas na pomysły Cieślaka.
       Czytaj całość
       W 2022 (po)kierował pracą szkoleniowców Unii Tarnów... Nie pytajcie już Cieślaka co robić, niech teraz działają aktualni fachowi fachowcy ;)
       • Rysio-z-Klanu Zgłoś komentarz
        Złoty Szczakiel dla Piotrka, zacytuję klasyka "Tobie się to po prostu należało"
        • tomas68 Zgłoś komentarz
         Panie Piotrze zdrówka i czasu na wszelkie zachcianki.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×
         Sport na ×