Żużel. GP Challenge: Chorwacja znów szczęśliwa dla Zagara i Iversena. Fricke też z awansem do GP 2020 (relacja)

Matej Zagar i Niels Kristian Iversen, którzy jeżdżą na pełnych prawach w cyklu Grand Prix w obecnym sezonie, uratowali miejsce w elicie na rok 2020. W szalenie wyrównanym Challenge'u w chorwackim Gorican awans wywalczył też Max Fricke.

Tomasz Janiszewski
Matej Zagar WP SportoweFakty / Łukasz Trzeszczkowski / Na zdjęciu: Matej Zagar
Stadion Millenium w Gorican po raz drugi gościł finał światowych eliminacji do cyklu Grand Prix. Siedem lat temu w Chorwacji wygrał Krzysztof Kasprzak, a na podium stanęli obok niego Niels Kristian Iversen i Matej Zagar. Polaka nie było w tegorocznym Challenge'u (naszych reprezentantów w ogóle w nim zabrakło - drugi raz w historii), ale Duńczyk i Słoweniec znów zameldowali się w finałowych zmaganiach kwalifikacji i chorwacka ziemia znów okazała się dla nich szczęśliwa.

W 2012 roku była to dla nich walka o powrót do elity, teraz natomiast koło ratunkowe, bo Zagar i Iversen ścigają się w cyklu w obecnym sezonie. Sęk w tym, że idzie im w nim przeciętnie i są na dobrej drodze do tego, by nie zmieścić się w najlepszej ósemce. Po sześciu z dziesięciu rund Słoweniec jest dwunasty, a Duńczyk jedenasty. Udany Challenge okazał się dla nich więc bezcenny. Obydwaj zebrali po pięciu biegach po 11 punktów i zmierzyli się w wyścigu dodatkowym o wygraną. Na mecie pierwszy był Zagar.

Dla Martina Vaculika Challenge także mógłby być pomocny, ale akurat słowacka gwiazda radzi sobie w IMŚ znakomicie, bo walczy o medal. Słowak podjął jednak rękawice w eliminacjach i w Gorican też znalazł się w czubie. Ostatecznie po rundzie zasadniczej uplasował się na miejscach 3-4 - wspólnie z Maxem Fricke'm. To również oznaczało bieg dodatkowy.

Wygrał go Australijczyk, który już może planować w nowym roku starty na pełnych prawach w wśród najlepszych żużlowców na świecie. Przypomnijmy, że gdyby to Słowak wygrał ten wyścig i następnie utrzymał miejsce w TOP8, Fricke i tak by awansował do GP.

W wywiadzie Macieja Kmiecika opublikowanym na WP SportoweFakty w czwartek Erik Gundersen przyznał, że liczy w sobotę na swoich rodaków, których do Chorwacji przyjechało aż czterech. - Wierzę, że co najmniej jednego, a może dwóch zawodników wprowadzimy do cyklu GP - przyznawała legenda światowego żużla, w pierwszej kolejności mając na myśli Mikkela Michelsena i Andersa Thomsena. Pierwszy nie wygrał jednak w Gorican biegu, a drugiemu zabrakło do szczęścia tylko lepszej postawy w pierwszej części zawodów.

Gundersen i tak częściowo zgadł, bo faktycznie jeden z jego rodaków zdobył bilet, ale zrobił to ten najbardziej doświadczony. Po trzech seriach wydawało się, że obok Iversena przepustkę wywalczy też drugi ze starych lisów - Kenneth Bjerre. Obydwaj zaczęli "z kopyta" i czuli się w Gorican niezwykle komfortowo. Bjerre zupełnie jednak zawalił końcówkę i marzenia o powrocie do cyklu po sześciu latach prysły jak bańka mydlana.

Turniej okazał się szalenie wyrównany (sam fakt, że wygrał go zawodnik z 11 punktami na koncie dobitnie temu dowodzi), a tabela po kolejnych seriach była coraz bardziej spłaszczona. Po zaskakujących zerach Iversena i Bjerre w czwartej na czoło klasyfikacji wysunął się Pontus Aspgren. Szwed miał 9 punktów, wszystko w swoich rękach (obsada jego ostatniego startu nie była przesadnie wymagająca) i... na koniec ogromnego pecha. Stając pod taśmą w biegu dziewiętnastym, nie spodziewał się, że w ogóle w nim nie zawalczy. Aspgrena zawiodła maszyna już po starcie i z życiowego sukcesu wyszły nici.

Do ciekawej sytuacji doszło w wyścigu numer siedemnaście. Zmierzyła się w nim czwórka zawodników mająca po 8 punktów: Iversen, Bjerre, Aleksandr Łoktajew i Vaculik. Tabela biegowa tak się ułożyła, że mający w tym momencie tyle samo "oczek" co wymieniony wyżej kwartet Fricke i Zagar też za chwilę jechali przeciwko sobie. Tym samym zwycięzca z tego, który otwierał piątą serię, wywalczał pewny awans. Najlepszy okazał się w nim Iversen.

O dużym pechu może też mówić Martin Smolinski. Zwycięzca GP Nowej Zelandii z Auckland z 2014 roku pewnie prowadził w siódmym biegu i teoretycznie go wygrał. Teoretycznie dlatego, że gonitwa ta została powtórzona przez Christinę Turnbull, bowiem kierownik startu pomylił się, kończąc ją po trzech okrążeniach. W powtórce Niemiec został z tyłu i walczył o punkt z Peterem Ljungiem. Na ostatnim kółku spowodował upadek i został wykluczony. Smolinski zdobył w sumie 7 punktów. Dokładając tamte trzy, do których zabrakło mu jednego okrążenia, czyli 305 metrów, na koniec pojechałby w gonitwie o awans obok Vaculika i Fricke'a.