Raport SportoweFakty.pl: Skąd się biorą ligowcy?

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Nie chce być inaczej - najwięcej zawodników grających w rundzie jesiennej w T-Mobile Ekstraklasie jest wyszkolonych w Wiśle Kraków. Biała Gwiazda wyprodukowała bowiem 22 aktualnych ligowców - 10 z nich ma aktualnie w swojej w kadrze, a aż 12 z nich występuje w innych klubach T-ME.

W myśl definicji piłkarza wyszkolonego w klubie, na boiskach ekstraklasy z wiślackim rodowodem występowali jesienią: Dariusz Trela (Piast Gliwice), Bartosz Iwan, Krzysztof Mączyński (obaj Górnik Zabrze), Kamil Kuzera (Korona Kielce), Dariusz Łatka (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Adrian Mrowiec, Piotr StawarczykŁukasz Surma (wszyscy Ruch Chorzów), Adam Kokoszka (Śląsk Wrocław), David Kwiek (Widzew Łódź), Łukasz Skrzyński i Paweł Strąk (obaj Zawisza Bydgoszcz). Z kolei w kadrze Wisły byli: Piotr Brożek, Paweł Brożek, Łukasz Burliga, Michał Czekaj, Michał Nalepa, Paweł Stolarski, Michał Chrapek, Patryk Małecki, Alan Uryga i Dawid Kamiński.

Drugi pod tym względem jest Lech Poznań, wyszkolonych przez którego ligowców jesienią w ekstraklasie było 18, ale tu proporcje są inne w przypadku Wisły: 11 z nich jest obecnie zawodnikami Kolejorza, a tylko 7 gra w innych klubach. Z Lecha wywodzą się: Bartosz Bereszyński (Legia Warszawa), Mateusz Machaj (Lechia Gdańsk), Błażej Telichowski (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Wojciech Golla (Poogń Szczecin), Gerard Bieszczad, Arkadiusz Głowacki (obaj Wisła Kraków) i Kamil Drygas (Zawisza Bydgoszcz).

Trzecią największą wylęgarnią ligowców jest Zagłębie Lubin (14 - 9 u siebie, 5 w innych klubach), a tuż za nim są Lechia Gdańsk (13: 11+2) i Legia Warszawa (13: 7+6). Miedziowymi - oprócz zawodników w obecnej kadrze lubinian - są Krzysztof DanielewiczDamian Dąbrowski (Cracovia), Szymon Skrzypczak (Górnik Zabrze), Kornel Osyra (Piast Gliwice) i Michał Markowski (Zawisza Bydgoszcz). Z Lechii - w rozpatrywanym przez nas znaczeniu - wywodzą się Sebastian Mila (Śląsk Wrocław) i Marek Zieńczuk (Ruch Chorzów), a z Legii Maciej Korzym (Korona Kielce), Maciej Gostomski (Lech Poznań), Jakub Szumski, Mariusz Zganiacz (obaj Piast Gliwice), Aleksander Jagiełło i Kamil Kurowski (Podbeskidzie Bielsko-Biała).

Na drugim biegunie jest Górnik Zabrze, który nie wyszkolił ŻADNEGO aktualnego ligowca.

Liczba ligowców, których dostarczyły kluby obecnie występujące w T-Mobile Ekstraklasie:

Klub Wyszkoleni, którzy są teraz w klubie Wyszkoleni, którzy są teraz w innych klubach T-ME Ogółem
Wisła Kraków 10 12 22
Lech Poznań 11 7 18
Zagłębie Lubin 9 5 14
Lechia Gdańsk 11 2 13
Legia Warszawa 7 6 13
Jagiellonia Białystok 8 2 10
Korona Kielce 9 1 10
Ruch Chorzów 6 1 7
Widzew Łódź 2 4 6
Pogoń Szczecin 5 0 5
Śląsk Wrocław 1 3 4
Cracovia 3 1 4
Podbeskidzie Bielsko-Biała 3 1 4
Piast Gliwice 2 0 2
Zawisza Bydgoszcz 2 0 2
Górnik Zabrze 0 0 0

   

Który polski klub najlepiej szkoli młodzież?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (7)
  • wanciak Zgłoś komentarz
    wisłą najlepiej szkoli młodzież ?? hahaha wy wiecie wgl na co glosujecie?? to tak, jakby naisać, że dziś mateja zdobył złoto :D
    • paweLbn Zgłoś komentarz
      Michał Płotka gra w Widzewie, nie Górniku :)
      • Pan Aligator Zgłoś komentarz
        Wojtek Golla jest w Pogoni
        • klops22 Zgłoś komentarz
          I co Legiooo? Ani w kadrze, ani w lidze nie ma twoich wychowanków, chociaż skupujesz wszystko, co się rusza. Brawo dla Lecha - 18 zawodników to dobry wynik. A Wisła? Też wszyscy narzekają
          Czytaj całość
          na jej szkolenie i co? Z tych 22 17 to naprawdę dobrzy piłkarze.