Uczestniczki Mistrzostw WTA: Petra Kvitova, z piekła do nieba

Dominika Pawlik
Sezon 24-letnia Czeszka rozpoczęła w Sydney, gdzie była jedną z faworytek do końcowego triumfu, a przegrała w półfinale z kwalifikantką Cwetaną Pironkową. Jeszcze gorzej było w Australian Open, bowiem Kvitová uległa już w pierwszym meczu z Luksiką Kumkhum. Nieco lepiej zaprezentowała się w Ad-Dausze, by później znów grać poniżej oczekiwań. Dopiero zwycięstwo w Miami nad Aną Ivanović było pewnym impulsem, od którego czeska zawodniczka zaczęła grać lepiej. Zanotowała półfinał w Madrycie, a także III rundę Rolanda Garrosa (przegrała ze Swietłaną Kuzniecową 7:9 w decydującym secie). Na wimbledońskiej trawie przypuszczano, że może rozegrać dobry turniej, bowiem świetnie czuje się na tej nawierzchni, jednakże jej końcowy triumf był niespodzianką.

Petra Kvitová w sezonie 2014
Bilans roku (Główny cykl) 40-14 (40-14)
Najlepszy wynik tytuł w Wimbledonie
Tie breaki 10-4
Asy 258
Podwójne błędy 211
Break pointy (proc. obronionych) 325 (60,3 proc.)
Break pointy (proc. wykorzystanych) 482 (42,1 proc.)
Zarobki w sezonie ($) 4 570 236

Przed US Open Kvitová zdecydowała się na start w jednej ze swoich ulubionych imprez w New Haven i sięgnęła po tytuł, pokonując w finale Magdalenę Rybarikovą. W ostatniej lewie Wielkiego Szlema zawiodła, przegrywając już w III rundzie z Aleksandrą Krunić, ale o jej słabym rezultacie zapomniano podczas azjatyckiego tournée. Czeszka zwyciężyła w debiutującym w kalendarzu turnieju w Wuhan, przegrywając po drodze tylko jednego seta. W meczu o tytuł, tak jak w Wimbledonie, pokonała Eugenie Bouchard. Tydzień później zaliczyła kolejny dobry start, dochodząc do finału w Pekinie i ulegając w nim po trzysetowej batalii Marii Szarapowej.