Bywalczyni w elicie - historia występów Agnieszki Radwańskiej w Mistrzostwach WTA

Kacper Kowalczyk

Heroizm w grupie (Stambuł, 2011)

W połowie sezonu 2011 mało kto mógł się spodziewać, że Radwańskiej uda się jeszcze zakwalifikować do Mistrzostw WTA. Po odpadnięciu w II rundzie Wimbledonu, Polka była dopiero 15. w wyścigu do Stambułu z ogromną stratą do czołowej ósemki. Podjęta przez krakowiankę pogoń jednak przyniosła rezultaty. W Carlsbadzie przełamała trzyletni okres bez singlowego tytułu, a w Azji dołączyła do tego zwycięstwa w Tokio i w Pekinie.

Pomimo tak wspaniałego finiszu, Radwańska nie mogła być jeszcze pewna kwalifikacji. Wszystko wymagało rozstrzygnięcia w Moskwie, a po porażce Polki w II rundzie przed ogromną szansą stanęła Marion Bartoli. Ostatecznie jednak Francuzka poddała mecz ćwierćfinałowy walkowerem i krakowianka mogła w spokoju pakować się do Stambułu.

W swoim pierwszym pełnoprawnym występie w Turnieju Mistrzyń, Radwańska trafiła do grupy z Woźniacką, Zwonariową i Petrą Kvitovą. Gdy Dunka okazała się lepsza po trzysetowej batalii, a Rosjanka miała trzy piłki meczowe w III secie, wydawało się, że sprawa awansu jest już przesądzona. Polka odrobiła jednak straty, zeszła z kortu jako zwyciężczyni i to ona była w lepszej sytuacji. By zapewnić sobie miejsce w półfinale potrzebowała wygrać zaledwie jednego seta z mistrzynią Wimbledonu.

Czeszka nie rozpoczęła meczu najlepiej, pozwalając Polce na objęcie prowadzenia 5:1, ale wyraźnie się tym nie przejęła. Doprowadziła do tie-breaka, a w II secie okazała się bezkonkurencyjna i to ona z kompletem zwycięstw wraz ze Zwonariową zameldowały się w półfinale. Kvitova ostatecznie triumfowała w całym turnieju, pokonując w finale Azarenkę.