Żużel. Tak minął tydzień. Polityczne zawirowania wokół Falubazu, problemy z prawem prezesa Kolejarza

"Tak minął tydzień" to zbiór najciekawszych informacji z kończącego się tygodnia. Przypominamy, co ważnego wydarzyło się w ostatnich dniach.

Szymon Michalski
Szymon Michalski
Janusz Kubicki Facebook / Na zdjęciu: Janusz Kubicki
Poniedziałek

Od roku 2025 z PGE Ekstraligą będzie żegnać się najsłabsza drużyna po rozegraniu play-down, a przedostatnia będzie musiała rozegrać baraże o utrzymanie w lidze. To jednak i tak nic, z tym, co może się wydarzyć w perspektywie kolejnych lat.

Lubelscy radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by w budżecie na nowy rok zapisano 4,5 miliona złotych na wsparcie żużlowego Motoru. Jak informuje "Dziennik Wschodni", miasto nie jest jednak w stanie zapewnić takiej kwoty.

Wtorek

- Sytuacja w żużlu zmierza w niebezpieczną stronę i trzeba o tym mówić - przyznaje prezes Fogo Unii Leszno, Piotr Rusiecki. Współwłaściciel najbardziej utytułowanego klubu w Polsce mówi, ile dzieli jego zespół od walki o mistrzostwo Polski.

ZOBACZ WIDEO: Rekordowy budżet Apatora. Ile brakuje torunianom do walki o mistrzostwo?

Tego dnia prezydent miasta Zielonej Góry zaalarmował, że sielanka wokół Falubazu może się skończyć, bo radni mogą odciąć klub od finansowania z budżetu miasta. To prawdopodobnie kolejna odsłona walki politycznej, której elementem jest klub żużlowy.

- Dawno nie czytałem takiej bzdury. Prezydent wywołał urojoną rzeczywistość - powiedział Sławomir Kotylak, radny miasta Zielona Góra, komentując wtorkowe wpisy Janusza Kubickiego. Wyjaśnił również, że nie chodziło o uchwałę, a usunięcie jednego zapisu.

Środa

Udało nam się potwierdzić, że Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą w Radomiu zatrzymał Sławomira K., prezesa klubu sportowego z Rawicza. Prokuratura postawiła mu poważne zarzuty i najbliższe trzy miesiące biznesmen spędzi w areszcie.

- Wielokrotnie krytykowałem PiS, a teraz miałbym się z nim spotykać i tworzyć spisek przeciwko drużynie żużlowej? To jest jakiś absurd - stwierdził Waldemar Sługocki. Poseł skrytykował Janusza Kubickiego, wytykając mu okłamywanie mieszkańców.

Czwartek 

Dzień wcześniej poinformowaliśmy o trzymiesięcznym areszcie dla prezesa Kolejarza Rawicz, Sławomira K. Ta wiadomość zmniejsza szansę na start klubu w przyszłorocznych rozgrywkach, a przedstawiciele PZM nie zamierzają traktować go ulgowo.

Sławomir K. obiecywał, że wprowadzi klub do elity. Tymczasem drużyna stoi nad przepaścią, a prezes siedzi w celi. Pracownicy nie wiedzą, co z nimi będzie. W piątek burmistrz Rawicza ma się spotkać z działaczami.

Piątek

W tym sezonie nic nie wzbudziło w klubach tak wielu dyskusji, jak kary nałożone przez PZM w związku z niewypełnieniem wyśrubowanych norm zapisanych w regulaminie szkolenia. Krytyka odniosła skutek, bo przepisy na kolejne sezony mocno zliberalizowano.

Już niedługo na antenę TVP mają wrócić transmisje meczów PKO Ekstraklasy. Kontrakt opiewający na około 30 mln zł daje nadzieję także innym dyscyplinom. Od zmiany biznesowego podejścia władz TVP zależy przyszłość żużla.

Sobota

Jarosław Hampel w listopadzie zmienił klub i wrócił do Falubazu Zielona Góra. Doświadczony senior nie zamierza na razie kończyć kariery, ale wielu zastanawia się, jak długo jeszcze pojeździ. I co dalej, kiedy już z toru zjedzie.

Kluby z PGE Ekstraligi już teraz zabezpieczają swoje kadry na 2025 rok. Betard Sparta Wrocław poinformowała, iż Artiom Łaguta będzie jej zawodnikiem przynajmniej przez dwa najbliższe sezony.

Niedziela

Burmistrz Rawicza spotkał się z wiceprezesem Kolejarza. Padła ważna deklaracja. Pojawiły się optymistyczne informacje.

KUP BILET NA 2024 ORLEN FIM Speedway Grand Prix of Poland - Warsaw -->>

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×