Jak Robert Lewandowski gra z Bayernem? Zdobył pięć goli, ale nie zawsze błyszczał (wideo)

Robert Lewandowski aż dwunastokrotnie stawał naprzeciwko swoich przyszłych klubowych kolegów. Zachwycił w dwóch spotkaniach, a w pozostałych spisał się przeciętnie.

Konrad Kostorz
Bilans Roberta Lewandowskiego w pojedynkach z Bayernem Monachium jest korzystny - w 12 pojedynkach Borussia Dortmund odniosła 6 zwycięstw i doznała 4 porażek. W których spotkaniach polski napastnik wypadł najkorzystniej?

Bezapelacyjnie najlepszy występ "Lewego" miał miejsce w finale Pucharu Niemiec w sezonie 2011/2012, kiedy popisał się hat-trickiem, bez trudu rozmontowując obronę Gwiazdy Południa. Po strzałach 25-latka Manuel Neuer nie miał nic do powiedzenia. Kilka tygodnie wcześniej Lewandowski też znalazł się na ustach piłkarskich Niemiec. W meczu, który miał decydujące znaczenie dla losów mistrzostwa kraju, były zawodnik Lecha Poznań sprytnym strzałem piętą zagwarantował BVB wygraną 1:0.

Do dwóch świetnych meczów Lewandowskiego trzeba dołożyć występ w Superpucharze Niemiec na początku bieżącego sezonu. Reprezentantowi Polski nie udało się wprawdzie posłać piłki do siatki, ale miał sporo udanych zagrań, a Borussia przekonująco wygrała 4:2. Na miarę oczekiwań "Lewy" wypadł także przed ponad dwoma laty w meczu ligowym. Nasz zawodnik zebrał wysokie recenzje, a dortmundczycy wywieźli z Allianz Arena komplet punktów po trafieniu Mario Goetzego.

Nowy nabytek klubu z Monachium pokonał również Neuera w krajowym Superpucharze na inaugurację sezonu 2012/2013. Wówczas górą byli jednak Bawarczycy, a trafienie Lewandowskiego na nic zdało się Borussii..

W pozostałych siedmiu spotkaniach "Lewy" nie odgrywał istotnej roli. Niejednokrotnie został odcięty od podań i nie miał praktycznie żadnej sytuacji strzeleckiej. W finale Ligi Mistrzów z 2013 roku dwukrotnie próbował zaskoczyć Neuera, jednak czujny bramkarz Bayernu wybronił jego uderzenia. W pojedynku ligowym w Dortmundzie Polak mógł powiększyć swój dorobek strzelecki, lecz golkiper FCB wyczuł jego intencje i obronił rzut karny.

Ostatni występ Lewandowskiego przeciwko Bayernowi nie należał do udanych. Drużyna Juergena Kloppa poległa przed własną publicznością w stosunku 0:3, a snajper czarno-żółtych na początku drugiej połowy przy bezbramkowym remisie w dogodnej sytuacji pogubił się i nie zdołał oddać groźnego strzału.

Zanim Lewandowski przeniesie się do stolicy Bawarii, czeka go co najmniej jedna konfrontacja z Philippem Lahmem i spółką - mecz ligowy, który najprawdopodobniej odbędzie się 12 kwietnia. Ponadto nie jest wykluczone, że oba zespoły spotkają się w półfinale bądź finale Pucharu Niemiec oraz fazie pucharowej Ligi Mistrzów.

Wszystkie występy Lewandowskiego z Bayernem:

1. Borussia - Bayern 2:0 (3 października 2010, Bundesliga) - 15 minut
2. Bayern - Borussia 1:3 (26 lutego 2011, Bundesliga) - 90 minut
3. Bayern - Borussia 0:1 (19 listopada 2011, Bundesliga) - 90 minut
4. Borussia - Bayern 1:0 (11 kwietnia 2012, Bundesliga) - 90 minut, 1 gol
5. Borussia - Bayern 5:2 (12 maja 2012, finał Pucharu Niemiec) - 90 minut, 3 gole
6. Bayern - Borussia 2:1 (12 sierpnia 2012, Superpuchar Niemiec) - 90 minut, 1 gol
7. Bayern - Borussia 1:1 (1 grudnia 2012, Bundesliga) - 90 minut
8. Bayern - Borussia 1:0 (27 lutego 2013, 1/4 Pucharu Niemiec) - 90 minut
9. Borussia - Bayern 1:1 (4 maja 2013, Bundesliga) - 90 minut
10. Bayern - Borussia 2:1 (25 maja 2013, finał Ligi Mistrzów) - 90 minut
11. Borussia - Bayern 4:2 (27 lipca 2013, Superpuchar Niemiec) - 90 minut
12. Borussia - Bayern 0:3 (23 listopada 2013, Bundesliga) - 90 minut