Peszko, Jeleń, a teraz Piszczek. Byłe gwiazdy reprezentacji Polski w niższych ligach

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Sławomir Peszko
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Sławomir Peszko
zdjęcie autora artykułu

Łukasz Piszczek potwierdził, że będzie występował w LKS Goczałkowice. To kolejny już były reprezentant Polski, który zdecydował się na grę w niższej klasie rozgrywkowej.

Z Bundesligi do III ligi polskiej

Prawy obrońca spędził 11 lat na Signal Iduna Park. Z Borussią Dortmund Łukasz Piszczek wygrał prawie wszystko, co było do wygrania. Może pochwalić się dwoma mistrzostwami kraju, trzykrotnie triumfował również w Pucharze oraz Superpucharze Niemiec.

66-krotny reprezentant Polski zapisał piękną kartę w historii BVB. Po sezonie 2020/21 postanowił zmienić otoczenie, ale już wcześniej było wiadomo, że nie planuje zakończenia kariery. W piątek Piszczek wrócił do trzecioligowego LKS-u Goczałkowice Zdrój - to właśnie w tej drużynie stawiał pierwsze kroki w piłce.

Czytaj także: Zaskakujące informacje od prezesa Realu Madryt. Sergio Ramos mógł zostać Na 55 prób 5 udanych. Polacy całkowicie zawiedli w tym elemencie

Sławomir Peszko (Wieczysta Kraków)

Wiek: 36 lat Bilans w reprezentacji Polski: 44 mecze - 2 gole.

W lipcu 2020 roku bardzo dużo mówiło się o jego transferze do Wieczystej - dwa lata wcześniej pojechał z kadrą na mundial w Rosji. Skrzydłowy popadł w konflikt z trenerem Piotrem Stokowcem i dlatego musiał odejść z Lechii Gdańsk. Właściciel klubu zaproponował mu kosmiczne warunki finansowe. Mówiło się, że były kadrowicz zarabia nawet 40 tys. miesięcznie. To było pierwsze znane nazwisko w drużynie z klasy okręgowej.

ZOBACZ WIDEO: Co dalej z Paulo Sousą? Jasne stanowisko byłego reprezentanta

Radosław Majewski (Wieczysta Kraków)

Wiek: 34 lata Bilans w reprezentacji Polski: 9 meczów

Długo szukał pracodawcy po epizodzie w australijskim Western Sydney Wanderers. Dodatkowym problemem był fakt, że piłkarz zmagał się z bardzo poważną kontuzją i przez wiele miesięcy był wyłączony z gry. Majewski dołączył do Sławomira Peszki w szatni Wieczystej. W minionym sezonie obaj błyszczeli. Ich zespół zgarnął komplet punktów i awansował do IV ligi. Ekipa Franciszka Smudy triumfowała również w Okręgowym Pucharze Polski.

Ireneusz Jeleń (CKS Piast Cieszyn) Wiek: 40 lat Bilans w reprezentacji Polski: 30 meczów - 6 goli

Napastnik przez wiele lat błyszczał na poziomie Ligue 1. Po powrocie z Francji próbował swoich sił w Podbeskidziu Bielsko-Biała oraz Górniku Zabrze. Z wiekiem zatracił największy atut, czyli szybkość. W sezonie 2013/14 zagrał dla Piasta Cieszyn i później zrobił sobie sześcioletnią przerwę od futbolu. Na tę chwilę jego drużyna prowadzi w klasie A.

Mirosław Szymkowiak (LKS Szaflary) Wiek: 44 lata Bilans w reprezentacji Polski: 33 meczów - 3 gole

Kolejny uczestnik mistrzostw świata w 2006 roku. Odszedł z Trabzonsporu w wieku 30 lat, miał wówczas problemy z kontuzjami. Szymkowiak już później nie wrócił do profesjonalnego futbolu. Występował w oldbojach Wisły Kraków, grał też w Prądniczance i Podgórzu. Weteran sezon 2020/21 spędził w klasie okręgowej, reprezentował barwy klubu LKS Szaflary.

Łukasz Garguła (Lechia Zielona Góra) Wiek: 40 lat Bilans w reprezentacji Polski: 16 meczów - 1 gol

Ma na koncie 234 występy w najwyższej klasie rozgrywkowej. Dwa lata temu Garguła spadł z Miedzią Legnica z PKO Ekstraklasy. Po zakończeniu sezonu przyjął propozycję Lechii Zielona Góra. Doświadczony pomocnik zagrał w 12 spotkaniach III ligi, ale Lechia uplasowała się dopiero na 10. miejscu w stawce.

Dawid Janczyk (LZS Piotrówka) Wiek: 33 lata Bilans w reprezentacji Polski: 5 meczów

Najmłodszy w zestawieniu. Jego problemy zaczęły się w 2007 roku, gdy przeszedł z Legii Warszawa do CSKA Moskwa. W Rosji nie przebił się do pierwszego składu, później miał udany okres w belgijskim Lokeren. Po powrocie do Polski był tylko cieniem dawnego piłkarza. Niedawno próbował wrócić do formy w LZS-ie Piotrówka. W międzyczasie wydał książkę pt. "Dawid Janczyk. Moja spowiedź", w której opowiedział o swoich nałogach.

Byli reprezentanci Polski w niższych ligach:

Sebastian Przyrowski (Pogoń Grodzisk Mazowiecki)

Dawid Plizga (Unia Racibórz)

Rafał Kosznik (Radunia Stężyca)

Adrian Sikora (Kuźnia Ustroń)

Grzegorz Lewandowski (Olimpik/Mieszko Warszkowo)

Źródło artykułu:
Komentarze (1)
avatar
Szef na worku
25.06.2021
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Najbardziej przegrany to Janczyk. Ktoś zna wszystkie kluby w których grał,miał grac i będzie za chwilę?