LE: Legia w tym roku najsłabsza, ale byli gorsi! Wojskowi idą po niechlubne rekordy Shamrock Rovers i Lewskiego Sofia

Maciej Kmita

Punkty punktami, ale Legia śrubuje też serię minut bez strzelenia gola w Lidze Europejskiej. Lider T-Mobile Ekstraklasy czeka na trafienie już 360 minut i w tej statystyce w historii Europa League również były gorsze ekipy, ale nic nie stoi mistrzom Polski na przeszkodzie, by pobić te rekordy.

Z 240 uczestników Ligi Europejskiej od czasu jej powołania dłużej na gola w fazie grupowej czekała tylko jedna drużyna!

Był to Lewski Sofia w sezonie 2009/2010, który do zera przegrał pięć pierwszych spotkań i dopiero na zakończenie przygody z tymi rozgrywkami pokonał Lazio Rzym 1:0 po golu zdobytym w 61. minucie. To oznacza, że fani bułgarskiego klubu na gola swojego zespołu w LE czekali 511 minut.

Mało tego, Legia jest jedynym oprócz Lewskiego zespołem w historii Ligi Europejskiej, który nie zdobył ani jednej bramki w pierwszych czterech kolejkach. Ze swoistego stryczka w sezonie 2012/2013 uciekł Partizan Belgrad, który pierwsze trafienie zaliczył w 90. minucie meczu 4. kolejki.

W ogóle niewiele jest drużyn, które na pierwszego gola czekały aż do rundy rewanżowej fazy grupowej LE. Oprócz Lewskiego, Legii i Partizana są to jeszcze tylko Steaua Bukareszt (2009/2010) i CSKA Sofia (2010/2011). 5 z 240 drużyn!