Jest nadzieja dla Barcelony? Oto najlepsze zwroty akcji w historii piłki nożnej

Marek Wawrzynowski
Eusebio (z lewej), Mario Coluna (z prawej) z prezydentem Benfiki Luis Filipe Vieirą/fot. Antonio Silva,PAP/EPA

8. Portugalia - Korea Pn 5:3.

Po 25. minutach spotkania ćwierćfinału mistrzostw świata w 1966 roku wiele wskazywało na to, że dojdzie do nieprawdopodobnej sensacji. Piłkarze Korei Północnej prowadzili już 3:0 z Portugalią.

Wtedy sprawy w swoje ręce wziął Eusebio da Silva Ferreira. Genialny napastnik strzelił kontaktową bramkę w 27. minucie, a na chwilę przed przerwą dołożył drugiego gola.

Pochodził z bardzo biednej rodziny z Mozambiku. Gry w piłkę uczył się biegając boso po piaszczystych boiskach. Jako 18-latek zmienił swoje życie, gdy wyłowiony przez portugalskich szperaczy talentów, przyjechał do Benfiki Lizbona. W 1966 roku był już wielką gwiazdą piłki.

Przy stanie 2:3 stało się jasne, że Koreańczycy będą musieli namęczyć się, żeby utrzymać wynik. W drugiej połowie napór Portugalczyków był coraz większy. Eusebio dołożył dwa kolejne gole. Swojego czwartego strzelił ponownie z rzutu karnego podyktowanego po faulu na nim samym.

Rywali dobił skrzydłowy Benfiki Lizbona, Jose Augusto.

Eusebio, zwany "Czarną Perłą", został w 1966 roku królem strzelców mundialu, ale jego drużyna musiała zadowolić się brązowym medalem mundialu.

Czy Barcelona odrobi czterobramkową stratę i awansuje do ćwierćfinału Ligi Mistrzów?