WP Mundial Raport: czarny weekend Polaków. Zawiódł nawet Robert Lewandowski

Maciej Kmita

Problemy liderów

W kończącym el. MŚ 2018 meczu z Czarnogórą (4:2) drugą linię reprezentacji Polski tworzyli Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński, Piotr Zieliński, Jakub Błaszczykowski i Kamil Grosicki, a w miniony weekend od pierwszego gwizdka zagrał tylko Mączyński. Legionista nie miał jednak powodów do radości, bo mistrzowie Polski ulegli 2:3 Koronie Kielce i stracili pozycję lidera Lotto Ekstraklasy.

Błaszczykowskiego z udziału w spotkaniu z Augsburgiem (1:2) wyeliminowała kontuzja pleców - "Kuba" stracił przez ten uraz drugi występ z rzędu. Z kolei Grosicki w meczu z Bristol City (2:3) pojawił się na boisku tylko na ostatnie trzy minut - odkąd jest zawodnikiem Hull City, w tak epizodycznym charakterze jeszcze nie zagrał. Zieliński w meczu z Udinese Calcio (1:0) przebywał na boisku dwanaście minut, a z  Krychowiak cały mecz z Tottenhamem Hotspur (1:1) obejrzał z ławki rezerwowych - znalazł się w tej roli pierwszy raz od transferu do West Bromwich Albion.

Karol Linetty nie zagrał z Bologną (0:3) z powodu urazu, przez który ma pauzować aż do połowy grudnia. Kontuzje wyeliminowały z gry też Damiana Dąbrowskiego i Filipa Starzyńskiego - obaj wrócą na boisko dopiero w rundzie wiosennej.

Warto odnotować, że po dobrej zmianie i golu strzelonym w ubiegłotygodniowym meczu z Wolfsburgiem (1:2) do "11" Freiburga wskoczył Bartosz Kapustka, ale w spotkaniu z 1.FSV Mainz 05 (2:1) trener Christian Streich zmienił go już w przerwie.

Honor pomocników reprezentacji Polski uratowali w weekend zawodnicy z klubów Lotto Ekstraklasy. Maciej Makuszewski z Lecha Poznań strzelił gola w wygranym spotkaniu z Wisłą Płock (2:1), Damian Kądzior z Górnika Zabrze zanotował asystę w meczu z Jagiellonią Białystok (3:1), a po zagraniu Sławomira Peszki samobójcze zagranie zaliczył Michał Helik z Cracovii (1:2).

Weekendowy bilans pomocników reprezentacji Polski:

Pomocnik Klub Rywal Wynik Minuty Bramki Asysty Rozgrywki
Jakub Błaszczykowski VfL Wolfsburg FC Augsburg 1:2 poza kadrą (uraz) - - Bundesliga
Damian Dąbrowski Cracovia Lechia Gdańsk 2:1 poza kadrą (uraz) - - Lotto Ekstraklasa
Przemysław Frankowski Jagiellonia Białystok Górnik Zabrze 1:3 45 0 0 Lotto Ekstraklasa
Jacek Góralski Ludogorec Razgrad Witoszka Bistrica mecz w poniedziałek - - - Parva Liga
Kamil Grosicki Hull City Bristol City 2:3 3 0 0 Championship
Tomasz Jodłowiec Legia Warszawa Korona Kielce 2:3 na ławce rezerwowych - - Lotto Ekstraklasa
Bartosz Kapustka SC Freiburg 1.FSV Mainz 05 2:1 45 0 0 Bundesliga
Damian Kądzior Górnik Zabrze Jagiellonia Białystok 3:1 90 0 1 Lotto Ekstraklasa
Grzegorz Krychowiak West Bromwich Albion Tottenham Hotspur 1:1 na ławce rezerwowych - - Premier League
Rafał Kurzawa Górnik Zabrze Jagiellonia Białystok 3:1 90 0 0 Lotto Ekstraklasa
Karol Linetty Sampdoria Genua FC Bologna 0:3 poza kadrą (uraz) - - Serie A
Maciej Makuszewski Lech Poznań Wisła Płock 2:1 90 1 0 Lotto Ekstraklasa
Krzysztof Mączyński Legia Warszawa Korona Kielce 2:3 90 0 0 Lotto Ekstraklasa
Sławomir Peszko Lechia Gdańsk Cracovia 1:2 28 0 1 Lotto Ekstraklasa
Filip Starzyński Zagłębie Lubin Śląsk Wrocław 0:1 poza kadrą (uraz) - - Lotto Ekstraklasa
Rafał Wolski Lechia Gdańsk Cracovia 1:2 90 0 0 Lotto Ekstraklasa
Paweł Wszołek Queens Park Rangers Brentford FC mecz w poniedziałek - - - Championship
Piotr Zieliński SSC Napoli Udinese Calcio 1:0 12 0 0 Serie A

Czy Polskę stać na wywalczenie medalu na MŚ 2018?