KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nasza dyskusja. Podsumowanie. Bogusław Trojan: Lepsze jest wrogiem dobrego

System rozgrywek w polskiej lidze budzi wiele kontrowersji. Do dyskusji na ten temat na zaprosiliśmy trenerów, zawodników i prezesów, o podsumowanie prosząc Komisarza Ligi, Bogusława Trojana.
Kamil Kołsut
Kamil Kołsut

Faza play-off o losach medali mistrzostw Polski rozstrzyga od wielu lat. Rozwiązanie to zdaniem części środowiska jest zdecydowanie najlepszym wyjściem, jeśli chodzi o atrakcyjność rozgrywek, inni z kolei wskazują, że obecny system niejednokrotnie prowadzi do przypadkowości końcowych wyników oraz sprawia, że dla części drużyn sezon ligowy kończy się już na początku kwietnia, a dalsze mecze nie mają większego znaczenia.

Krzysztof Kotwicki: To jest jedna wielka loteria
Krzysztof Przybylski: Play-offy nie są sprawiedliwe
Witold Kulesza: Musimy myśleć interesem całej dyscypliny
Ryszard Skutnik: Sport musi z czegoś żyć
Jarosław Cieślikowski: Musimy wypracować własny system

- Medal zdobywa się praktycznie w dwa miesiące. Moim zdaniem trzeba to zmienić - mówił już na starcie naszej dyskusji trener MMTS-u Kwidzyn, Krzysztof Kotwicki. W apelach konsekwentnie wspierali go inni ligowi szkoleniowcy, w większości postulując powrót do podziału ligi na "szóstki". Jedynym trenerem, który jednoznacznie opowiedział się za obecnym systemem, był Ryszard Skutnik. - W sporcie trzeba liczyć się ze sponsorami oraz telewizją i patrzeć na to, jakie rozwiązania im najbardziej pasują - podkreślał w rozmowie ze SportoweFakty.pl.

Rafał Biały: Liga powinna być większa
Bogdan Kowalczyk: Obecny system wspiera dwie drużyny
Bogdan Kmiecik: Kibicom trzeba coś zaoferować
Tadeusz Jednoróg: Wprowadzić złoty punkt
Marek Jagielski: Play-offy nie spełniają oczekiwań kibiców

W ostrych słowach play-offy zrecenzował prezes Vive Targów Kielce, Bertus Servaas. - Przede wszystkim nie może być tak, że już pod koniec marca czy na początku kwietnia niektóre kluby praktycznie kończą sezon, a zawodnicy przez kolejnych kilka miesięcy pobierają pensję, nie grając meczów oraz nie mają możliwości uczenia się i nabierania doświadczenia, w przypadku młodych szczypiornistów. Moim zdaniem to jest chory system - nie krył Holender. - Mistrzem Polski powinien być ten klub, który przez cały rok jest najlepszy, a play-offy mają w sobie wiele przypadkowych elementów - dodawał niezadowolony.

Bożena Karkut: Play-offy tak, ale w innej formie
Krzysztof Kisiel: Z powiększaniem ligi trzeba poczekać
Bertus Servaas: To jest chory system
Janusz Czerwiński: Widzę potrzebę dokonania zmiany
Bogdan Sojkin: Obecny system jest rozwiązaniem optymalnym

Znacznie spokojniej do kwestii ewentualnej reformy podszedł Robert Raczkowski. - Polska zawsze przepełniona krytyką, a gdy poprosisz oponentów, żeby zaproponowali coś lepszego, to bywa różnie. Reforma przede wszystkim powinna wpisywać się w potrzeby rynku, pomagając w uatrakcyjnieniu rozgrywek. Jedyne, co w życiu pewne, to zmiana. Pytanie o system rozgrywek wymaga jednak znacznie głębszej analizy i rozwagi - wyjaśniał prezes Orlen Wisły Płock.

Damian Wleklak: Musimy stworzyć profesjonalną ligę
Robert Lis: Play-offy? Nie w polskich warunkach
Mariusz Jurasik: Obecny system nie jest sprawiedliwy
Grzegorz Tkaczyk: Powinniśmy grać tak, jak w Niemczech
Zbigniew Tłuczyński: Postawmy na system austriacki

W podobnym tonie na temat ewentualnych zmian wypowiada się Trojan. - Wiadomo, że każdy z nas chce, aby było jak najlepiej, ale nikt nie daje gwarancji, że tak się właśnie stanie. Staramy się szukać i wymyślać, a lepsze jest czasem wrogiem dobrego. Znam wypowiedzi prezesów, którzy twierdzą, że jako prezesi klubów nie są zwolennikami play-offów, ale jako ludzie piłki ręcznej nie wyobrażają sobie innego systemu rozgrywek - podsumowuje nasz rozmówca.

Marek Motyczyński: Zmienić system i powiększyć ligę
Robert Raczkowski: Każda zmiana rodzi perturbacje
Daniel Waszkiewicz: Wszystko jest w rękach zarządu
Artur Siódmiak: Najbardziej atrakcyjne są "szóstki"

Dyskusja, jaką wzbudziła kwestia reformy wśród naszych czytelników potwierdza, że jest to problem istotny, przy jego rozwiązywaniu pod uwagę muszą być jednak brane interesy wszystkich stron. W tym kontekście znacznie ważniejsza jest inna kwestia, o której wspominali niektórzy spośród naszych rozmówców. W tym momencie priorytetem wydaje się być bowiem nie reforma rozgrywek, ale stworzenie ligi zawodowej, aby kluby zyskały wiążące forum do dyskusji i samodzielnie mogły decydować o tym, co jest najlepsze dla nich oraz dla polskiej piłki ręcznej.

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (44)
 • WIERNY RĘCZNEJ Zgłoś komentarz
  My Polacy w każdej dziedzinie chcemy zmian, tylko tak naprawdę nikt nie potrafi tego dokonać. Tylko potrafimy psioczyć i biadolić.Żądać aby ktoś tych zmian dokonał, a weż się jeden z
  Czytaj całość
  drugim za zmiany przede wszystkim wokół siebie.
  • Wisła Płock Zgłoś komentarz
   A według mnie, to najwyższa pora na zmiany w "betonowym związku". Jak zaczynać, to od samej góry. Koniunkturę obecnie nakręcają dwa kluby i ich pieniądze. Często odnoszę wrażenie,
   Czytaj całość
   że związek przeszkadza tym klubom, choćby np. tym, że nie dopuszcza do prowadzenia bezpośrednich pojedynków między tymi drużynami sędziów z zagranicy. Czym byłaby nasza rodzima liga bez Vive lub Wisły i tym samym bez "świętej wojny"? Jaki udział w "świętej wojnie" ma związek? Czy jakoś promuje te mecze, stara się je uatrakcyjniać? Ano tylko taki, że sobie przyjadą na taki mecz i na koszt jednego bądź drugiego klubu się nażrą. W tym miejscu przypomina mi się początek meczu naszej reprezentacji z Holandią w Płocku jesienią ubiegłego roku i częściowo puste sektory związkowe, te którymi wyłącznie dysponował związek. Gdzie byli ludzie z tych sektorów zaraz po pierwszym gwizdku sędziego? Na darmowym cateringu! Zamiast od początku oglądać mecz, woleli obżerać się za darmo. Dopiero około 15 minuty meczu miejsca te zapełniły się. Tacy ludzie zarządzają polską piłką ręczną. Tacy ludzie podejmują decyzje. Jak patrzę na niektórych delegatów podczas meczów ligowych, na sędziów notorycznie popełniających proste błędy, to śmiać mi się chce, a czasem to nawet płakać. Potrzebne są gruntowne zmiany na górze, żeby coś ruszyło do przodu, żeby cała liga stała się bardziej profesjonalna, podobna do tej siatkowej. Aż wstyd, żeby związek nie miał strony internetowej z prawdziwego zdarzenia, żeby rodzima liga nie miała strony internetowej. A tak przy okazji polecam przeczytać artykuł z Przeglądu Sportowego pt. "Spór o koszulkę".
   • Petrochemia Zgłoś komentarz
    Widzę, że tu pełno znawców, fachowców a tego gościa "ręczny" to nie da się czytać - wiedza oparta na domysłach. Dajcie spokój. Polsat taki głupi wg Was a czego nie dotknie to
    Czytaj całość
    zamienia się to w złoto, na prawdę pracują tam fachury nie takie jak tutaj, ale przecież Wy wiecie lepiej. Dla jasności - mówię tu o polsatowych inwestycjach, a nie to co pokazuje w telewizorni.
    • jaet Zgłoś komentarz
     Pełna zgoda hbll, ale oddzielmy dyskusję na temat wyboru systemu od kwestii związanych z obecnym promotorem piłki ręcznej, czyli Polsatem. Wyobraźmy sobie sytuację, w której jesteśmy
     Czytaj całość
     jedynym dystrybutorem jakiegoś produktu (piłka ręczna) i mamy w tej materii odpowiednią umowę handlową (Polsat). Równocześnie ten produkt sprzedawany jest tylko lokalnie detalistom (kibice na halach). Czy w tej sytuacji Dystrybutor nie powinien mieć wpływu na kształt produktu, a tym bardziej zmiany w jego recepturze w trakcie trwania umowy? No przecież odpowiedź nasuwa się jednoznaczna. I nie ma tu znaczenia, czy nowa receptura będzie lepsza czy gorsza, chodzi o to, że tak istotny czynnik nie może być pominięty. Można się na to obrażać, ale mimo bezmyślnych minusów, które dostaję, powtórzę raz jeszcze: tak działają reguły wolnego rynku i tym właśnie różnimy się od wspomnianej przez kolegę z Kielc Kuby, mimo że on wysnuł całkiem odwrotne wnioski.
     • nafan Zgłoś komentarz
      Dlaczego w naszej lidze siatkówki nie ma takich problemów z rozgrywkami, jest jak jest wszyscy są zadowoleni,kasa się kręci,przychodzą coraz lepsi zawodnicy,liga się powiększyła i z
      Czytaj całość
      6-ść klubów realnie walczy o mistrzostwo?.Odpowiadając na swoje pytanie chodzi o kasę.To jest rozgrywka głownie między klubami 3-12 i ich negocjacjami z sponsorami.Klub w rozgrywkach zasadniczych zajmie 3-cie miejsce(czyli brąz) a sumie może zająć 8-me(loteria) i wtedy "klops"(sponsor spodziewał się czegoś innego).Servas ma jeszcze uraz do straconego mistrzostwa z przed dwóch lat a Wisły atutem, zawsze były"pleyoffy".Zróbmy zawodową ligę.Wzorujmy się na lepszych.A ten Trojan z zwiazkiem niech mysla nad zciagnieciem kasy do polskiego szczypiorniaka.
      • Kielecki Kibic Zgłoś komentarz
       Skoro już mowa o prawach telewizyjnych, to czy wiadomo coś na temat transmisji meczów Wisły z Montpellier?
       • into the vortex Zgłoś komentarz
        Nie wiem na ile lat Superliga podpisała umowę z Polsatem, ale jeśli jest to długofalowa współpraca (dajmy na to 3-5 lat) to wg mnie mają prawo narzucać warunki (w granicach
        Czytaj całość
        zdroworozsądkowych). Zresztą, zgoda Polsat nie jest jedyną stacją, ale wygrał konkurs, konkurencja jakoś więcej dać nie chciała (o ile chciała płacić w ogóle) i tu leży pies pogrzebany.
        • into the vortex Zgłoś komentarz
         Zastanawiam się jaki jest koszt wyprodukowania sygnału z dwóch-trzech kamer, tak jak miało to miejsce na turnieju reprezentacji B (bodajże z czerwca). I czy np. sponsor ligi byłby w stanie
         Czytaj całość
         wraz z ZPRP wziąć na siebie obowiązek transmisji 2-3 meczów w kolejce poprzez stronę internetową Superligi (nie ma czegoś takiego teraz, ale wydaje mi się, że wzorem Bundesligi by się przydało). Nie jakaś mega transmisja ze statystykami, komentarzem etc. Wystarczyłoby nawet suchy streaming. Być może bajdurzę, ale wydaje mi się, że nie jest to jakiś gigantyczny koszt.
         • sonszaj Zgłoś komentarz
          [quote] Znam wypowiedzi prezesów, którzy twierdzą, że jako prezesi klubów nie są zwolennikami play-offów, ale jako ludzie piłki ręcznej nie wyobrażają sobie innego systemu
          Czytaj całość
          rozgrywek[/quote] a proponowane przez większość trenerów , prezesów "szóstki" to nie jest inny system rozgrywek?! Panie Trojan:Pan jest idiotą?!
          • into the vortex Zgłoś komentarz
           Przydałoby się jeszcze zagaić jakąś osobę odpowiedzialną za transmisje w Polsat Sporcie. Ciekaw jestem opinii szefa tej stacji tudzież np. red. Włodarczyka.
           • kibiCK Zgłoś komentarz
            A oni dalej swoje ... 9 na 10 osób wypowiadających się dla SF chce natychmiastowych zmian w Superlidze a ZPRP twierdzi, że jest "miodzio" i zmian nie trzeba. Normalnie parodia! Czyli 1
            Czytaj całość
            dyktator rządzi całą resztą mając ich zdanie w głębokim poważaniu i to jeszcze "dla dobra polskiej piłki ręcznej". Może komuna jednak nie minęła? Wydaje mi się, że takie instytucje jak ZPRP myślą dalej wedle reguł panujących w dawnym systemie.
            • wpm Zgłoś komentarz
             Po zmianie zostalyby nam 2 mecze na wysokim poziomie o mistrzostwo Polski. Najpierw trzeba podniesc poziom ligi a pozniej myslec z zmianach. W LM np wygral ostatnio HSV, ktory w przeciagu calego
             Czytaj całość
             sezonu LM nie bylo najlepsza druzyna. Taki jest sport i z tym trzeba sie pogodzic. Przede wszystkim pieniadze sa wtedy, gdy sa kibice i jest komu ogladac te mecze. Play-offy wszystkich cieszyly dokopi Vive nie przegralo w finalach z Wisla. Wtedy zaczelo sie szukanie winnych i innych wymowek.
             • into the vortex Zgłoś komentarz
              Tak jakby to obecne było "dobre". Wychodzi na to, że nic się nie zmieni.
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×