Młode talenty światowego handballu - do nich będzie należeć przyszłość?

Paweł Nowakowski
Paweł Nowakowski

Obrotowy

Andreas Nilsson (Szwecja)
ur. 12.04.1990
wzrost: 197 cm
waga: 110 kg
klub: HSV Hamburg

Szwedzi od lat słyną z wybitnych obrotowych. W ostatnich latach na tej pozycji niepodzielnie rządzili Magnus Wislander i Marcus Ahlm - następny w kolejce może być
Andreas Nilsson, który latem 2012 roku trafił do HSV Hamburg z IFK Skövde. W minionym sezonie więcej czasu na parkiecie - co oczywiste spędzał Igor Vori, lecz Chorwat opuścił już Bundesligę, wybierając grę w Paris Saint-Germain. - Igor pomógł mi wiele poprawić w swojej grze, zarówno w obronie jak i w ataku. Był świetnym partnerem i nauczycielem - tłumaczył na łamach ehfcl.com. O miejsce w podstawowym składzie wicemistrz olimpijski z Londynu będzie rywalizował teraz z Duńczykiem Henrikiem Toft Hansenem.

Dotychczasowe sukcesy:
* srebrny medal IO w Londynie (2012)
* zwycięstwo w Lidze Mistrzów (2013) - 18 zdobytych bramek

Matej Gaber (Słowenia)
ur. 22.07.1991
wzrost: 198 cm
waga: 110 kg
klub: Montpellier Agglomeration HB

Słoweńcy dotarli aż do półfinału podczas tegorocznych MŚ rozgrywanych na Półwyspie Iberyjskim. Wielki wkład w taki obrót spraw miał Matej Gaber. 22-latek w latach 2011-2013 reprezentujący RK Gorenje Velenje, jest bardzo uniwersalnym zawodnikiem, świetnie radzącym sobie w defensywie i ofensywie. Podczas hiszpańskiego czempionatu wystąpił we wszystkich 9 spotkaniach, 14-krotnie wpisując się na listę strzelców - imponował przy tym skutecznością (14/20). Był także jednym z filarów obrony (otrzymał sześć wykluczeń i żółtych kartek).

O tym, jakim zaufaniem darzył go trener, niech świadczy liczba minut spędzonych na parkiecie - Gaber miał ich więcej od samego Urosa Zormana! Łącznie grał blisko 6 godzin, lepszym dorobkiem pochwalić się mogli jedynie Luka Zvizej i Jure Dolenec, z którym po sezonie przeniósł się do Montpellier.

Dotychczasowe sukcesy:
* mistrzostwo Słowenii (2012, 2013)
* 4. miejsce na MŚ w Hiszpanii (2013)
* faza TOP 16 LM z Gorenje Velenje (2013)

Na nich również warto zwrócić uwagę:

Marino Marić (Chorwacja)
ur. 01.06.1990
wzrost: 196 cm
waga: 115 kg
klub: RK Croatia Osiguranje Zagrzeb 

---

Waszym zdaniem ww. zawodnicy namieszają w niedalekiej przyszłości w światowym handballu? O jakich graczy wzbogacilibyście powyższą listę? Zachęcamy do dyskusji.

Piłka ręczna na SportoweFakty.pl - nasz profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów szczypiorniaka i nie tylko! Kliknij i polub nas!

Polub Piłkę Ręczną na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd
Komentarze (6)
  • Grzymisław Zgłoś komentarz
    Na pewno brakuje Quentina Minela Z Creteil, który w wieku 20 lat został 3-cim strzelcem ligi bez rzutów karnych i nie odstaje od notowanego kolegi klubowego H.Descat. On może być za parę
    Czytaj całość
    lat jak Frederic Volle. "Kantor" myślę, że przesadził co do Hiszpanów lepszych od A.Dujshebajewa. Ich rozgrywający Pablo Cacheda ma poważną kontuzję i jego rozwój zostanie spowolniony. A innych mimo wszystko nie widzę. Najlepszym zawodnikiem w ofensywie, z dużą przewagą na mistrzostwach U-21 był Alex. Inni, których brak to P.Stenmalm i A.Berg - Szwedzi, którzy wyróżnili się na ostatnich mistrzostwach juniorów, wspomniany K.Mahe, no i pomimo wszystkich kontuzji jakie miał także Christian Dissinger. I na koniec, a może należało od niego zacząć, Aron Palmarsson. Chyba, że redaktor uznał, że to zawodnik, do którego należy teraźniejszość. Może już tak się do niego przyzwyczailiśmy przez całe lata jego gry w Kiel, że wydaje się stary, a urodził się w 1990 roku. Oczywiście tak się tylko wydaje, że to Ci zawodnicy będą liderami. Parę lat temu takim kimś jak dziś Palmarsson był Oscar Carlen...
    • Pride of the city Zgłoś komentarz
      Brakuje m.in Kentin'a Mahé, rocznik 91, ktory w tym roku przeszedł do Hamburga.
      • Koczon Zgłoś komentarz
        Żal ściska,że nie ma żadnego polaka na takim poziomie.
        • kantor Zgłoś komentarz
          Niestety wieeelu brakuje zawodników, a redaktor/redaktorzy swoje spostrzeżenia maja tylko w oparciu o te ligi, które można powszechnie obejrzeć, czyli Ligę Mistrzów, Mistrzostwa. Jest
          Czytaj całość
          chociażby złota hiszpańska generacja zawodników, którzy przez wszystkie lata gier (sześć) zdobyli medale zawodó juniorskich. O ile pamiętam 2x srebro i 1x złoto. Z tego zespołu jest tylko wymieniony Dujshebaev, a wcale nie jest on tam głównym zawodnikiem.