Oni odbiorą Polakom złoto na igrzyskach w Paryżu? "Cel - złoto"

Janusz Siennicki
Janusz Siennicki


SERBIA 

INFORMACJE OGÓLNE

Nazwa federacji: Odbojaški Savez Srbije

Pozycja w rankingu FIVB: 10

Najważniejsze sukcesy: Złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Sydney 2000, brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Atlancie 1996, srebrny medal Mistrzostw Świata w Japonii 1998, 3x złoty medal Mistrzostw Europy (Czechy 2001, Austria/Czechy 2011, Francja/Słowenia/Belgia/Holandia 2019), złoty medal Ligi Światowej 2016

Ligowy mistrz kraju
: Crvena Zvezda Belgrad

Występy na Igrzyskach Olimpijskich: 6
(od 1980 do 2000 roku jako Jugosławia, od 2004 do 2008 roku jako Serbia i Czarnogóra)Moskwa 1980 - 6. miejsce , Atlanta 1996 -  3. miejsce, Sydney 2000 - 1. miejsce, Ateny 2004 - 5. miejsce, Pekin 2008 - 5. miejsce, Londyn 2012 - 9. miejsce

Bilans meczów na Igrzyskach Olimpijskich: 22 zwycięstwa - 18 porażek


Wielki powrót reprezentacji Serbii na Igrzyska Olimpijskie stał się faktem. Potrójni mistrzowie Europy ostatni raz na najważniejszej imprezie czterolecia pojawili się w 2012 roku. Drużyna Igora Kolakovicia nie należy jednak do ścisłych faworytów turnieju w Paryżu. Dla niektórych zawodników ekipy z Bałkanów będzie to jednak najprawdopodobniej ostatnia szansa, aby zasmakować olimpijskiego sukcesu.


BLASK UTRACONY


Na przełomie XX i XXI wieku Serbia (ale i również wcześniejsza Jugosławia oraz Serbia i Czarnogóra) praktycznie w każdym poważnym turnieju była zaliczana do grona ścisłych faworytów. Rzadko jednak udawało im się osiągnąć końcowy triumf, jakim był złoty medal. Wielka euforia w kraju nastała w 2000 roku, kiedy to drużyna Zorana Gajicia z takimi osobistościami w składzie jak Ivan Milijković, Andrija Gerić oraz bracia Grbić w półfinale Igrzysk Olimpijskich w Sydney najpierw pokonali w półfinale Włochów, a w wielkim meczu o złoty medal Rosję. Oba te mecze Orlovi zakończyli bez straty seta. Należy wspomnieć, że początek turnieju nie był łatwy, ponieważ nie mieli łatwej fazy grupowej (porażki z Rosją i Włochami, wygrane po tie-breaku z Koreą Południową czy wymagający mecz z Argentyną) natomiast w ćwierćfinale również spore problemy sprawiła im Holandia. 

Koniec końców zakończenie Igrzysk w Sydney zakończyły się dla Serbów w najlepszy możliwy sposób. Do tej pory australijski sukces pozostaje największym w dotychczasowym dorobku Serbów. Oczywiście, nie można umniejszać trzykrotnemu mistrzostwu Europy czy brązowego medalu Igrzysk z Atlanty w 1996 roku.

W drugiej dekadzie XXI wieku Serbia wciąż znajdowała się w gronie zespołów ważnych dla światowej siatkówki. Ostatnim jej sukcesem i jednocześnie jedynym w ostatnich pięciu latach zdobytym medalem jest jedno z mistrzostw Starego Kontynentu z 2019 roku. Od tamtego momentu w kraju panuje prawdziwa posucha na medale i zwycięstwa. 

W czym tkwi tak naprawdę problem obecnej siatkówki w Serbii? Od dawna wiadomo, że krajowa liga nie należy do najsilniejszych w Europie, lecz na przestrzeni lat tamtejsze środowisko pokazało, że potrafi wydawać na świat znakomitych siatkarzy. Czy to klęska urodzaju i brak obiecujących młodych graczy? Czy jednak może liderzy kadry, którzy występują w niej od kilkunastu lat są już przemęczeni? Niepokojący dla Serbów może być fakt, że liderzy wkrótce zakończą kariery, a w dużej mierze następców brak.


OSTATNI TANIEC NAJLEPSZYCH?

Pozostając w temacie serbskich siatkarzy dla wielu z nich Igrzyska Olimpijskie w Paryżu mogą to być ostatni turniej w karierze. Na pewno tak będzie w przypadku popularnego w Polsce Aleksandara Atanasijevicia, który zapowiedział odejście od drużyny po paryskiej imprezie. Pesel może być też bezlitosny dla dwójki znakomitych środkowych - Marko Podraščanina oraz Petara Krsmanovicia. Można wywnioskować, że liderzy znakomitego pokolenia serbskich siatkarzy będzie chciało w jak najlepszy sposób pożegnać się z publicznością. 

Serbowie nie są faworytami do wygrania grupy A, lecz jak najbardziej mogą celować w pozostałe gwarantujące awans miejsca. Kilka elementów w grze zespołu Igora Kolakovicia należy jednak poprawić, głównie przyjęcie. Zwłaszcza, że będą musieli rozegrać mecze z Francją, Słowenią i Kanadą, czyli drużynami stawiającymi na ofensywny i trudny serwis. Wbrew pozorom Orlovi potrafią również odwdzięczyć się dobrą i odrzucającą zagrywką. Kwestia ofensywy nie stanowi dla nich żadnego problemu. Gorzej już z organizacją gry jako całość. Serbowie mają jednak to do siebie, że bardzo szybko potrafią stracić koncentracje, co następnie powoduje boiskowych chaos.

Słabszą dyspozycję Serbii potwierdza fakt, że tak naprawdę do ostatniego meczu Ligi Narodów musieli starać się o awans na Igrzyska Olimpijskie. Chcąc pozostać w turnieju nieco dłużej niż faza grupowa będą musieli przezwyciężyć swoje największe słabości.

SKŁAD REPREZENTACJI SERBII

POZYCJA DATA URODZENIA WZROST WAGA TURNIEJE IO KLUB
ROZGRYWAJĄCY
9. Nikola JOVOVIĆ 13.02.1992 197cm 75kg - Nova Novokujbyszewsk (RUS)
21. Vuk TODOROVIĆ 23.04.1998 190cm 74kg - Cuprum Stilon Gorzów Wielkopolski (POL)
ATAKUJĄCY
14. Aleksandar ATANASIJEVIĆ 04.09.1991 200cm 92kg 1 Shanghai Bright (CHN)
16. Dražen LUBURIĆ 02.11.1993 205cm 106kg - Fenerbahçe Stambuł (TUR)
PRZYJMUJĄCY
2. Uroš KOVAČEVIĆ © 06.05.1993 197cm 90kg 1 Gas Sales Piacenza (ITA)
8. Marko IVOVIĆ 22.12.1990 194cm 92kg - Lokomotiw Nowosybirsk (RUS)
10. Miran KUJUNDŽIĆ 19.06.1997 196cm 86kg - Skra Bełchatów (POL)
12. Pavle PERIĆ 07.08.1998 207cm 96kg - Skra Bełchatów (POL)
ŚRODKOWI
7. Petar KRSMANOVIĆ 01.06.1990 205cm 98kg - Ural Ufa (RUS)
18. Marko PODRAŠČANIN 29.08.1987 204cm 92kg 2 -
29. Aleksandar NEDELJKOVIĆ 27.10.1997 207cm 107kg - Cisterna Volley (ITA)
LIBERO
3. Milorad KAPUR 05.03.1991 180cm 70kg - Paris Volley (FRA)
"TRZYNASTY ZAWODNIK"
15. Nemanja MAŠULOVIĆ - środkowy 05.10.1997 205cm 92kg - Farmitalia Catania (ITA)

    

PRZEWIDYWANA "SZÓSTKA"

Nikola Jovović - Dražen Luburić, Uroš Kovačević - Marko Ivović, Marko Podraščanin - Petar Krsmanović, Milorad Kapur (L)


GWIAZDA ZESPOŁU - UROS KOVACEVIĆ 

Jeden z najlepszych siatkarzy na świecie grający na pozycji przyjmującego znany jest ze swojej inteligencji boiskowej, sprytu, a nawet wręcz bezczelności. W trakcie meczu utrudnia pracę rywalom, ponieważ swoją precyzyjną lewą ręką potrafi wybić piłkę po dłoniach lub przecisnąć ją przez blok na różne sposoby. Uroš Kovačević jest graczem niesamowicie zdeterminowanym, czasami nawet aż za bardzo. W trakcie dwuletniej przygody w barwach Aluronu CMC Warty Zawiercie Serb niemalże cały czas domagał się, aby piłka była kierowana do niego. Niekiedy potrafi to być zgubne, ponieważ Kovačević znany jest z bardzo nerwowych zachowań. Boiskowej klasy i umiejętności nie można mu jednak odmówić.

SELEKCJONER - IGOR KOLAKOVIĆ 

Pochodzący z Czarnogóry trener w 2022 roku rozpoczął drugie podejście w kwestii prowadzenia reprezentacji Serbii. Wcześniej prowadził ją w latach 2006-2014. To za jego kadencji serbscy siatkarze zdobyli drugie w historii mistrzostwo Europy oraz dwukrotnie awansowali na Igrzyska Olimpijskie, najpierw w Pekinie, a później w Londynie. Do swojego dorobku dołożył jeszcze trzy medale Ligi Światowej oraz Mistrzostw Świata. Od momentu ponownego objęcia drużyny w 2022 roku nie zdobył z nią już żadnego medalu. Kolaković jest dwuznacznie kojarzony w Polsce. Z dobrej strony pokazał się jako trener Warty Zawiercie z którą zdobył brązowy medal PlusLigi. Z negatywnej - po sezonie 2023/2024 podpisał umowę z Hemarpolem Częstochowa, jednak bardzo szybko ją rozwiązał, kiedy pojawiła się oferta w Halkbanku Ankara z której skorzystał.

OPINIA EKSPERTA - GEORGES MATIJASEVIĆ , MILJANA ROGAČ

Najpopularniejszy siatkarski agent pochodzący z Serbii Georges Matijasevic stwierdził, co może być największym atutem ekipy Igora Kolakovicia na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

- Serbowie nie są na poziomie Polski, Stanów Zjednoczonych czy Włoch. Awansowali jednak na ten turniej, na którym według mnie będą grali bez żadnej presji i w tym mogą być najbardziej niebezpieczni dla swoich rywali — stwierdził Matijasevic.

Podobnego zdania odnośnie presji jest Miljana Rogač, dziennikarka serbskiego portalu "Meridian Sport".

- Serbia nie należy do grona faworytów, lecz wywalczyli sobie awans do turnieju w Paryżu po bardzo ciężkiej walce, więc mogą udać się tam z większą ulgą. Jeśli drużyna awansuje do ćwierćfinału, pokaże w nim swoją dobrą siatkówkę, a przeciwnik będzie miał słabszy dzień, to medale są w zasięgu - powiedziała serbska dziennikarka.

Według Rogač szanse Serbii na odniesienie dobrych wyników w fazie grupowej są jak najbardziej realne.

- Grupa jest bardzo trudna, lecz jedna wygrana powinna dać awans do ćwierćfinału - zdecydowanie mamy predyspozycje do pokonania Kanady. O zwycięstwo można również walczyć ze Słowenią i Francją, ponieważ nie są to drużyny nietykalne - przekonuje Miljana Rogač, która również zgadza się z tezą, że dokonanie czegoś niezwykłego na turnieju będzie idealną klamrą kariery serbskiej generacji z Marko Podraščaninem na czele. 


TERMINARZ REPREZENTACJI SERBII W FAZIE GRUPOWEJ[
Serbia - Francja - 28 czerwca, godz. 17:00

Serbia - Słowenia - 30 czerwca, godz. 17:00

Serbia - Kanada - 3 sierpnia, godz. 21:00


Przygotował: Janusz Siennicki, dziennikarz WP Sportowe Fakty

Kto wygra grupę A siatkarskiego turnieju olimpijskiego w Paryżu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
Komentarze (0)