WP Mundial Raport: wirus FIFA nie dopadł Polaków. Biało-Czerwoni błysnęli w Europie

Maciej Kmita

Zmartwychwstanie Kapustki, kolejny gol Zielińskiego

Tym razem zaczniemy od dobrych wieści. Pierwszego gola w barwach SC Freiburg strzelił w sobotę Bartosz Kapustka. 21-latek zaczął mecz z VfL Wolfsburg (1:3) na ławce rezerwowych, a Koena Casteelsa pokonał kwadrans po wejściu na boisko. Wychowanek Tarnovii wpadł w pole karne rywali, mijając trzech obrońców i zmusił Belga do kapitulacji mocnym uderzeniem pod poprzeczkę. Jakuba Błaszczykowskiego zabrakło w składzie Wilków z powodu lekkiego urazu pleców.

"Wejście smoka" zanotował też Piotr Zieliński. 23-latek ma problem z zagoszczeniem na stałe w wyjściowym składzie Napoli, ale gdy Maurizio Sarri wprowadza go do gry w roli zmiennika, Zieliński daje dużo drużynie. W spotkaniu z Milanem (2:1) krótko po wejściu na boisko zdobył bramkę na 2:0, która zapewniła zespołowi spokój. Reprezentant Polski strzelił gola w dobrym stylu, z zimną krwią wykorzystując sytuację sam na sam z Gianluigim Donnarummą.

Odnotujmy też piątą w sezonie asystę Kamila Grosickiego. Tak krytykowany przez angielską prasę Polak ma udział w golu Hull City co 120 minut - najczęściej spośród wszystkich podstawowych zawodników Tygrysów. Karol Linetty z kolei był ważnym ogniwem Sampdorii w zwycięskim spotkaniu z Juventusem (3:2). "W odbiorze - mistrz" - tak występ 22-latka przeciwko Starej Damy skomentował prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

Niestety, pomocników dotyczą też gorsze informacje. Grzegorz Krychowiak w pierwszej połowie meczu z Chelsea (0:4) grał tak słabo, że Tony Pulis zmienił go już w przerwie. W każdym z trzech ostatnich spotkań West Bromwich Albion Polak grał stopniowo coraz mniej. Co ciekawe, odkąd Krychowiak dołączył do The Baggies, ci nie wygrali jeszcze żadnego meczu! Bilans zespołu z "Krychą" w składzie to siedem porażek i trzy remisy.

Z kolei Paweł Wszołek już na dobre utknął na ławce rezerwowych Queens Park Rangers. 25-latek nie wystąpił w żadnym z trzech ostatnich spotkań londyńskiego zespołu.

Weekendowy bilans pomocników reprezentacji Polski:

Pomocnik Klub Rywal Wynik Minuty Bramki Asysty Rozgrywki
Jakub Błaszczykowski VfL Wolfsburg SC Freiburg 3:1 poza kadrą (uraz) - - Bundesliga
Damian Dąbrowski Cracovia Piast Gliwice 0:1 poza kadrą (uraz) - - Lotto Ekstraklasa
Przemysław Frankowski Jagiellonia Białystok Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:0 90 0 0 Lotto Ekstraklasa
Sławomir Peszko Lechia Gdańsk Wisła Płock 3:0 17 0 0 Lotto Ekstraklasa
Filip Starzyński Zagłębie Lubin Korona Kielce mecz w poniedziałek - - - Lotto Ekstraklasa
Rafał Wolski Lechia Gdańsk Wisła Płock 3:0 73 0 0 Lotto Ekstraklasa
Paweł Wszołek Queens Park Rangers Aston Villa Birmingham 1:2 na ławce rezerwowych - - Championship
Piotr Zieliński SSC Napoli AC Milan 2:1 21 1 0 Serie A

Czy Polskę stać na wywalczenie medalu na MŚ 2018?