MŚ 2018. Kadra do raportu: Adam Nawałka ma powody do niepokoju

Maciej Kmita

Błysk Zielińskiego, skrzydłowi w odwrocie

Jedynym reprezentantem Polski, który w miniony weekend zasłużył na duże pochwały, jest Piotr Zieliński. 23-latek rozpoczął mecz z Lazio Rzym (4:1) na ławce rezerwowych, ale Maurizio Sarri sięgnął po niego już w przerwie przy wyniku 1:1, a w drugiej połowie Polak poprowadził Napoli do efektownego zwycięstwa. Zieliński rozruszał ofensywę Napoli i miał duży wkład w zdobycz bramkową. Najpierw do spółki z Mario Ruiem strzelił gola na 3:1 (Polak uderzył na bramkę rywali, ale trafienie zapisano Portugalczykowi, który jako ostatni musnął piłkę), a potem asystował przy golu Driesa Mertensa na 4:1.

Włoskie media były zachwycone występem Polaka i prześcigały się w komplementowaniu go, a ciepło o swoim podopiecznym wypowiedział się też trener Sarii: - Zieliński jest zawodnikiem o niepodważalnych umiejętnościach. Pokaże je w stu procentach, gdy w jego głowie dojdzie do przekonania o własnych możliwościach, które wciąż pokazuje w przebłyskach. Może stać się jednym z najważniejszych piłkarzy w Europie.

Niestety, o pozostałych pomocnikach reprezentacji Polski tyle dobrego po ostatnim weekendzie powiedzieć nie możemy. Jakub Błaszczykowski wciąż pauzuje z powodu urazu kręgosłupa, z którym zmaga się od połowy listopada. Kamil Grosicki na początku roku pauzował z powodu urazu stawu skokowego, ale dobrym zdrowiem cieszył się krótko, bo w dwóch ostatnich meczach Hull City nie zagrał przez kontuzję stopy.

Sytuacja innych skrzydłowych także nie napawa optymizmem. Maciej Makuszewski rehabilituje się po operacji rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w kolanie i nie wiadomo, czy zdąży wznowić treningi przed mundialem. Bartosz Kapustka natomiast wrócił do gry po trzytygodniowej przerwie spowodowanej chorobą, ale zagrał jedynie w rezerwach SC Freiburg. Na występ w pierwszym zespole czeka już od 13 stycznia.

Ich problemy mogą być szansą m.in. dla Damiana Kądziora i Sławomira Peszki, którzy na inaugurację rundy wiosennej strzelili po golu.

Weekendowy bilans pomocników reprezentacji Polski:

Pomocnik Klub Rywal Wynik Minuty Bramki Asysty Rozgrywki
Jakub Błaszczykowski VfL Wolfsburg Werder Brema 1:3 poza kadrą (uraz) - - Bundesliga
Damian Dąbrowski Cracovia Śląsk Wrocław 2:1 poza kadrą - - Lotto Ekstraklasa
Przemysław Frankowski Jagiellonia Białystok Piast Gliwice mecz w poniedziałek - - - Lotto Ekstraklasa
Jacek Góralski Ludogorec Razgrad przerwa w rozgrywkach - - - - -
Kamil Grosicki Hull City Nottingham Forest 2:0 poza kadrą (uraz) - - Championship
Tomasz Jodłowiec Piast Gliwice Jagiellonia Białystok mecz w poniedziałek - - - Lotto Ekstraklasa
Bartosz Kapustka SC Freiburg Hannover 96 1:2 poza kadrą - - Bundesliga
Damian Kądzior Górnik Zabrze Wisła Płock 2:4 79 1 0 Lotto Ekstraklasa
Grzegorz Krychowiak West Bromwich Albion Chelsea FC mecz w poniedziałek - - - Premier League
Rafał Kurzawa Górnik Zabrze Wisła Płock 2:4 35 0 0 Lotto Ekstraklasa
Karol Linetty Sampdoria Genua Hellas Werona 2:0 90 0 0 Serie A
Maciej Makuszewski Lech Poznań Arka Gdynia 0:0 poza kadrą (uraz) - - Lotto Ekstraklasa
Krzysztof Mączyński Legia Warszawa Zagłębie Lubin 3:2 90 0 0 Lotto Ekstraklasa
Sławomir Peszko Lechia Gdańsk Wisła Kraków 1:1 90 1 0 Lotto Ekstraklasa
Filip Starzyński Zagłębie Lubin Legia Warszawa 2:3 na ławce rezerwowych - - Lotto Ekstraklasa
Rafał Wolski Lechia Gdańsk Wisła Kraków 1:1 poza kadrą - - Lotto Ekstraklasa
Paweł Wszołek Queens Park Rangers Wolverhampton Wanderers 1:2 90 0 0 Championship
Piotr Zieliński SSC Napoli Lazio Rzym 4:1 45 1 1 Serie A

Czy Polskę stać na wywalczenie medalu na MŚ 2018?