WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis
)

Speedway of Nations to przerwanie tradycji. W latach dziewięćdziesiątych rozwiązano to inaczej

Z kalendarza na 2018 rok zniknął Drużynowy Puchar Świata, który został zastąpiony przez Speedway of Nations. Podobna historia ze zmianą czwórmeczów na pary miała już miejsce w połowie lat dziewięćdziesiątych. Wtedy jednak nie zerwano z tradycją.
Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski

Czwórmecze w odstawkę, wracają duety

Zapowiadana od wielu tygodni rewolucja w światowym speedwayu stała się faktem. W najbliższym sezonie kibice nie obejrzą Drużynowego Pucharu Świata, dostając w zamian rywalizację parową. Wydarzyła się więc podobna historia do tej z 1994 roku, gdy Drużynowe Mistrzostwa Świata z klasycznego czwórmeczu (tak było też od 2004 roku w DPŚ) przekształciły się w - przez wiele lat równolegle wówczas organizowane - zmagania narodowych duetów.

Różnica polegała na tym, że wtedy zostało oficjalnie utrzymane nazewnictwo tych zmagań jako DMŚ, choć de facto były one rozgrywane według ogólnie przyjętych norm obowiązujących podczas turniejów parowych. W związku ze zmianami Mistrzostwa Świata Par zniknęły z kalendarza po sezonie 1993. Teraz natomiast w całości zastąpią klasyczną "drużynówkę", tyle tylko, że nie pod swoją rdzenną nazwą, a pod nową, ekscentryczną i raczej mało wyszukaną - Speedway of Nations.

Znaczącej dla światowego speedwaya zmianie towarzyszy kilka kontrowersji nie tylko z uwagi na nazewnictwo i budowany wokół tego marketing. Szerzej o tym, a także o historii ścigania w parach i roli, jaką odgrywała w tym Polska, mowa na kolejnych stronach. Zapraszamy do lektury.Kup bilet na wielki finał TAURON Speedway Euro Championship w Chorzowie! -->>

Czy zastąpienie Drużynowego Pucharu Świata zawodami Speedway of Nations okaże się dobrym pomysłem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
inf. własna
Zgłoś błąd

Komentarze (4):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • sympatyk żu-żla 0
  To było już przerabiane ,Samo się skończyło było nudne jak flaki z olejem choć nazywało się inaczej języka łamać nie potrzeba.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Only Retro Speedway 0
  Dosyć już tego płaczu nad trupem! Zdechł i dobrze się stało. Żadna to tradycja, to był świeży i nieudany eksperyment.
  Tradycją to była np. formuła IMP, w której jacyś chłopcy w krótkich spodenkach się zaczęli bawić wprowadzając jakieś baraże, finały czy inne badziewia
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Krystian 0
  Zupełnie jak ze zmianami nazw (restauracji) w pewnym programie.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (1)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)
Pokaż więcej komentarzy (4)