Żużel. Hegemoni indywidualnych mistrzostw krajowych. Ciasno w Szwecji, Rickardsson nie dogonił Fundina

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Tony Rickardsson
WP SportoweFakty / Jarosław Pabijan / Na zdjęciu: Tony Rickardsson
zdjęcie autora artykułu

Prześcignął go w liczbie tytułów w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, ale w finałach krajowych, zwykle silnie obsadzonych ta sztuka mu się nie udała. Tony Rickardsson i Ove Fundin, bo o nich mowa, a do tego Andreas Jonsson to hegemoni w IM Szwecji.

Indywidualne Mistrzostwa Szwecji

Niedługo po zakończeniu II wojny światowej, a więc bardzo podobnie jak w Polsce, ruszyły w skandynawskim kraju zmagania w indywidualnych mistrzostwa w kategorii seniorów. Był rok 1948, gdy rozdano pierwsze laury. Szybko okazało się, że żużel w Szwecji może stać się ważną dyscypliną, a najlepsi lewoskrętni osiągać sukcesy także poza granicami kraju. Wielu znamienitych jeźdźców potrafiło w pierwszych latach nie tylko zwyciężać w finałach na swojej ziemi, ale też to powtarzać. Najwybitniejszy z nich do dziś jest najbardziej utytułowany.

Wygrana w IM Szwecji do dziś, choć speedway w tym kraju z pewnością pogrąża się w coraz większym kryzysie i brakuje dobrych zawodników, jest ważna i móc pochwalić się takim tytułem nigdy nikomu się nie znudzi. Fredrik Lindgren, który jako jedyny należy do światowej czołówki, bardzo długo kazał sobie czekać na wiktorię we własnym kraju i dotąd udało mu się to raz, tj. w 2018 roku. W ciągu kolejnych dekad brylowali inni, w tym m.in. dwójka, która na żużlu z powodzeniem startowała całkiem niedawno. Ich dorobek przedstawiamy na kolejnych stronach.

CZYTAJ WIĘCEJ: [urlz=/zuzel/918561/zuzel-hegemoni-indywidualnych-mistrzostw-krajowych-olsen-deklasuje-ale-jego-seri]Hegemoni indywidualnych mistrzostw krajowych - Dania

[/urlz]ZOBACZ WIDEO Żużel. Kto lepiej jeździ drużynowo? Paweł Przedpełski porównał Jasona Doyle'a i Chrisa Holdera

[nextpage]

Andreas Jonsson - 7 złotych, 2 srebrne, 1 brązowy

Po zakończeniu kariery zawodnika, o którym mowa będzie na następnej stronie, to on przejął miano największej szwedzkiej gwiazdy żużla. Sukcesami na arenie światowej rzecz jasna mu nie dorównał, ale niewiele brakowało, by udało mu się to na niwie krajowej. W latach 2006-2011 Jonsson aż 5 razy stawał na najwyższym stopniu podium i dzięki temu szybko awansował do czołówki klasyfikacji wszech czasów. Później dołożył jeszcze 2 złota, w międzyczasie kolekcjonując srebra. A debiutował na "pudle", będąc jeszcze juniorem i wtedy wciąż aktualnym mistrzem świata do lat 21. Niewątpliwie należy do bardziej szanowanych person w Szwecji.

Medale Lata
Złote2006-2007, 2009-2011, 2013, 2016
Srebrne2012, 2015, 2019
Brązowy2001

CZYTAJ WIĘCEJ: Hegemoni indywidualnych mistrzostw krajowych - Niemcy

[nextpage]

Tony Rickardsson - 8 złotych, 2 srebrne

Gonił, gonił, lecz ostatecznie nie dogonił lidera tabeli medalowej i w historii IM Szwecji najbardziej utytułowany żużlowiec IMŚ zajmuje 2. pozycję. A w latach 1988-2005 tylko raz nie wystąpił w finale. Od początku kariery było widać, że w Rickardssonie drzemią ogromne możliwości. Pierwsze mistrzostwo kraju zdobył już w wieku 20 lat i to z kompletem punktów, by rok później stać na podium finału światowego. W kolejnych latach jego sportowa pozycja tylko rosła, aż stał się prawdziwą legendą speedwaya. Tytuły w Szwecji kolekcjonował regularnie, choć zdarzało mu się też ulec niżej notowanym kolegom, a nawet nie załapać do trójki.

Medale Lata
Złote1990, 1994, 1997-1999, 2001, 2004-2005
Srebrne1993, 1996
Brązowe-

CZYTAJ WIĘCEJ: Hegemoni indywidualnych mistrzostw krajowych - Polska

[nextpage]

Ove Fundin - 9 złotych, 2 srebrne, 2 brązowe

Prawdziwy mistrz. Nie mógł narzekać na konkurencję w swoim czasie, bo przecież Szwedzi mieli też innych wspaniałych żużlowców, jak np. Olle Nygren, Soren Sjosten, Bjorn Knutsson czy Rune Sormander. Fundin od połowy lat 50. do końca 60. był jednak numerem jeden, czego dowodziły także ogromne sukcesy osiągane w IMŚ (5 złotych krążków). W Szwecji wygrał aż 9-krotnie, co do dziś daje mu miano tego najlepszego w krajowych mistrzostwach. Na uznanie zasługuje fakt, że ostatni triumf miał miejsce w momencie, gdy na liczniku było już 37 lat. A w tamtych czasach nie było przecież tak oczywistym, żeby zwyciężać jeszcze w takim wieku.

Medale Lata
Złote1956-1957, 1960, 1962, 1964, 1966-1967, 1969-1970
Srebrne1959, 1965
Brązowe1955, 1958

CZYTAJ WIĘCEJ: Hegemoni indywidualnych mistrzostw krajowych - Rosja

Źródło artykułu: