Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Żużel. Hegemoni indywidualnych mistrzostw krajowych. Ciasno w Szwecji, Rickardsson nie dogonił Fundina

Prześcignął go w liczbie tytułów w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, ale w finałach krajowych, zwykle silnie obsadzonych ta sztuka mu się nie udała. Tony Rickardsson i Ove Fundin, bo o nich mowa, a do tego Andreas Jonsson to hegemoni w IM Szwecji.
Tomasz Janiszewski
Tomasz Janiszewski

Indywidualne Mistrzostwa Szwecji

Niedługo po zakończeniu II wojny światowej, a więc bardzo podobnie jak w Polsce, ruszyły w skandynawskim kraju zmagania w indywidualnych mistrzostwa w kategorii seniorów. Był rok 1948, gdy rozdano pierwsze laury. Szybko okazało się, że żużel w Szwecji może stać się ważną dyscypliną, a najlepsi lewoskrętni osiągać sukcesy także poza granicami kraju. Wielu znamienitych jeźdźców potrafiło w pierwszych latach nie tylko zwyciężać w finałach na swojej ziemi, ale też to powtarzać. Najwybitniejszy z nich do dziś jest najbardziej utytułowany.

Wygrana w IM Szwecji do dziś, choć speedway w tym kraju z pewnością pogrąża się w coraz większym kryzysie i brakuje dobrych zawodników, jest ważna i móc pochwalić się takim tytułem nigdy nikomu się nie znudzi. Fredrik Lindgren, który jako jedyny należy do światowej czołówki, bardzo długo kazał sobie czekać na wiktorię we własnym kraju i dotąd udało mu się to raz, tj. w 2018 roku. W ciągu kolejnych dekad brylowali inni, w tym m.in. dwójka, która na żużlu z powodzeniem startowała całkiem niedawno. Ich dorobek przedstawiamy na kolejnych stronach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Hegemoni indywidualnych mistrzostw krajowych - Dania

ZOBACZ WIDEO Żużel. Kto lepiej jeździ drużynowo? Paweł Przedpełski porównał Jasona Doyle'a i Chrisa Holdera

Czy pamiętasz początki kariery Andreasa Jonssona w polskiej lidze?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Żużel na Facebooku
WP SportoweFakty
Zgłoś błąd
Komentarze (0)