Statystyki nie kłamią - Grand Prix 2013 w liczbach

Maciej Kmiecik
Niels Kristian Iversen po raz pierwszy w karierze wygrał turniej SGP w Terenzano. Duńczyk na włoskiej ziemi triumfował z dorobkiem zaledwie 13 punktów.

4 - czterech żużlowców w sezonie 2013 wygrało po raz pierwszy w swojej karierze zawody Grand Prix. Tai Woffinden triumfował w Grand Prix Czech w Pradze. Darcy Ward zwyciężył w Grand Prix w Kopenhadze. W Terenzano swój pierwszy triumf zanotował Niels Kristian Iversen, który wygrał także w Sztokholmie. Natomiast w Toruniu pierwszy raz na najwyższym stopniu podium stanął Adrian Miedziński.

7 - tyle zwycięzców poszczególnych turniejów SGP mieliśmy w tym sezonie. Po trzy razy wygrywali wspomniani już Hampel i Sajfutdinow, dwa zwycięstwa zanotował Iversen, a po jednym Tai Woffinden, Greg Hancock oraz Darcy Ward i Adrian Miedziński.

19 - tyle najwięcej punktów zdobyło dwóch zwycięzców poszczególnych turniejów SGP w tym sezonie. Tai Woffinden w Pradze wygrywał sześć wyścigów i raz przyjechał do mety trzeci. Tyle samo punktów uzbierał w Kopenhadze Darcy Ward, który triumfował w pięciu biegach, a w dwóch przyjeżdżał do mety drugi. Warto przypomnieć, że od tego sezonu zniesiono podwójne punkty w wyścigach finałowych, więc maksymalnie do zdobycia w jednym turnieju było 21 "oczek".

13 - tyle punktów wystarczyło Nielsowi Kristianowi Iversenowi, by wygrać Grand Prix Włoch. To zwycięzca turnieju SGP z najmniejszą liczbą punktów w tym w sezonie. Aż o pięć "oczek" więcej zgromadził drugi wówczas Tai Woffinden, a więcej od Duńczyka w tych zawodach miał nawet czwarty Matej Zagar.

Czy Tomasz Gollob wyrówna lub pobije rekord Jasona Crumpa pod względem zwycięstw w turniejach SGP?